fbpx

#ZDRAVIE Detoxikácia úst – mlganie oleja

Viete čo je technika mlgania oleja? Tento účinný spôsob na detoxikáciu úst je zameraný na zbavenie tela NEžiadúcich škodlivín a jedov.

Tzv. mlganie má svoju tradíciu už v ajurvédskej medicíne, kde ju lekári praktizovali už v 1. tisícročí pred Kr.

Výhodou tejto metódy je jej ľahká aplikácia a zaradenie do našich každodenných rituálov. Zaberie nám iba niekoľko minút denne (približne 12-18) a jej účinky sú mnohokrát neuveriteľné.

Ústa z pohľadu celostnej medicíny

V rámci celostnej medicíny hrajú ústa svoju špecifickú úlohu, pretože sú v priamom vzťahu s niektorými orgánmi a orgánovými skupinami.

Možno poznáte z Tradičnej čínskej medicíny popr. z Ájurvédy diagnostiku podľa jazyka.

Na základe tejto diagnostiky terapeut zisťuje kondíciu jednotlivých orgánov uložených v našom tele práve pohľadom do pacientových úst.

Princíp fungovania olejového výplachu

Účinnosť tejto metódy je postavená na skutočnosti, že jedy a toxíny, ktoré máme obsiahnuté v tele, sa v priestore ústnej dutiny naviažu práve na olej a spoločne s ním sú následne odvedené z tela a to pomocou jednoduchého odpľuvnutia.

Metóda vychádza z toho, že do úst sú toxíny privádzané nielen z vonkajšieho prostredia, ale primárne z prostredia vnútorného.

Z tohto vyplýva, že metódu môžeme využiť aj pre liečenie od úst vzdialených orgánov ako napríklad obličiek, pečene, hrubého čreva a pod.

Kedy uvažovať o aplikácii metódy pomocou olejového výplachu úst?

Olejový výplach je možné použiť na jednej strane ako preventívnu aktivitu, ktorá nám pomôže ostať zdravými a plnými energie. Na druhej strane je  určená aj na riešenie už existujúcich zdravotných ťažkostí.

Podľa lekárov a terapeutov z celého sveta, ktorí ju vo svojej praxi využívajú, je možné pomocou tejto metódy liečiť napr .:

 • problémy so zubami – kaz, uvoľnené zuby, zápaly ďasien, zaťaženie amalgámom atď.,
 • bolesti hlavy a migrény,
 • očné problémy,
 • pečeňové choroby,
 • obličkové ochorenia,
 • lymfatické ťažkosti,
 • tráviace ťažkosti,
 • kožné problémy,
 • srdcové, cievne a obehové ťažkosti,
 • ťažkosti pohybového aparátu,
 • oslabenie imunity,
 • gynekologické ťažkosti,
 • vírusové a bakteriálne infekcie a ďalšie.

Kedy, ako často a ako dlho výplach úst vykonávať?

Najlepšie na dennej báze. 

Olejový výplach úst môžeme robiť v ktorúkoľvek dennú dobu. Ideálne je však aplikovať metódu ihneď ráno, ako vstaneme z postele.

Pred rannou aplikáciou nejeme a nepijeme. Dôvodom je skutočnosť, že veľká časť toxínov by sa nám týmto počínaním dostala späť do zažívacieho traktu a to nie je žiadúce.

Našim cieľom je dostať tieto látky z tela von. Ak zvolíte viac frekvencií popr. inú dennú dobu, je nutné výplach úst vykonávať vždy pred jedlom.

Frekvencia

Teda ako často výplach vykonávať?

Toto záleží na závažnosti nášho ochorenia a skutočnosti, ako rýchlo sa chceme zdravotných ťažkostí zbaviť.

Minimálne odporúčam aplikovať túto metódu 1 x denne, maximálne 3 tzn. po prebudení, pred obedom a pred večerou.

Pri zvýšenej frekvencii (3x denne) a správnom prevedení očistnej kúry dôjde k akcelerácii liečebného procesu.

Ukončenie tejto terapie odporúčam akonáhle sú zdravotné ťažkosti vyriešené tzn. došlo k opätovnému dosiahnutiu harmónie a organizmus je v rovnováhe.

Čo môžete po začiatku aplikácie očakávať?

Vo väčšine prípadov som zaznamenala, že ihneď po niekoľkých málo aplikáciách začalo dochádzať k zlepšeniu. Niekedy sa však stáva, že v priebehu terapie dôjde k dočasnému zhoršeniu.

Takúto situáciu vnímam ako veľmi pozitívnu a žiadúcu. Táto „liečebná kríza“ nám totiž ukazuje, že telo našlo novú energiu, s ktorej pomocou sa snaží svoje problémy vyriešiť tzn. choroba ustupuje a organizmus sa uzdravuje.

Toto prechodné zhoršenie po krátkej dobe odoznie a to samozrejme za procesu pokračovania terapie. Inými slovami nie je žiaden dôvod, prečo vo výplachu nepokračovať, ba naopak.

Čo budeme potrebovať?

 • Čajovú lyžicu alebo škrabku na očistenie jazyka.
 • Slnečnicový, sezamový, kokosový,  alebo olivový za studena lisovaný olej – Je možné použiť rôzne oleje a využiť ich vzťah ku konkrétnym problémovým orgánom.
  (Toto je však lepšie konzultovať s terapeutom, ktorý sa orientuje v tejto problematike.)
 • Polievkovú lyžicu na odmeranie oleja.

Olejový výplach úst – postup

 1. Najprv očistíme jazyk pripravenú čajovou lyžičkou popr. škrabkou.
 2. Po očistení jazyka si vložíme jednu polievkovú lyžicu oleja do úst. Ústa nepriedušne uzavrieme. Ústa sú po celú dobu výplachu uzavreté.
 3. Chvíľu olej bez pohybu v ústach vychutnávajte.
 4. Následne uvedieme olej v ústach do pohybu. Prvým krokom je žuvanie. Žujte olej ako by ste mali plné ústa. Ideálne krúživým pohybom. Tým dôjde k tomu, že sa olej dostane do všetkých zákutí vašej ústnej dutiny. Všetko robte úplne pokojne a vedome. Moje odporúčanie je vykonávať tento krok 3-5 min.

 5. Nasleduje krok sania, kedy olej preťahujete skrz zuby. Moje odporúčanie je vykonávať tento krok 3-5 min.
 6. Posledným krokom je pohyb jazyka. Tento krok spočíva v tom, že kmitáte v ústnej dutine jazykom hore a dole následne zo strany na stranu. Moje odporúčanie je vykonávať tento krok 3-5 min.
 7. Po ukončení všetkých krokov ho vypľujte, a to najlepšie do toalety. Olej rozhodne NEprehĺtajte a NEkloktajte.
  (Olej by mal mať po vypľutí bielu farbu, podobne ako mlieko. Ak je farba žltá, trvalo vyplachovanie príliš krátko.)
 8. Po vypľutí oleja si ústa niekoľkokrát dôkladne vypláchnite vlažnou vodou a približne po 15 minútach si môžete vyčistiť zuby poprípade sa najesť.

Mlganie oleja poznám a používam už pár rokov a prudko odporúčam. Tento tip som vám dávala aj v rámci Letných tipov pre zdravé telo, kde hovorím o tom, ako ho praktizujem ja. Aj s mojimi osobnými skúsenosťami a vychytávkami.

Video má 5:50 min. A dozvieš sa aj čo som urobila, aby som pri vŕtaní zubov necítila bolesť (a nie je to veru žiadna tabletka ani injekcia).

S láskou

Miriam

(Spracované podľa moje-pravdy.cz)

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre