fbpx

Magický ženský 

Bylinkovo - šamanský kurz

Budeme bylinkovať, čarovať a prebúdzať zabudnutú múdrosť predkov.

13.-15.10.2023

#HÁDANKY pre dospelákov

Pamätáš si na detské časy, ako sme milovali hádanky? Cibrili našu predstavivosť, dôvtip, dávali nám pocit víťazstva, keď sme uhádli. Zvyšovali dôveru vo vlastné schopnosti a budovali naše sebavedomie.

Pre toto všetko sme hádanky milovali. Zároveň nám prepájali obidve hemisféry, čo bolo fajn na vytvorenie cestičiek v mozgu, ktoré nám zase pomáhali zvýšiť kapacitu a schopnosti mysle. Skvele nám potom poslúžili pri vyučku aj pri písomkách.

Z detských čias si pamätám prevažne logické hádanky. Ony však môžu byť z rôznych súdkov – intuitívne, kreatívne, logické, matematické….

Niektoré posilňujú viac ľavú (racionálnu) hemisféru, niektoré viac pravú (iraciomálnu).

Avšak pri riešení každej jednej sa vytvárajú dôležité prepojenia medzi hemisférami.

Naša myseľ prechádza zľava do prava a zase späť niekoľkokrát za sekundu, kým naskočí v hlave správne riešenie. Navyše je to zábava a odpadá stres.

Uhádnem? Paráda.

NEuhádnem? No a čo? Nič sa NEdeje.

V školičke pre dospelákov je každý deň pripravená nová a nová hádanka. Vždy z iného súdka, aby aj deti v dospeláckych telách potrénovali svoju myseľ takouto hravou formou, zobudili mozgové bunky a trochu sa pritom aj pobavili.

Vytiahla som vám z augustových školských dní zopár hádaniek, nech sa aj vy zabavíte a pošteklíte svoju myseľ.

1.Kreatívna – Čo vidíš?

Z 2.8. Táto stimuluje obrazotvornosť a predstavivosť.

Čo vidíš na obrázku? Zahľaď sa – pozoruj… a pripodobni – čo ti to pripomína?

Čím viac tvarov, vecí, bytostí, tým lepšie.

Odfotené na kočíkovacej prechádzke po Liptovskej Kokave. Je to nádherný kút zeme priamo pod Kriváňom. A foto – omietka jedného naozaj starého domu, z ktorého dýchali príbehy a história.

2. Kreatívna – Daj názov tejto fotke

Má to 2 podmienky:

  1. počet slov minimálne 3
  2. každé zo slov začína na spoluhlásku.

Táto mňamková tiež rozvíja kreativitu, ale inak. Je z 1.8.

Cvaknuté včera na seneckých jazerách, kedy som si zriadila kanceláriu v bufete s dobrou wifinkou a priebežne sa chodila schladiť do vody, aby som to prežila 🙂

A bufet Trója má odo mňa jednotku s hviezdičkou za toto skvelé jedlo. Volá sa vege Budha bowl a chutilo to ešte lepšie ako vyzeralo.

3. Intuitívna – Aké písmenko je ako posledné na ŠPZ-ke tohto fešáka?

Trénujeme intuíciu. Tak je dôležité zachytiť prvú myšlienku, ktorá ti prebehla hlavou. Tá je z pravej hemi…pošepnutá pani Intuíciou.

Stretli sme ho na parkovisku pred Slnečnými jazerami, keď sme sa vracali z pravidelnej okružnej (6,3 km) prechádzky.

Stál tam len tak sám bez pánička a lákal okolité devy a švárnych šuhajov celkom hlasno pustenou muzikou. Presne taký, ako som videla v Pomáde a filmoch z toho obdobia.

Neodolala som … a dala sa s ním cvaknúť….nech potešíte oko aj vy. Odpoveď nájdeš celkom dole pod komentami, ako vždy. (Tu nájdeš odpoveď celkom dole pod poslednou hádankou… a táto je z 3.8.)

4. Aké príslovie (porekadlo) je ukryté v kresbe?

Určite si už aj toto počul(a).Pre mňa bola trošku ťažšia, lebo u nás sa to až tak často NEpoužívalo, ale na betón si túto vetičku už niekoľkokrát počul(a). Dokonca môže mať až 2 riešenia.

Hádanka je zo 4.8.
Kresbu som našla na nete, obrázkové príslovia sú uverejnené na xy stránkach. Autor nie je uvedený a veru si už nepamätám, z ktorej stránky som to zobrala.

5. Intuitívna – Ako sa volá penzión?

Má NEtypický, veľmi zaujímavý názov. Tak zaujímavý, že aj ja som sa trochu počudovala 🙂

Názov má 3 slová.

Prvé je „Na“

Názov je rovnaký ako jedno hudobné dielo, ktoré sa roky hralo v SND. A odpoveď sa dozvieš hneď, ak si pustíš video.

Túto hádanku našli školáci v školičke 7.8.

6. Logická – Čo patrí do prázdneho štvorca?

Nepotrebuješ však žiadne matematické vedomosti, aby si hádanku vyriešil(a). Všetko, čo potrebuješ, je vedieť sa pozrieť na vec z iného uhla pohľadu. Ak uspeješ, budeš na seba hrdý/á.

(Takýto text bol na webe, kde som hádanku našla: najky.webnoviny.sk, pobavil ma aj nadpis: Jednoduchá logická hádanka, ktorá vám zamotá hlavu.)

Skús sa na vec pozrieť z rôznych uhlov pohľadu a možno sa dopracuješ k správnej odpovedi. Táto hádanka bola v školičke 8.8.

7. Osemsmerovka – Kam na dovolenku?

Hádanka zo 17.8., ktorá podporí obidve tvoje hemisféry a zároveň ich prepojí.  Túto 8-smerovku som vytvorila pre interné účely školičky ja.

Trénujeme pozorovanie detailov a zároveň schopnosť vidieť celok v rámci väčšej masy jednotlivých písmeniek. Keď sa necháš viesť len tak – kam ti oko padne a niečo zmysluplné tam zbadáš napísané, vyhľadávaš pomocou pravej hemi.

Ak ideš na to systematicky, a čítaš v jednotlivých smeroch (je ich 8), vyhľadávaš pomocou ľavej hemi. Zvyčajne to robíme tak, že začíname pravou… a ďalšie dohľadávame cez ľavú.

Ktoré destinácie vidíš ako prvé? Nájdi aspoň 3.

Uhádli? NEuhádli?

Tu sú odpovede:

1.Každá odpoveď na kreatívnu hádanku tohto typu je správna.

V školičke som našla aj takéto: koník, tancujúci ľudia, výkričník, žena….rôzne postavičky, jedna v klobúku jak zo seriálu Anna zo zeleneho domu, ďalšia jak žobre, pani nakláňúca sa nad dievčatko a také príšerky rôzne a ine…. keď sa na to pozriem ako na celok, príde mi to ako obrázok rôznych bytostí žijúcich v lese, ktoré stále niečo robia…

2.Každá odpoveď, ktorá spĺňa podmienky, je správna.

Napríklad aj: “zahradny vegansky mix”, zdravé chutné farebné pre naše brušká stvorené, Jedzme zdravé jedlá !!!, Všetko, čo mám rada Chutný farebný tanier., Nebíčko v papuľke na tanieri….

3.Písmeno T. Tu je dôkaz:

4. Zíde z očí, zíde z mysle. Prípadne by mohlo byť aj Čo oko nevidí, to hlavu nebolí.

5. Ak si si pustil(a) video, tak už vieš, že Na skle maľované.

6. Odpoveď je: R. Tu je dôkaz:

7. Destinácií je mnoho, správne je to, čo si videl(a) ty.

V tomto prípade je výhrou to, že sa ti prepojili hemisféry a pred očami objavila destinácia, ktorá určite nie je náhodná a z nejakého dôvodu si ťa pritiahla. Popremýšľaj nad tým, prečo si videl(a) práve tieto slovíčka.

A výhra?

Už si vyhral(a), ak si sa preštrikoval(a) až sem.

Tvoja pani Kreativita, pani Intuícia, aj pani Logika sa prebudila a bude ti robiť dobrú službu počas celého dňa. Budú ťa viesť správnym smerom k šťastiu, láske, hojnosti.

S láskou

Miriam

P.S. Keby chceš poštekliť tieto dámy každý deň, pridaj sa k nám do školy a ony budú chrochtať blahom každý Boží deň.

Čo hovoria o nej denní „školáci“?
Kadečo 🙂
Samé príjemné veci…tak sa teším z toho, že pomáha a ďakujem, že môžem.
                                              

Miriam Štolfová
Autorka a "riaditeľka" Školy hrou pre dospelákov. Blogerka, youtuberka, lektorka osobného rozvoja.

Učí ľudí veci, ktoré sa v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, mieri a hojnosti. Viac o Miriam tu: miriamstolfova.sk.

Komentáre