fbpx

Miriam Štolfová a Silvia Šuvadová ťa pozývajú na  webinár zdarma

Transformačná sila osmičky

Poď využiť jej silu a energiu pre svoj prospech!

#SEBALÁSKA Egoizmus, zhodené kilá a 3 kroky k sebaLÁSKE na celý život

Miriam, chceli by sme s tebou urobiť rozhovor na tému Sebaláska… prečítala som si v maili.

Sebaláska? Jasnačka! Poďme na to, odpovedala som.

Milovať seba ….som sa učila dllllhých páááár rokooooov a bola to celkom fuška 🙂

Nadviazať láskyplný vzťah SO SEBOU je úplne prvá vec, ktorú musíš urobiť, ak chceš svoj život zmeniť k lepšiemu.

AKO? Čítaj ďalej, dozvieš sa… a hej, dá sa… keď som ja dokázala, dokáže každý.

Rozhovor o sebaláske, egoizme, zhodených kilách a 3 krokoch k láske na celý život

(V pôvodnom znení z blogu Fitshaker.sk)

Raz niekto múdry povedal:„Ak chceš milovať ostatných, najskôr musíš milovať seba“. Krásna a pravdivá myšlienka o SEBALÁSKE, ale čo presne toto slovo znamená?

Ako môže zdravá dávka sebalásky zlepšiť a zmeniť celý život? Ako sa na cestu zlepšenia vydať a aké pravidlá je treba dodržiavať? Prečítaj a inšpiruj sa slovami Miriam, ženy – ktorá miluje seba a svoj život.

Miriam, v súčasnosti máš zaujímavú a krásnu prácu, resp. poslanie ☺. Čo súčasnej pozícii predchádzalo? Vedela si hneď, že chceš pomáhať ostatným, alebo si sa hľadala dlhšie?

Od malička som sa delila o svoje poznanie, skúsenosti. O to, čím žijem. Mám to v základnom nastavení od výroby 🙂 aj ako dar od mojich predkov.

U nás to vždy bolo tak, že ak mám s niečím dobrú skúsenosť, bez očakávania protihodnoty sa o to delím. Tak to robili moji rodičia, prarodičia. Tak sa na Liptove žilo.

Pojem sebaláska určite každý z nás pozná. No napriek tomu by som ťa poprosila o presnejšiu definíciu. Čo všetko sa skrýva za týmto nenápadným slovom?

Fuuuha. Na definície ja veru nie som 🙂 Ja vnímam sebalásku ako schopnosť milovať seba samého bez podmienky, bez porovnávania, posudzovania a odsudzovania.

Milovať na sebe úplne všetko – aj tie temné stránky duše, aj veľký zadok, či krivý nos. NEmať potrebu napasovať sa do nejakej mustry, ktorú nám predkladajú médiá….že toto je “ideálny človek” alebo “krásna žena”.

Každý sme vo svojej podstate dobrí, krásni a hodný lásky. Takí, akí sme. Aj s cholerickou povahou, pupákmi na tvári alebo riedkymi vlasmi.

Pán Boh veľmi dobre vedel, prečo nás stvoril presne takýchto. Tak mu NEkecajme do remesla! ..a milujme sa. 🙂

Slovo sebaláska a egoizmus – dve rôzne slová a dva rôzne významy no napriek tomu majú k sebe neuveriteľne blízko. Kde hľadať presnú hranicu medzi nimi?

SebaLÁSKA pramení z LÁSKY, egoizmus z EGA, inak povedané zo strachu.

Ak mám potrebu druhým dokazovať, že “som dosť dobrá”, predvádzať sa, dokazovať sebe (alebo iným) svoju hodnotu – toto je konanie na základe strachu.

Keď nevieš, či je to Sebaláska, alebo Egoizmus, polož si otázku: „Prečo takto konám? Mám z niečoho strach?… Alebo preto, že – ja si to zaslúžim!…ja si to doprajem, lebo sa milujem?”

Človek, ktorý sa má skutočne rád, to nepotrebuje dokazovať nikomu inému. Proste vie, že je ten najúžasnejší, najlepší a najkrajší v celom Vesmíre a priľahlom okolí.

A NEzáleží na tom, čo si myslia ostatní.

V dospelosti je ťažšie a neprirodzené mať rád samého seba ako v detstve. Kde hľadať príčinu? Môže to byť spôsobené prísnou výchovou, okolím a ľuďmi, ktorí nás obklopujú, alebo je treba hľadať chybu v nás? Čo si o tom myslíš?

Celá naša spoločnosť je založená na vyhľadávaní defektov.

  • Učiteľka v škole vyhľadá chyby v diktáte a napíše: 5 chýb. Nie – 54 slovíčok je správne! 54 slovíčok sa nám podarilo, a toto si NEvšimne – hľadá chybu, defekt a tomu dá pozornosť.
  • Dieťa nakreslí obrázok, šťastné ukáže rodičom, aký je krásny… a odpoveďou je – Evička, slniečko predsa nie je zelenej farby…

A tak sa od detstva naučíme zameriavať pozornosť na chyby, na NEpodarky. Na to, čo nie je v súlade so všeobecne prijatou normou, na negatívne veci.

Vplyvom výchovy v rodine, vplyvom školského systému sa naučíme – treba nájsť defekt a ten opraviť. Ak tam nie je, je to divné 🙂
Treba skontrolovať ešte raz….fíha, naozaj tam nie je… a až teraz príde pochvala, ocenenie.

A niekedy ani to, bohužiaľ. Niekedy ten najdokonalejší výtvor zostane bez povšimnutia. Ááááááále keby tam bola chyba – hneď je o čom rozprávať.

Tak sa NEčudujme, že po xy rokoch takéhoto nastavenia máme potrebu hľadať na sebe chyby. Porovnávať sa a posudzovať. A samozrejme – NEnávidieť sa za to, že sme NEdokonalí.

Mnohí chcú nájsť cestu k sebe, ale nevedia ako začať a kde ju vôbec hľadať. Existuje konkrétny univerzálny návod pre všetkých ako sa naučiť „mať sa rád“, akceptovať sa a vedieť sa pochváliť? Je absolvovanie tejto cesty náročnou turistickou trasou?

Myslím, že ako prvé je treba pochopiť tento mechanizmus – že fungujeme na vyhľadávaní chýb, porovnávaní a posudzovaní.

Pochopiť ľavou hemisférou, že toto je chyba v systéme. Že toto nám bolo vštepené počas detstva od autorít a my sme to prijali. Ale toto nie je skutočná pravda. Toto nie je v súlade s univerzálnymi zákonmi.

Toto je mechanizmus vytvorený za účelom – vštepiť ľuďom do mysle strach. Pretože ľudia na strachu sa báječne ovládajú. Ak majú strach, sú ľahko manipulovateľní a to mocným tohto sveta vyhovuje.

A následne začať poznávať sám seba a čistiť vadné vzorce. Vnímať sa cez pravú hemisféru, cez srdce. Vnímať svoje telo, svoje vlastnosti, schopnosti, skúsenosti. Skúmať sa do hĺbky.

Vtedy človek pochopí, že JE dokonalý a hodný lásky bez podmienok.

A pomaly prepisovať chybné programy v hlave, v podvedomí.

Existuje na to milión spôsobov. Najviac sa mi osvedčila havajská metóda Ho’oponopono – je rýchla, jednoduchá a veľmi účinná. Mám ju odskúšanú na sebe aj mojich klientoch a preto vrele odporúčam.

Vyrobila som aj audio pomôcku pre tých, ktorí chcú s tou sebaláskou NAOZAJ niečo urobiť. Základné Hooponko s názvom Duševná a mentálna sprcha je na mojej stránke zdarma.

Môžete ju používať aj pri cvičení vo fitku, na prechádzke, alebo počas spania, či varenia – ak nemáte čas na meditácie a iné duševné cvičenia. Pustíte si ju do uší ako antivirák do PC a ona maká, kým Vy robíte niečo iné.

Náročná turistická trasa?….pekný termínus technikus 🙂

Áno, je to beh na dlhé trate. Povedala by som, že na celý život. Toooooľko tam tých zranení a presvedčení “nie som dosť dobrý” máme v podvedomí, že stále je čo čistiť a liečiť.

Poradíš nám zopár rád ako nabehnúť na cestu sebalásky? Aké pravidlá by sme mali každodenne dodržiavať, aby náš život bol spokojný a plný lásky?

  • Prijať fakt, že som dokonalý taký, aký som.
  • Zásadne dávať pozornosť tomu, čo sa podarilo. Zamerať pozornosť na pozitívne veci. NEnadávať sebe, ani nikomu inému. Žiadne – ja som krava, trubka, debil…tieto slovné spojenia vyhodiť zo slovníka.
  • Každý deň si dopriať okrem telesnej aj Duševnú sprchu – očistiť večer aj dušu od špiny a mentálnych nánosov (môžete cez hooponko, alebo hocijakou inou technikou).

Ak aspoň tieto 3 dokážete dodržať, pomaly prepíšete vadné vzorce v sebe a nádrž sebalásky sa bude pomaly napĺňať. Budete čoraz spokojnejší, vyrovnanejší a šťastnejší.

Odkedy by sme sa mali učiť sebaláske? Dajú sa viesť k tomuto už naše deti?

Sranda je, že sebalásku deti NEtreba učiť. Ony to v sebe prirodzene majú. Tak, ako sme to mali v detstve my…. Dokiaľ nás NEpokazili. 🙂

Takže stačí, aby sme deťom NEvštepili ten náš dospelácky pohľad na veci. A nechali ich v svojej pravde. Aby sme zameriavali pozornosť na “to dobré”, čo sa im podarilo.

Ony automaticky budú robiť to, čomu dávame pozornosť. Ak budeme oceňovať “to dobré”, budeme mať dobré deti. My budeme spokojní a budeme ich chváliť, láskať, mojkať. A dieťa bude mať nádrž sebalásky neustále plnú.

Ak budeme dávať pozornosť “tomu zlému”, budeme mať plané deti. 🙂 … A časom aj frustrované s pocitom, že “nie sú dosť dobré”. Tak jednoduché to je.

Čomu dávaš pozornosť, to dostaneš. Túto vetičku ste už iste počuli. Platí na 100%.

Ako vyzerajú alebo môžu vyzerať životy ľudí s tou správnou dávkou sebalásky? V čom spočíva najväčší rozdiel?

Ak nastúpim na cestu budovania sebalásky, zákonite časom nájdem svoje poslanie (plán duše) a začnem ho napĺňať.

Robiť presne to, pre čo som na túto zem prišiel. A čo sa stane? Dostanem sa do flow. Všetko bude ľahké a bude sa mi dariť. Lebo využívam svoj potenciál tak, ako mám.

Som v súlade s Univerzom, Bohom, Láskou. Robím to, čo ma baví, milujem to, ide mi to skvele, mám úžasné výsledky. A zákonite aj pocit šťastia a hojnosť na všetkých úrovniach.

A takto to všetci chceme, že?

Začnite sa milovať a skôr, či neskôr sa Vám udeje presne toto – budete vo flow, v sebe, vo svojom plnom potenciále. A teda šťastný človek žijúci v hojnosti a láske.

Tou správnou dávkou sebalásky dokážeme nielen zmeniť svoj život, ale aj vyliečiť svoju dušu, či dokonca určité diagnostikované ochorenie. Aké životné skúsenosti máš s týmto tvrdením?

Bohaté. 🙂 Vlastné, aj skúsenosti mojich klientov. Dám vlastné.

Na úrovni duše:

Bývala som uzlíček nervov. Veľmi dobre viem, aký je to pocit. Ide ma rozhodiť…Najradšej by som vyletela z tohto tela, hodila sa o zem…Som absolútne nemožná, nič neviem, nič nedokážem, som tučná, škaredá…atď.

Dlho trvalo, kým som pochopila, čo s tým robiť….urobila…a dala sa do poriadku. 🙂 Najprv som si to musela prežiť, pochopiť, objaviť cestu, vyliečiť. Aby som mohla učiť iných, ako na to. Aby som plnila plán svojej duše, svoje poslanie.

Na úrovni tela:

Dokázala som “zoptimalizovať” svoje telo, ktoré trpelo značnou nadváhou. 18 kg išlo dole za necelý rok. Bez diét a dvíhania činiek.

Tým, že som to svoje telo začala milovať také, aké bolo. A následne správne používať myšlienky a slová. Schudla som pomocou “hlavy”. 🙂

Na úrovni zdravia:

Pred 20-timi rokmi som mala chronické problémy so žalúdkom, ženskými orgánmi, chrbticou, bolesti hlavy…. Dnes mám 48 rokov a telo klape ako hodinky.

NEužívam žiadne lieky, NEmám žiadne choroby ani bolesti. Zdravé telo by mal byť štandard. Nielen u 20-ročných. Vďaka sebaláske ho už chvalabohu mám…a môže to byť u každého rovnako. O tom som presvedčená.

Čo by si na záver odkázala našim čitateľkám? Máš svoj obľúbený citát alebo myšlienku, ktorou sa riadiš?

Ty si najdôležitejší človek vo Vesmíre a priľahlom okolí. Sám so sebou budeš až do konca života.

Tak sa maj rád. Miluj sa.

To je to najviac, čo môžeš urobiť pre seba, svoje okolie aj matku Zem a Univerzum. 🙂 A neber sa príliš vážne – Život je hra!

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre