fbpx

Prežitkový Workshop

Nov v strelcovi

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Naživo v piatok 29.11. o 19 hod. Záznam ti zostane navždy.

12 koníčkov brániacich degradácii ľudského mozgu

Pozrite sa na prehľad dvanásť najzaujímavejších a užitočných hobby, ktoré prospievajú rozvoju mozgu. Vyberte si jedno alebo viac a venujte im aspoň polhodinu denne.

Je všeobecne známe, že starnutiu okrem tela podlieha aj ľudský mozog. Bohužiaľ, zachovať si pamäť, jasnú myseľ a úsudok sa vo vysokom veku nepodarí zďaleka každému.

Aj u zdravého dospelého možno s vekom pozorovať zhoršovanie koginitívnych funkcií. Demencia spojená s vysokým vekom sa stáva veľkým problémom vyspelej spoločnosti.

Neurofyziológovia sú si pritom istí, že určitý spôsob života a duševná aktivita povzbudzujúca rozvoj mozgu môžu v mnohom napomôcť spomaliť procesy spojené so starnutím mozgu.

Riziko rozvinutia demencie je možné za určitých podmienok znížiť.

Tu je zoznam koníčkov.

1. Meditácia

Meditácia pomáha znížiť úroveň stresu, znižuje krvný tlak, posilňuje imunitný systém a zlepšuje schopnosť koncentrácie.

Iba desať minút plného meditačného uvoľnenia stačí, aby sa vám vrátila výborná nálada. Meditácia upokojuje myseľ a vášmu mozgu pomáha k lepšiemu výkonu.

2. Práca na záhrade

Záhradničenie je pre mozog skutočne udivujúcim spôsobom prospešné. Čo ním dosiahnete?

  • Znížite hladinu kortizolu, stresového hormónu;
  • Nabíjate sa pozitivitou;
  • Budete pyšní na svoje výsledky;
  • Konáte fyzickú aktivitu, ktorá prospieva celému telu;
  • Musíte v určitých termínoch dodržiavať určité postupy na dosiahnutie určitých výsledkov – precvičujete pamäť;
  • Pravidelná práca na záhrade znižuje riziko vzniku demencie o 36 percent;
  • Trávite čas na čerstvom vzduchu.

3. Príprava jedla

Výsledky mnohých štúdií ukazujú, že ľudia, ktorí si pripravujú jedlo doma, vedú celkovo zdravší spôsob života.

Okrem toho majú oveľa lepšiu možnosť vyberať si čo najzdravšie potraviny a užívajú si proces pripravi jedál, čo sa priaznivo odráža na stave ich mozgu.

4. Čítanie

Čítanie núti rozum k sústredeniu, rozširuje a obnovuje slovnú zásobu, rozvíja predstavivosť a analytické schopnosti a celkovo pozdvihuje mozgovú aktivitu.

Okrem toho práve čítanie predstavuje jeden z najúčinnejších spôsobov boja so stresom (úroveň stresu čítanie znižuje až o 69 percent).

5. Hra na hudobný nástroj

Hra na hudobný nástroj silne stimuluje rozvoj koginitívnych schopností, zlepšuje celkovú koordináciu a jemnú motoriku. Rovnako ako u detí platí aj u dospelých, že hranie na hudobný nástroj zvyšuje úroveň IQ.

Počas hry sa aktivujú a rozvíjajú obe mozgové pologule, posilňuje pamäť a zlepšuje sa strategické myslenie.

6. Tanec

Tanec nepredstavuje iba zábavný a neobyčajne efektívny druh fyzickej aktivity, znižujúci úroveň stresu a naopak pozdvihujúcu hladinu serotonínu.

Tanec je tiež spôsob, ako podnietiť vlastnú myseľ k lepšiemu výkonu a zlepšovať svoj úsudok, pretože na zapamätanie a vykonávanie najrôznejších pohybových kreácií a kombinácií človek potrebuje aktívnu spoluúčasť rôznych oblastí mozgu.

7. Tímové športy

Keď hráte v tíme, získavate množstvo výhod:

  • pohybovú aktivitu, nových priateľov a nevyhnutnosť komunikovať.

Výskumy potvrdzujú, že nedostatok stretávania sa s ľuďmi a obmedzená komunikácia sa negatívne prejavujú ako na stave mozgu, tak aj na celkovom zdravotnom stave.

Z toho dôvodu sú hry ako basketbal, futbal, volejbal a ďalšie tímové športy vynikajúcim spôsobom maximálne užitočného trávenia času.

8. Bojové umenia

Okrem získania úplne evidentnej výhody, totiž schopnosti ubrániť svoju vlastnú osobu, sú bojové umenia prínosom aj preto, že rozvíjajú mozog – zvyšujú schopnosť koncentrácie, umenia udržať rovnováhu a dosiahnuť jednotu akcií mysle a tela.

9. Pletenie

Odborníci tvrdia, že pletenie je vynikajúcim prostriedkom boja proti úzkostným stavom, nepokoju, depresiám a chronickým bolestiam.

Výhody ručných prác sú porovnateľné s účinkami meditácií. Pletenie aktivuje parasympatický systém a zmierňuje reakciu typu „uder alebo uteč“.

10. Písanie

Písanie denníka, kroniky alebo denných výkazov činností, do ktorých môžete zaniesť svoje myšlienky, nápady, výpočty alebo súhrnné výsledky svojej podnikateľskej činnosti, pomáha riešiť veľa problémov a svojráznym spôsobom podporuje znižovanie stresu.

11. Štúdium cudzích jazykov

Učením cudzím jazykom robíte pre svoj myšlienkový výkon naozaj veľa. Okrem toho, že rozširujete svoje komunikačné možnosti aj na široký okruh cudzincov, spoznávate aj cudziu kultúru.

Učenie posilňuje pamäť, koncentráciu aj schopnosť kombinovať nové poznatky.

12. Smiech

Smiech možno nie je priamo hobby, ale okrem všetkých vyššie uvedených záľub a záujmov dokáže práve on udržovať mozog v skvelej kondícii.

Niekedy býva smiech označovaný za aktívnu meditáciu.

Už keď sa človek na seba usmeje do zrkadla, zlepší sa mu nálada. Nezabúdajte sa smiať! Nech už si vyberiete akékoľvek hobby, smiech bude vždy jeho skvelým doplnkom – pomôže vám uvoľniť sa a zbaviť sa stresu.

S láskou

Miriam

(Spracované podľa prokondici.cz)

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre