fbpx

Prežitkový Workshop

SPLN v kozorožcovi

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Vysielame 21.6.2024

Objatie ako základná „vakcína“

Viete si predstaviť, že niečo tak nežné ako je objatie alebo vrelý dotyk skutočne prináša merateľné prínosy pre zdravie, ktoré podporia váš imunitný systém?

Objatie nielen buduje dôveru a pocit bezpečia s tým správnym človekom, ale má tiež veľký vplyv pre naše telo, ktoré sa samo bráni proti infekciám a chorobám.

Práve tu sa ponúka porovnanie s vakcínou. Áno, objatie má obrovskú moc a to nielen na emocionálnej, pocitovej úrovni, ale aj na úrovni fyziologickej, ako pochopíte nižšie.

Všetko začína pri oxytocíne

Oxytocín je hormón, vďaka ktorému sa vaše srdce roztopí, keď vidíte šteňatá, mačiatka alebo malé bacuľaté deti. Je tiež uvoľňovaný do organizmu pri reakcii na dotyk.

Medzi také dotyky patrí objatie, držanie za ruky, masáže či maznanie sa s vašimi chlpatými miláčikmi. Ako môžete vidieť, druhy dotyku presahujú rámec krásy objatia.

Oxytocín je chemická látka v mozgu, ktorá upravuje množstvo prejavov spoločenského správania, vrátane materskej starostlivosti, párových vzťahov, sociálnej pamäti a podpory, ľudskej dôvery, znižovania stresových reakcií vrátane úzkosti.

Oxytocín je neuropeptid vzniknutý v mozgu, čo znamená, že pôsobí súčasne ako hormón aj ako neurotransmiter, ktorý je schopný odosielať informácie z mozgu do tela.

Vzhľadom na to, že je prirodzene vylučovaný v mozgu v reakcii na dotyk, je tiež nazývaný „hormón lásky alebo maznania“.

Ako vlastne pomaznanie pomáha v uvoľnení oxytocínu?

Koža obsahuje sieť drobných línií, tzv. Vater-Paciniho teliesko, ktoré cítia dotyk a odovzdáva správy do mozgu cez blúdivý nerv.

Tento nerv je pripojený k oxytocínovým receptorom a rade orgánov, vrátane srdca.

Jedna z mnohých výhod dotyku je, že keď je blúdivý nerv stimulovaný, uvoľní sa oxytocín, čo vytvára široké spektrum zdravotných výhod.

Tu sú 4 zdravotné prínosy objatia

Objatia sú dobré pre vaše srdce

Keď sa v tele uvoľní oxytocín, znižuje tri hlavné veci, ktoré sú prínosné pre vaše srdce: hladinu kortizolu, tepovú frekvenciu a krvný tlak.

Jedna štúdia, publikovaná v časopise Behavioral Medicine, zistila, že vrelý kontakt, ktorý zahŕňa objatie so žiadaným partnerom, môže prispieť k zníženiu reaktivity na stresujúce udalosti a môže sprostredkovať výhodu manželského spolužitia na zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia.

Objatie vás robí menej úzkostlivými

Sama emocionálna zložka objatia môže robiť zázraky v potlačení úzkosti. Ten istý oxytocín, ktorý je uvoľnený po objatí, ktorý inšpiruje pozitívne myslenie, umožňuje mať viac optimistický postoj a podporuje otvorenejší pohľad na svet.

Zaujímavá štúdia na zvieratách, publikovaná v časopise Nature Neuroscience, ukázala, že šteňatá, ktoré sú dlho opatrované svojimi matkami, vyrastú na pokojných dospelých jedincov.

Zatiaľ čo mláďatá, ktoré dostávali málo starostlivosti majú tendenciu byť v dospelosti úzkostlivé.

Objatie pomáha žiť dlhšie

Objatia prispievajú k relaxačnej odozve, čo je stav hlbokého pokoja, ktorý môže zmeniť vaše fyzické a emocionálne reakcie na stres.

Čím uvoľnenejšie telo je, tým lepšie bude napríklad reagovať na oxidačný stres.

Pri ňom vaše telo nesie záťaž voľných radikálov, ktoré sú vyrábané ako za normálnych podmienok, tak aj v strese.

Viac objatí a viac relaxácie pomáha vyrovnávať skracovanie telomér, čím zaisťuje dlhší a zdravší život.

Objatia zvyšujú imunitné funkcie

Výskum ukazuje, že hormón objatia (oxytocín) je imunitným regulátorom. Keď sa vzájomne objímeme alebo ponúkneme vrelý dotyk, zvyšuje sa tak náš hlboký vnútorný pocit o našom mieste vo svete.

To všetko má ešte hlbší význam v tom, ako naše systémy spolupracujú medzi sebou, vrátane nášho imunitného systému.

Už ste niekedy zažili, že prechladnutie prišlo naraz bez zjavnej príčiny? Mohlo to byť reakciou vášho imunitného systému, ktorý sa cítil ohrozený.

To zároveň korešponduje so skutočnosťou, že objatia podporujú relaxačnú odpoveď – pomáhajú zmeniť spôsob, akým vaše telo spracováva fyzické aj sociálne napätie.

Prirodzene totiž posilňujú imunitný systém, aby mohol robiť svoju prácu.

Hlas mamičky je rovnako účinný ako objatie

Táto skutočnosť je taká priaznivá, že musí byť na tomto mieste spomenutá. Výskumníci z University of Wisconsin-Madison naznačujú, že pár slov od mamičky môže upokojiť roztrasené nervy tým, že stimuluje hormón oxytocín.

Vo svojej štúdii robili pokus s počúvaním maminého hlasu cez telefón. Výskumníci došli k záveru, že hlas mamičky môže mať rovnaký účinok ako objatie, a to aj v prípade, že nestojí mamička blízko.

Predstavte si, že je možné mať emocionálne spojenie nielen s našimi deťmi ale aj s domácimi miláčikmi.

Ak máte domáceho maznáčika, možno ste zažili radosť z pradenia alebo tulenia, keď ste zviera objímali alebo ste naňho hovorili milým hlasom.

V tomto prípade môžeme hovoriť o dvojitom uvoľnení oxytocínu – nielen u nás, ale aj u nášho chlpatého maznáčika.

Domáci maznáčik zvyšuje dobré pocity

Interakcia človek-zviera ukazuje, že má pozitívny vplyv na zdravie aj pohodu človeka.

Pozitívne zdravotné dôsledky spojené s touto interakciou môžu byť spôsobené uvoľnením oxytocínu vyvolaným pozitívnymi emóciami, ako je náklonnosť a fyzická súhra, ktorá prebieha medzi človekom a ich miláčikmi.

Potrebujete vy alebo niekto vo vašej blízkosti objatie?

Krátkych 10 sekúnd objatia každý deň môže zvýšiť hladinu oxytocínu a tým pôsobiť proti účinkom stresových hormónov.

To súvisí so zdravím vášho srdca, úrovňou únavy, množstvom stresu aj s celkovým postojom k životu – to všetko má obrovský vplyv na silu vášho imunitného systému.

Čo si myslíte o zdravotných prínosoch objatia?

S láskou

Miriam

(Spracované podľa moje-pravdy.cz)

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre