fbpx

Prežitkový Workshop

Nov v strelcovi

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Naživo v piatok 29.11. o 19 hod. Záznam ti zostane navždy.

#ZDRAVIE 11 byliniek na tráviace ťažkosti

V dnešnej dobe trpí žalúdočnými problémami alebo problémami s trávením veľmi veľa ľudí.

Príčinou tráviacich problémov môže byť nevhodne zvolená strava, zápal žalúdka, helicobacter, intolerancia potravín, ale aj duševná nerovnováha.

V každom prípade pomôžu vhodne zvolené bylinky.

Tie kľúčové pri zlepšení trávenia sú:

1. Ďumbier lekársky (zázvor)

Účinný pri črevných a žalúdočných infekciách, zmierňuje čkanie, reflux, ako aj žalúdočnú nevoľnosť. Plátok zázvoru môžeme cmúľať v ústach alebo nadrobno nakrájaný zaliať horúcou vodou ako čaj.

2. Fenikel obyčajný

Je vhodný aj na citlivý žalúdok, podporuje trávenie, uvoľňuje zastavené vetry a má protikŕčové vlastnosti. V čase núdze stačí požuť niekoľko semien fenikla alebo si z nich pripraviť čaj.

3. Benedikt lekársky

Zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav a žlče, čím podporuje trávenie aj chuť do jedla. Lieči dvanástnikové vredy aj podráždený pankreas.

4. Puškvorec obyčajný

Silne horká chuť radí puškvorec medzi najlepšie „žalúdočné“ byliny. Uplatňuje sa pri liečbe pečene, žlčníka a žalúdka. Rozomletý a vysušený koreň puškvorca okrem iného zaháňa chuť na cigaretu. Stačí užiť trocha prášku na špičke čajovej lyžičky.

5. Zemežlč menšia

Vňať zemežlče výborne vplýva na celý tráviaci trakt a zlepšuje chuť do jedla. Horčiny v nej obsiahnuté pôsobia povzbudivo na pankreas aj žalúdok, zlepšuje peristaltiku čriev.

6. Horec žltý

Už názov hovorí o jeho silne horkej chuti. Je častou zložkou čajových zmesí na dobré trávenie. Vynikajúci pri žalúdočno-črevných problémoch, neobsahuje triesloviny, nezaťažuje žalúdok.

7. Rasca lúčna

Bylinka, ktorú dostaneme v každom obchode aj v niekoľkých obmenách. Vynikajúci prostriedok na uvoľnenie vetrov pri kŕčových tlakoch v bruchu a nafukovaní. Výborne dezinfikuje tráviacu sústavu.

Je vhodné ju pridávať do jedál alebo si urobiť šálku rascového čaju (1 ČL na 2 dl vody). Čaj je vhodný aj pre dojčiace matky, jeho účinky sa prenášajú mliekom aj na dieťatko.

8. Mäta pieporná

Trvácna bylinka, ktorá povzbudzuje trávenie a tvorbu žalúdočných štiav.

Je to bylinka doslova objavená na problémy súvisiace s nevoľnosťou – či už ide o tehotenskú, cestovateľskú, alebo nevoľnosť pri problémoch s trávením po jedle.

Mäta pieporná voľňuje kŕče, koliky a zmierňuje plynatosť, zastavuje hnačky.

9. Rumanček kamilkový

Nenahraditeľná bylinka pri žalúdočných problémoch, kŕčoch a kolikách, pri zlom trávení a črevných poruchách. Zmierňuje prejavy hnačky.

10. Púpava lekárska

Bylinka, ktorá sa neprávom považuje v trávnikoch za burinu. Horčiny obsiahnuté v púpave pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach a povzbudzujú chuť do jedla.

11. Pestrec mariánsky

Ostropestrec zlepšuje trávenie, pomáha pri vylučovaní tráviacich enzýmov. Pomáha telu pri odbúravaní toxínov a antibiotík (pestrec začneme užívať najskôr 2 týždne po doužívaní antibiotík).

S láskou

Miriam

(Spracované podľa fitshkaer.sk)

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre