fbpx

Workshop ZDARMA

NOV V BARANOVI

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Záznam bude zdarma do piatku 12.4.2024. 

#MÉDIÁ A hneď ide život ľahšie

Slovenka Zdravie rodiny – 3 otázky pre Miriam

Uverejnené v Slovenka Zdravie rodiny 10/2019

1. Vo svojej virtuálnej škole propaguješ dospelácku hravosť. Prečo by sa dospeláci mali hrať? Nie je to zbytočnosť v tomto veku?

Od zvierat a iných živých bytostí sa líšime tým, že máme emócie. A hra (to mnohí určite nevedia) je veľmi, veľmi vysoká emócia. Zároveň je prepojená s rýchlosťou a s flow (životným prúdom).

Keď sa mrkneme na to, ako to vyzerá v materskej škole a v domove dôchodcov, tak rozdiel je markantný. V MŠ je ako v úli… džavot, pohyb, energia prúdi. V domove dôchodcov vidíš minimum pohybu a zastavenú energiu. A tým pádom aj nízke emócie.

Život je hra!

Stačí, že sa človek začne hrať a emócia stúpa. Všetko ide ľahšie, lebo začne okolo neho prirodzene prúdiť životodárna energia. Preto je hra tak vemi dôležitá v našich životoch.

Ako dospeláci sa NEmusíme hrať na pinkanie guličiek do jamky. V každodennom fungovaní sa dá zmeniť na hru úplne všetko – od umývnia riadu, cez varenie až po nakupovanie alebo cestu do práce. Ak ma niečo NEbaví, urobím si z toho hru a hneď je to prča, sranda, zábava. Chce to len trošku kreativity. A fakt to stojí za to – človek zrazu začne žiť doslova šťastnejší život.

2. Máš nejakú babskú radu na obdobie jesene, kedy nálada klesá a máme tendenciu upadať do horších emócií až depresií?

Ojojoooj, ktorú len vybrať z toho množstva, ktoré nám staré matere zanechali a osvedčili sa mi?

Napadlo mi hneď niekoľko – žehnanie jedla a pitia. To nemusí byť žiadne modlenie sa nad jedlom. Stačí použiť práve skrátené hooponko – Milujem ťa a Ďakujem ti.  Tieto 2 zázračné vetičky povedať vedome tesne pred tým, ako začneme jesť alebo piť.

Hovoriť to tomu jedlu a zároveň sebe. Jedlo bude okamžite výživnejšie, telo ho lepšie prijme a využije živiny z neho. Vyzerá to ako blbosť, ale vyskúšajte! Nabije vás to energiou, že depky pôjdu do hája.

Druhá dôležitá – naši predkovia pravidelne pôstovali. Aspoň raz za týždeň odľahčiť stravu, prípadne úplne vypustiť. Aj to je zázračná metóda na dobitie energie.

A tretia, moja veľmi obľúbená – denne pár krokov naboso po živej zemi. Hoci aj v zime vybehnúť vonku a cez bosé nohy sa spojiť s matičkou Zem. Uzemnenie je totiž najsilnejší antioxidant na svete. Matička Zem z teba vezme chorobu, odbúra zbytočné voľné radikály z tela a dodá energiu. Staré mamy vedeli, čo telu prospeje. Je čas, aby sme sa vrátili k týmto jednoduchým a osvedčeným receptom.

3. Sebaláska a egoizmus majú k sebe neuveriteľne blízko. Ako sa dá bezpečne rozoznať sebalásku od egoizmu?

SebaLÁSKA pramení z LÁSKY, egoizmus z EGA, inak povedané zo strachu. Ak mám potrebu druhým dokazovať, že “som dosť dobrá”, predvádzať sa, dokazovať sebe (alebo iným) svoju hodnotu – toto je konanie na základe strachu.

Keď nevieš, či je to Sebaláska, alebo Egoizmus, polož si otázku: „Prečo takto konám? Mám z niečoho strach?… Alebo preto, že – ja si to zaslúžim!…ja si to doprajem, lebo sa milujem?”

Človek, ktorý sa má skutočne rád, to NEpotrebuje dokazovať nikomu inému. Proste vie, že je ten najúžasnejší, najlepší a najkrajší v celom Vesmíre a priľahlom okolí.

A NEzáleží na tom, čo si myslia ostatní.

………………

Uverejnené v Slovenka Zdravie rodiny 10/2019

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre