fbpx

Miriam Štolfová a Silvia Šuvadová ťa pozývajú na  webinár zdarma

Transformačná sila osmičky

Poď využiť jej silu a energiu pre svoj prospech!

Zlatý dážď je jedlý a spevňuje cievy

Je to jeden z mála prírodných zdrojov rutínu. Ten nájdete ešte v pohánke a dosť…potom už len v tabletách. Preto je fajn využiť záplavu zlatého dažďa, ktorým nás teraz príroda obdarúva a zaradiť kvety zlatého dažďa do jedálnička.

Už počujem, ako ti šrotí v hlave – „Čo ti bije, Miriam? Veď zlatý dážď je jedovatý!“

Takto to je:

Pojmom Zlatý dážď sa u nás nazývajú 2 odlišné rastliny: jedovatý Štedrec ovisnutý (je strom) aj jedlá a liečivá Zlatovka (česky Zlatice, lat. Forsythia).

Žiaľ, keďže sa jedna aj druhá rastlina ľudovo volá tak isto a v novinách a na internete sa objavili články, že zlatý dážď je prudko jedovatý, ľudia si začali myslieť, že je prudko jedovatá práve zlatovka.

To spôsobilo, že sa pre zlatovku skončili jej „zlaté časy” a ľudia ju v strachu, že sa môžu ich deti otráviť, začali pred domami, v školách, škôlkach a na verejných miestach vypilovať.

Je to veľká škoda, pretože zlatovka nielenže nie je jedovatá, ale je jedlá a dokonca veľmi liečivá.

Zlatovku si so štedrecom NEmôžete pomýliť, vyzerajú úplne inak.

Štedrec je päť až trinásť metrov vysoký strom, ktorý kvitne od apríla do júna, keď už má na vetvičkách vyvinuté zelené trojdielne listy.

Začína kvitnúť väčšinou, keď už zlatovka odkvitne. Štedrec patrí do čeľade bôbovitých, to znamená, že má celkom iné kvety – vyzerajú ako agát.

Toto je jedovatý štedrec a je to strom:

A toto je liečivá zlatovka a je to krík:

Pre istotu opáčko

Kvety zlatovky obsahujú:

  • asi 1% rutínu (niektoré druhy či kultivary až do 4%), to je vo svete rastlín naozaj jedinečné (pre porovnanie, pohánka ktorá je v našej strave známa ako najlepší zdroj rutínu, obsahuje 0,02% tejto látky).
  • Okrem toho majú kvety zlatovky tiež vysoký obsah kvercetínu, vitamínu C a ďalších látok.

Pre veľmi vysoký obsah rutínu pijú niektorí čaje zo zlatovky ako alternatívu známeho lieku obsahujúceho práve túto látku v kombinácii s vitamínom C. Rutín pôsobí priaznivo najmä na cievy, lieči krehké krvné kapiláry a zvyšuje pružnosť krvných stien.

Má antioxidačné účinky a spomaľuje oxidáciu vitamínu C, čím predlžuje v organizme jeho účinok. Znižuje tiež LDL cholesterol. Odďaľuje proces starnutia – stabilizuje totiž štruktúru kolagénu a elastických vlákien. Zlatovka pomáha znížiť hladinu cukru v krvi a má protizápalové, upokojujúce a antialergické účinky.

Naparovanie nad vývarom zo zlatovky nám pomôže pri problémoch s alergiou, pri zápale spojiviek môžeme zas čajom z nej premývať oči.

Kvety zlatovky môžeme jesť aj surové, vyzerajú krásne v šalátoch a na chlebíku. Dávajú sa aj do smoothies. Niektorí ich pridávajú do palacinkového cesta či do koláčov.

Môžeme ich tiež použiť na dekoráciu rozličných jedál, určite to všetkých prekvapí. Ich chuť na surovo sa dosť líši, väčšinou sú horké, závisí to od kultivaru a času zberu. Keď máme šťastie a je v nich nektár, prekvapia nás svojou sladkosťou.

Môžeme z nich spraviť krásne žltý, liečivý čaj – ten už horký nebude. Čaje si môžeme pripraviť aj zo sušených kvetov zlatovky. V zime to iste oceníte. Sušené žlté kvety vyzerajú krásne aj v čajových zmesiach.

Čínska bylinná medicína používa zlatý dážď už viac ako 4 000 rokov a je považovaný za jednu z 50 základných terapeutických bylín.

Čo určite odporúčam vyskúšať, je nasušiť si kvietky a pridať do čajových zmesí. A skúste ju zobnúť aj na surovo – na chlebíčky, do šalátu, pridať do smoothiečka. Nech spevníte cievy a omladnete 🙂

S láskou

Miriam

(Zdroj: divoke.sk a divokastrava.sk, foto tamtiež)

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre