Braillovým písmom. Fakt!
Braillovo písmo je geniálny vynález. Svetová slepecká únia (WBU) ustanovila 4. január za Svetový Braillov deň. Pripomína sa od roku 2001 v deň narodenia Louisa Brailla.
Bol to zaujímavý týpek – už vo veku 12 rokov vymyslel základ tohto písma, ako 19 ročný bol uznávaným učiteľom. Asi preto sa tak ponáhľal, lebo už ako 43 ročný ukončil svoju životnú púť. Podľahol tuberkulóze.
Ale pekne po poriadku:
Louis Braille sa narodil 4. januára 1809 v Coupvray, dedine vzdialenej približne 40 kilometrov od Paríža. Oslepol ako trojročný nešťastnou náhodou v kožiarskej dielni svojho otca.
Až do desiatich rokov chodil vo svojom rodisku aj do školy. V roku 1819 na odporúčanie miestneho kňaza abbé Palluya a učiteľa Antoina Bechereta odišiel z Coupvray v Paríži do špecializovanej školy – Kráľovského ústavu nevidiacich. Vynikal takmer vo všetkých predmetoch, osobitne v hudbe. Hrával na klavíri a organe.
V roku 1821 kapitán Charles Barbier de la Serre v Kráľovskom ústave nevidiacich prezentoval systém písania, ktorý používala armáda na komunikáciu v noci. Systém využívajúci zvuky bol síce neúplný, a Louis si povedal: TO JE ONO!
Pustil sa do jeho zlepšovania tak, že nahradil zvuky písmenami a chýbajúce znaky doplnil symbolmi.
Ako 12-ročný začal vypracúvať svoj systém písma. Prvú verziu zhotovil v roku 1829, definitívne svoje písmo dokončil v roku 1837.
Dejiny Francúzska v troch zväzkoch sa stali prvou knihou napísanou v tomto písme. Zakrátko, v roku 1844, nevidiaci na celom svete uznali a prijali Braillovo písmo za svoje.
Inteligenciou i zručnosťou prevyšoval Braille svojich spolužiakov v ústave. V ňom ho v roku 1828 vymenovali za pomocného učiteľa. Ako 19 ročný sa stal už riadnym učiteľom.
V roku 1835 sa u Brailla prejavili po prvý raz príznaky ochorenia na tuberkulózu. Postupom rokov sa choroba rozvíjala aj v dôsledku nevhodných hygienických podmienok v ústave. Večer 6. januára 1852 vo veku 43 rokov zomrel.
Pochovali ho 10. januára 1852 v Coupvray vedľa otca a sestry Marie. V súčasnosti je na mieste jeho hrobu pamätník od sochára Etienna Lerouxa. V júni 1952 totiž telesné pozostatky Louisa Brailla premiestnili do Panteónu v Paríži.
Na Slovensku zrakovo postihnutým ľuďom pomáha Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Život im uľahčuje aj Braillovo písmo, ktoré je základnou súčasťou výučby na špeciálnych základných školách. Tie existujú na Slovensku dve – v Bratislave a Levoči.
Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu (SKN) v Levoči v špecializovanom knižničnom fonde má vyše 5500 titulov zvukových kníh a takmer 2700 titulov kníh v Braillovom písme.
Celkom ma veru prekvpilo toto číslo. Aj keď – je to len zlomok toho, čo nájdeme v knižniciach pre vidiacich.
Využíva ho približne 2000 čitateľov zo Slovenska ako aj zo zahraničia.
Od roku 2007 majú používatelia SKN k dispozícii online digitálnu knižnicu, ktorá obsahuje 3600 zvukových kníh a časopisov.
Takto vyzerá písací stroj, na ktorom dokáže písať každý nevidiaci.
Na problémy, s ktorými v bežnom živote zápasia zrakovo postihnutí, upozorňujú v priebehu roka aj ďalšie dni:
Technika ide dopredu, avšak braillovo písmo sa využíva stále. Akurát sa trochu prispôsobuje dobe. K mobilným telefónom a počítačom pribudli klávesnice a tlačiarne v braillovom písme.
Aby aj nevidiaci mohli využívať výdobytky doby a písať sms-ky, či blogové články.
Pre tých, ktorí si NEvedia predstaviť, ako sa to prakticky deje, som našla na youtube video, kde úplne polopatisticky uvidíte všetky fígle a vychytávky okolo braillovho písma.
Ak nechceš pozerať celé video, posuň si na 4:37min. Ale odporúčam mrknúť celé – je mimoriadne zaujímavé.
Vďaka Bohu za všetky vychytávky a technický pokrok. Vďaka nim aj takto hendikepovaní ľudia môžu žiť plnohodnotný život a majú prístup k vzdelaniu.
Pomôcku máš tuto o kúsok hore – tabuľku písmen, podľa ktorej to dáš!
Uhádneš, čo aké slovo je napísané tu?
Ak sa aspoň pokúsiš vylúštiť toto slovo, potrénuješ ľavú aj pravú hemi a zároveň ich prepojíš. Tým zväčšíš kapacitu mozgu a rozšíriš svoju myseľ. A to sa celkom hodí, žeeee?
Odpoveď nájdeš dole dole dole dole dole….. a do komentu celkom úúúúplne dole napíš, či si uhádol/ uhádla…. či sa podarilo vylúštiť. Nech ti môžem poslať virtuálnu medailu 🙂
S láskou
Miriam
V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto
Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?
Samé príjemnosti ?
“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”
Janka V.
Hádanka prevzatá z sifry.sourceforge.net