fbpx

Miriam Štolfová a Silvia Šuvadová ťa pozývajú na  webinár zdarma

Transformačná sila osmičky

Poď využiť jej silu a energiu pre svoj prospech!

#VIANOCE Tradície na sv. Ondreja

Sviatok sv. Ondreja oslavujeme 30.11. Viete aké tradície a zvyky sa spájajú s týmto dňom?

Sv. Ondrej je patrónom rybárov, sedliakov, baníkov, mäsiarov a neviest.

Kto bol sv. Ondrej?

Sv. Ondrej bol rybárom a pochádzal z galilejskej Betsaidy. Už v mladom veku ho oslovilo učenie Jána Krstiteľa a neskôr aj Ježiša Krista a stal sa jeho prvým učeníkom.

Sv. Ondrej je spomenutý už v evanjeliách, ktoré sa o ňom zmieňujú ako o prvom povolanom apoštolovi samotným Ježišom Kristom, no spomínajú ho aj v súvislosti so zázračným nasýtením 5 tisíc ľudí.

Viac informácií o jeho živote ale nachádzame v apokryfnej knihe Skutky Ondrejove (z 3. stor.).

Podľa legiend Ondrejovi pripisujú aj zázračné vyliečenie, vraj dokázal uzdravovať fyzicky aj duševne chorých. Kvapkami vody zachránil chlapca z horiaceho domu.

Svoj život strávil na viacerých miestach dnešného Ruska, Bulharska, Rumunska, či Grécka. Pre horlivé kresťanské presvedčenie a obracanie pohanov na pravú vieru, visel jeho život často na vlásku.

Bol ukrižovaný na kríži v tvare X. Nebol priklincovaný, iba priviazaný a na kríži umieral tri dni.

Ondrej býva často vyobrazený ako apoštol v dlhej tunike s plášťom, s knihou alebo zvitkom, rovnako ale aj s krížom v tvare X, na ktorom bol ukrižovaný, s povrazom, ktorým bol priviazaný, alebo so sieťou a rybami.

Zvyky a tradície na sv. Ondreja

V takom Turci, aby si gazdovia zaistili bohatú úrodu zvykli na Ondreja triasť ploty. Inde, napr. na Liptove, chodievali pastieri so zväzkom prútov, z ktorých si gazdiná jeden vybrala a pastiera vyšibala po nohách, aby bol pri pasení rezký.

Varenie halušiek/pirohov s lístočkami

Dievčatá do halušiek vložili papierik s krstným menom mládenca. Halušky vhodili do vody. Keď začali vrieť a halušky vychádzali na povrch, vždy iná dievka vychytila halušku.

Z halušky si vybrala papierik s menom. Tradovalo sa, že dievča sa vydá za mládenca, ktorého si z halušiek vytiahla. Prípadne uvarené halušky položili pod tanier a každá dievka si vytiahla jednu.

Liatie olova

Chlapci aj dievčatá, sa zišli v dome, kde zvyčajne chodili na priadky. Posadali si dookola na lavice a v prostriedku bol stolček. Na tento si zvyčajne sadlo najzvedavejšie dievča.

Chlapci hriali olovo na lyžičke. Olovo liali cez kľúč do misky s vodou. Liali ho nad hlavou uprostred sediacej dievky, ktorá odriekala slová: „Ondreju, Ondreju, na teba olovo leju, aby si mi dal znať, koho budem muža mať.“

Podľa toho, v akom tvare olovo stuhlo, dievčatá hádali budúcnosť. Aké povolanie bude mať jej vyvolený, či kedy bude svatba a krstiny.

Veštenie s hrnčekmi

Na Ondreja vzal človek 4 hrnčeky a obrátil ich hore dnom. Pod každý z nich vložil hlinu, chlieb, hrebeň a pod posledný prsteň. Ostatní, bez toho aby vedeli, čo ktorý hrnček skrýva, si otočili po jednom hrnčeku.

 • Hrnček s hlinou, znamenal smrť,
 • hrnček s chlebom označoval zbohatnutie,
 • hnček s hrebeňom chorobu,
 • hrnček s prsteňom predpovedal svadbu.

Dievčatá mali viacero spôsobov, ktorými sa snažili zistiť čo to o svojm budúcom mužovi. Veštili pomocou polienok, siali konope, triasli ploty, počítali kolíky v plote, udierali na chliev, či sa prasa ozve, triasli slivky.

Veštecký deň

Ondrejská noc bola považovaná za magickú. Keďže šlo o ďalší stridží deň, v nočnej temnote sa prebúdzali rôzne strašidlá a démoni.

Preto sa vykonávali rôzne ochranné obrady a rituály, mnohé sa pomerne výrazne orientovali k blížiacemu sa slnovratu. Všetky vonkajšie práce museli skončiť už pred súmrakom, inak by hospodárstvo navštívili zlovestní čerti a čarodejnice.

Keďže je sviatok sv. Ondreja považovaný za jeden z najdôležitejších vešteckých dní, tradovalo sa, že čo sa človeku počas ondrejskej noci sníva, to sa mu aj splní.

Pranostiky na Ondreja

 • Ak na Ondreja lietajú včely, bude neúrodný rok.
 • Keď je pekne na Ondreja, celý rok na všetky sviatky bude pekne.
 • Keď na sv. Ondreja sneží, sneh si dlho poleží.
 • Keď svätý Ondrej na plot mráz posadí, nemusíme sa báť povodní ani vody.
 • Keď svätý Ondrej peknú cestu Lucii spraví, aj Mikuláš ho pochváli.
 • Na Ondreja ide orať len krivý gazda.
 • Na Ondreja, keď prší, bude celú zimu každý mesiac odmäk.
 • Na svätého Ondreja dávaj sane do dvora.
 • Biely Ondrej, zlý rok.

Poznáte tieto tradície na sv. Ondreja? Máte doma aj vy nejaké tradície v tento deň?

Podeľte sa do komentu.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre