fbpx

#BYLINKY Sedmokráska čistí krv

Poďme sa na ňu dnes mrknúť ako na divokú jedlú bylinu, ktorá sa dá jesť úplne celá – kvety aj listy. Teda, nie úplne – korienky necháme v zemi 🙂

Rastie úplne všade a počas celého roka, pokiaľ nie je zem pokrytá snehom.

Aj na Liptove sa dokonca nájde uprostred zimy sem-tam kvitnúci kvietok. Tak si vezmite, koľko vnútornej sily v sebe skrýva, keď toto dokáže?

Sedmokráska – krásna vytrvalá

Jej latinské meno znamená: Krásna vytrvalá.

Pokiaľ ju zaradíte do jedálnička, získate nielen divokú zeleninu plnú vitamínov a minerálov pre vyživenie fyzického tela, ale aj tú vnútornú silu – výživu energetického tela.

Zvlášť deti sú sedmokráskou priamo magicky priťahované. Ide teda o typicky „detskú“ bylinku.

Pozná ju každý a nedá sa prakticky zmýliť s iným kvietkom. Všetky podobné kvetom sú oveľa vyššieho vzrastu (králiky, harmanček ap.)

Pôvodne sa jedná o čisto európsku bylinu. Počas kolonizácie sa rýchlo rozšírila do ostatných oblastí sveta a dnes ju nájdeme aj v Kanade a na Novom Zélande.

Sedmokráska je liečivka bohatá na minerálne látky, ako je vápnik, fosfor, železo, draslík a horčík. Okrem toho v nej nájdeme nezanedbateľné množstvo vitamínu C, provitamínu A, bielkoviny, triesloviny, horčiny, saponíny a biopolyméry.

Čistí krv, odvodňuje a podporuje látkovú výmenu. Takže je skvelá pri jarnom detoxe.

Ďalej pôsobí pri kŕčoch, utišuje kašeľ, využíva sa pri liečbe zápalov dýchacích a močových ciest. Pomáha čistiť krv, a tým sa radí k bylinám podporujúcim liečbu akné a pečeňových chorôb.

Ako ju používam ja?

Predovšetkým do smoothičiek a šalátov. Kvietok má jemne orieškovú príchuť a toto ja môžem. Navyše nádherne ozdobí každé jedlo, takže to hneď vyzerá lákavejšie na tanieri.

Niekedy ju pridávam aj do zeleninových panvíc, do omelety, a kľudne aj na ozdobenie pudingu alebo avokádového krému.

A úplne najradšej ju uzobávam len takú surovú, keď sa flákam po záhrade, alebo po lúkach.

Účinky na zdravie

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre