fbpx

#ZDRAVIE Domáci sirup a zábal proti kašľu a boľavému hrdlu

Koncom jesene zdá sa, že vrcholí obdobie chrípok, kašlov, bolavého hrdla a nádchy. Kašel a boľavé hrdlo vie byť veľmi nepríjemná záležitosť. Preto mám pre vás fajnovú babskú radu.

Ak vás chytí dusivý kašel a máte boľavé hrdlo, pripravte si domáci sirup proti kašľu a zábal na hrdlo.

3x domáci sirup proti kašlu

Budeme potrebovať:

  • čierny čaj
  • maslo
  • med

Je to veľmi jednodcuhé. Uvaríme  si 250 ml horúceho čierneho čaju, do ktorého pridáme jednu polievkovú lyžicu masla a 1 polievkovú lyžicu medu. Zamiešame a sirup máme hotový.

Takisto účinným tipom je aj teplé mlieko s pretlačeným cesnakom a medom. Tým nás moja mama liečila celé detstvo, ak nás chytili tieto potiaže. Niekedy do neho pridala aj malý oriešok masla.

Rovnako jednoduchý je aj ďalší tip.

Parádny sirup proti kašľu pre deti aj dospelých si môžeme pripraviť tak, že zmiešame po rovnakom dieli z kvalitného jedlého oleja, medu a citrónovej šťavy.

Všetky prísady dobre zamiešame a v priebehu dňa niekoľkokrát užívame po malej lyžičke.

Zábal na hrdlo

Na boľavé hrdlo poznáme niekoľko domácich receptov. Môžete si urobiť aj zábal. Ak nejde o angínu, vyskúšajte mastný nočný obklad, ktorým si treba omotať krk cez noc.

Budete potrebovať:

  • kus plátna
  • bravčovú masť
  • strúhaný muškátový oriešok

Kus plátna natenko potriete čistou bravčovou masťou a posypete strúhaným muškátovým orieškom. Na túto mastnú vrstvu priložte ešte jedno čisté a tenké plátenko a omotajte okolo krku.

Nakoniec obaľte krk šálom a ráno by mala byť bolesť preč.

A ešte jeden tip na boľavé hrdlo – klasický obklad: látku namočte do studenej vody, vyžmýkajte a obaľte si ňou hrdlo. Prekryte to igelitom a zabaľte ďalšou vrstvou – suchou látkou.

Aby bol obklad účinný, odporúča sa mať ho na krku minimálne 80 minút, niekde sa spomínajú aj 2 hodiny.

Naše babičky mali po ruke len základné potraviny, z ktorých však vedeli namiešať naozaj účinné lektvary, ktoré im prinavrátili zdravie. Vyskúšajte tieto babské recepty overené časom a múdrosťou predkov a dáte mi za pravdu, že v prírode a jednoduchosti je sila (zdravia).

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre