fbpx

Workshop ZDARMA

NOV V BARANOVI

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Záznam bude zdarma do piatku 12.4.2024. 

#SEBALÁSKA vs. narcizmus a sebectvo

Prečo sa narcis, volá narcis?

Viete? 

Viaže sa k tomu báj z Ovídiových spisov.

Príbeh o Narcisovi z Ovídiových spisov

Narcis bol obyčajný chlapec, ktorý ale oplýval NEobyčajnou krásou. Je to postava z gréckej mytológie. A preto, že bol taký nádherný zamilovala sa do neho nymfa Echo.

Narcis však túto lásku NEopätoval a nymfa bola z toho NEšťastná.

Keď to videli Bohovia, nahnevali sa.  A dali mu trest:  bezhlavo zamiloval zamiloval do obrazu vlastnej osoby.

Keď sa išiel napiť do prameňa vody, na hladine uvidel svoj obraz a do zamiloval sa. Do seba. Do svojho obrazu, ktorý videl na hladine vody.

Bol veľmi nešťastný, že NEmôže tú osobu (toho krásneho chlapca) objať a pobozkať. Tak veľmi smútil, že zomrel od žiaľu. 

Keď išli jeho telo pochovať, nenašli ho pri studničke. Ale našli tam žltý kvietok, ktorý na jeho počesť nazvali Narcis.

Podľa Narcisa sa nazýva aj určitý patologický stav, či úchylka a teda narcizmus. Ktorý by sme si mohli pomýliť so sebaláskou. Ale pozor! Je to niečo úúúúplne iné.

Narcizmus

Podľa Wikipédie je Narcizmus alebo samoľúbosť patologický stav charakterizovaný nadmerným záujmom o vlastnú osobu; nazvaný podľa Narcisa.

V psychoanalýze stav, v ktorom sa Ja stalo vlastným sexuálnym objektom; u E. Fromma obranný mechanizmus proti strate sebaúcty; v súčasnej psychiatrii druh psychopatie u človeka, ktorý vníma len seba a svoje záujmy.

Je veľký rozdiel medzi zdravou sebaláskou a narcizmom

Človek s vysokou sebaláskou má Kotlík lásky v sebe plný a s otvoreným srdcom ju dokáže vylievať na všetkých okolo seba. Áno, má rád aj seba. Ale NEvyvyšuje sa nad iných. Pozná svoje kvality a má sa rád taký, aký je. Rovnako miluje ostatných a miluje ich bez podmienok.

Narcista naopak – má Kotlík lásky v sebe prázdny a škemrá o ňu, kade chodí. Od ľudí vo svojom okolí, vynucuje si ju častokrát až NEpríjemným spôsobom. A najčastejšie hľadí do zrkadla a snaží sa uchmatnúť ju odtiaľ.

Láska je však múdra kráska. A NEnechá sa zblbnúť. Najradšej má toho, kto má srdce otvorené dokorán a pozornosť zameranú navonok – smerom OD seba. Toho, kto dáva iným a má z toho radosť (a vie, že čo pošle vonka, znásobené sa stokrát vráti) … čo sa o narcistoch NEdá povedať.

Tí majú všetky mozgové bunky zamerané na svoje JA, JA, JA… a iní sú zvyčajne pre nich luft 🙂 A tak sa im vrátka na srdiečku zabuchnú a milá Láska uteká od nich kade lahšie. A oni, chudáci, sú viac a viac NEšťastní. Motajú sa v koliesku sebalútosti, obviňujú okolie za svoje NEúspechy a hýčkajú si svoje ego v role obeti.

Ako rozoznať narcizmus a sebalásku?

Môžete intuitívne – pomocou pravej hemisféry: So sebaláskavým človekom sa cítiš dobre. So samoľúbym narcistom máš divné, alebo zlé pocity.

Ak to chceš rečou ľavej (logickej) hemisféry, tak takto jednoducho:

Človek s vysokou sebaláskou pôsobí aj sebavedome a to nás môže pomýliť…. na to pozor! Ale…

Sebavedomý človek VIE, že je skvelý zároveň s radosťou ROZDÁVA lásku kade chodí.

Narcista NEVERÍ tomu, že je skvelý, preto PÝTA lásku od svojho okolia, aj každého zrkadla, ktoré stretne 🙂

Narcista je ten, čo vyzerá byť namyslený a chodí s nosíkom zdvihnutým hore…. po hračkársky povedané.

Preto NEmôže vidieť a NEvidí okolo seba. NEvie im dať lásku a pochopenie. Zaujíma sa len a len o seba. Mohli by sme ho nazvať aj SEBEC, ktorý kričí JA, JA, JA, MNE, MNE, MNE! Je to spôsob ochrany jeho ubolenej duše.

Už ti je ti jasné, však? Už dokážeš rozoznať narcisa od ostatných kvietkov, že? 🙂

Prajem vám, milí moji, plné Kotlíky lásky vo vašom vnútri. Aby ste mohli vylievať túto najsilnejšiu energiu všade okolo seba. A keby dnes stretnete narcisa – šuchnite na neho dvojnásobok, lebo on, chudák, má prázdno v srdci a NEšťastnú ustráchanú dušičku. Aj keď sa tvári ako majster sveta.

S láskou

Miriam Milujúcažlténarcisy 🙂

Upratať  tvoje hodnoty a priority, zdvihnúť tvoje seba-vedomie, doplniť kotlík tvojej sebalásky, mrknúť sa ma tvoje prednosti aj slabiny aby si sa miloval(a) sa aj s nimi… to všetko stíhme za jeden víkend 5.-7.6.2020  tu >>>>

 

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre