fbpx

#ZDRAVIE Rady na jún

Jún symbolizuje príchod leta, krásne dlhé teplé dni a krátke voňavé noci. Všetko v prírode začína pomaly „len tak byť“.

Smiech a radosť napĺňajú v tomto období náš život. Sme plní očakávania nadchádzajúcich slnečných dní, snívame a plánujeme, ako strávime leto.

V júni je najviac ohrozené tenké črevo, ktoré podľa tradičnej čínskej medicíny nesie symboliku ohňa. Farba tohto ročného obdobia je červená.

Práve cez tenké črevo prijímame do tela potrebné živiny, a preto je akousi bránou pre vstrebávanie živín a tekutín do tela.

Je preto veľmi dôležité, akú energiu prijímame vo forme potravy, ale aj duševnú energiu.

Hovorí sa, že plocha tenkého čreva je veľká ako tenisový kurt, preto je dôležité starať sa oň správnou stravou a spokojným duševným zdravím.

Ako sa prejavuje oslabenie tenkého čreva a ako nastaviť správnu rovnováhu?

Párovým orgánom tenkého čreva je srdce. Tenké črevo teda svojou hlbšou povahou chráni naše srdce, zabraňuje nadmernému teplu a napätiu.

Toto napätie odvádza tenké črevo von z tela prostredníctvom močového mechúra. Pri močení tak môžeme pociťovať pálenie alebo rezanie a v horších prípadoch aj zápal močového mechúra.

Tenké črevo sa skladá z dvanástorníka, lačníka a bedrovníka. Poruchy týchto častí majú sekundárny vplyv na chrbticu, pankreas, a tým aj na sliznice. Medzi príznaky ochorenia patrí bolesť žalúdka, nadúvanie a hnačka.

Oslabenie tenkého čreva sa prejavuje napríklad tráviacimi problémami, bolesťami chrbtice, plochými nohami, plesňami, ktoré podporuje najmä biely cukor a sladkosti (vaginálne plesne, plesne nechtov, plesne medzi prstami) atď.

Jeho horná časť – dvanástnik je reflexne a väzivovo veľmi úzko spojený s bedrovou chrbticou a akákoľvek nepohoda v jednom orgáne sa okamžite prejaví v druhom.

Typickým príkladom je bolesť chrbta po častom pití kávy s mliekom. Alebo tráviace problémy pri stuhnutej bedrovej chrbtici.

Stres má však najväčší nepriaznivý vplyv na tenké črevo. Jeho prítomnosť, „stiahnutie brucha“, sa rozpozná podľa plytkého dýchania (neschopnosť nadýchnuť sa do brucha).

Základným preventívnym opatrením je preto naučiť sa dýchať tak, aby sa brucho pri nádychu nafúklo (pohyb bránice smerom nadol).

Tenkému črevu prospieva ohľaduplná strava; nejesť neskoro večer (ideálne po 18.00 hod.)

Ak človek neje po 15:00, je to výborný a rýchly spôsob chudnutia a nemusí sa obávať obmedzovania sa diétou), delená strava, nie veľké množstvá naraz, pestrá strava.

Z prostriedkov, ktoré dobre pôsobia na tenké črevo, je najmä Rimbaba a vitamín D3.

Ľudia s chorým tenkým črevom sa oddávajú nadmernému analyzovaniu a sú k sebe príliš kritickí. Trikrát si povieme: Som taký, aký som, a mám sa rád.

Najčastejšie problémy vyplývajúce z nerovnováhy tenkého čreva

Sú to najmä hnačky. Akútne aj chronické. Schopnosť čreva rozlišovať, čo je pre nás dobré alebo nie, je v tomto prípade veľmi obmedzená.

Ak ste zažili tzv. hnačku zo strachu, či už pred dôležitým stretnutím, skúškou, výletom, je to len naše telo, ktoré nám oznamuje, že sme pod ťarchou strachu a nesprávneho posúdenia situácie.

Telo nevie, či je to preň dobré alebo zlé, a rýchlo sa týchto „vecí“ zbavuje a je jedno, či ide o jedlo alebo myšlienky a emócie. Takže to všetko tak trochu nechajme ísť a s dôverou sa odovzdajme neistote z neznámeho.

V súčasnosti sa oslabenie tenkého čreva vo veľkej miere prejavuje neznášanlivosťou lepku, tzv. celiakiou.

Nadbytok lepku spôsobuje poškodenie slizníc a následne horšie vstrebávanie živín.

Na psychickej úrovni títo ľudia často bojujú s myšlienkami, že vlastne nechcú žiť taký život, aký žijú.

Nedokážu prijať, že všetko, čo prežívajú, je dobré a má hlbší zmysel. Či už ide o pocity malého dieťaťa alebo dospelého človeka.

Podobne aj pri Crohnovej chorobe (chronický zápal tenkého čreva) sa chorí cítia ignorovaní, prežívajú dlhodobé konflikty v rodine, ktorá ich úplne neprijala a v dospelosti, keď choroba najčastejšie prepukne, cítia potrebu všetko zvládnuť sami a nechcú, aby im niekto hovoril do života.

Neberú ohľad na druhých. Až táto choroba ich „núti“ priznať si, že pochybili a že len svojou disciplínou, cestou k sebe a umiernenou stravou môžu ozdraviť ako svoje črevo, tak aj dušu.

Stres, kritickosť (aj voči sebe samému) a neustále a prílišné analyzovanie sú najväčšími nepriateľmi tenkého čreva.

Práca s dychom, prijatie našej jedinečnosti a situácií, ktoré prežívame, vďačnosť a pokora sú dôležitou cestou k uzdraveniu.

Aké potraviny nám pomáhajú posilniť tenké črevo?

Najaktívnejší čas pre tenké črevo je medzi 13. a 15. hodinou. Preto sa neodporúča zaťažovať ho v tomto čase žiadnymi potravinami, ktoré by ho na dlhý čas stagnovali.

Vhodné sú zeleninové alebo ovocné šťavy a šaláty alebo bylinkové čaje. Odporúča sa tiež zaradiť šťavu z mladého jačmeňa.

Dôležité je konzumovať prirodzené potraviny obsahujúce vlákninu a vyhýbať sa umelým potravinám, najmä cukru, veľkému množstvu živočíšnych tukov a obmedziť kupované pečivo, kávu a alkohol.

Je dobré piť veľa tekutín, najlepšie čistú vodu alebo zelený čaj. Pred raňajkami alebo večerou si doprajte ľanový alebo rybí olej alebo olej z treščej pečene, aby ste si zabezpečili dobrý zdroj omega 3.

Pokiaľ ide o typ stravy – výborný je špenát, reďkovky, zelené šaláty, čakanka, špargľa, uhorky, paradajky, jahody, čerešne, maliny.

Zo strukovín sú to hlavne fermentované výrobky (miso pasta, tempeh, natto), naklíčené fazule mungo, sójové klíčky, čerstvý hrášok, červená fazuľa.

Na posilnenie pankreasu a zlepšenie stavu slizníc (nielen čriev) je vhodné zaradiť bezlepkové obilniny, ako je pohánka, quinoa, amarant alebo ryža.

Pre tých, ktorí konzumujú mäso, je vhodné mierne grilované a hojne obalené v bylinkách, jahňacie a baranie mäso. Je dobré obmedziť soľ, ktorá zadržiava vodu v tele, a radšej do jedál pridávať vodu.

Naopak, dôležité je konzumovať dostatok zdravých tukov (aj keď máme nadváhu).

Mliečne výrobky by sa mali konzumovať najmä kyslé.
Výborné sú čerstvé bylinky, ako napríklad pažítka, mäta, tymián, šalvia, bazalka, oregáno, rozmarín alebo kurkuma.

S láskou

Miriam

(Spracované podľa moje-pravdy.cz)

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre