Prežitkový Workshop
Spln v rakovi
Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.
Naživo 11.1. o 19 hod. Záznam ti zostane natrvalo.
Deň svätej Lucie, ktorý pripadá na 13. december, bol pre našich predkov mimoriadne významný. Tento magický deň, nazývaný aj „stridží deň“, bol považovaný za čas, keď mali čarodejnice a iné temné sily najväčšiu moc. Preto sa naši predkovia obracali na starodávne rituály a zvyky, aby ochránili svoje rodiny, domovy a hospodárstva pred zlými silami. Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré z týchto fascinujúcich tradícií.
Cesnak zohrával na deň svätej Lucie kľúčovú úlohu. Bol považovaný za silný ochranný prostriedok proti zlým silám. Pred večerou si členovia rodiny kreslili cesnakom krížiky na čelo, bradu, uši a zápästia. Na jedálnom stole nesmeli chýbať cesnakové pokrmy – chlieb s cesnakom alebo cesnakové hrianky. Cesnakom sa kreslili aj kríže na dvere príbytkov a maštalí, aby sa ochránili domovy aj hospodárske budovy.
V oblastiach, ako sú Kysuce, sa vyrábala špeciálna metlička z jedľovej vetvičky a obilného klásku. Táto metlička sa namáčala do svätenej vody s kúskom chleba a používala sa na kropenie príbytkov, stajní a maštalí od Lucie až do Vianoc. V niektorých dedinách sa kravy okiadzali dymom z posvätných rastlín, aby boli chránené pred zlými silami.
V okolí Trenčína sa do dverí stajní umiestňoval snop slamy, ktorý mal zabezpečiť ochranu dobytka. Tieto zvyky mali za cieľ ochrániť hospodárstvo pred negatívnymi vplyvmi a zabezpečiť jeho prosperitu na nasledujúci rok.
Jednou z najznámejších tradícií na Luciu bola výroba tzv. „Luciinho stolčeka“. Tento drevený stolček sa musel vyrábať presne 12 dní, až do Štedrého večera, pričom sa na ňom pracovalo každý deň. Podľa tradície mal stolček umožniť jeho majiteľovi počas polnočnej omše vidieť čarodejnice. Ak niekto čarodejnicu spoznal, musel utiecť a za sebou sypať makové zrnká, aby ho nemohla prenasledovať.
Deň svätej Lucie bol považovaný za mimoriadne magický a využíval sa na veštenie. Dievčatá si napríklad písali mená mužov na 12 lístkov a každý deň jeden spálili. Na Štedrý deň im zostal posledný lístok, ktorý prezradil meno ich budúceho manžela. Iní zase sledovali počasie – každému z 12 dní od Lucie do Vianoc priraďovali jeden mesiac a podľa neho predpovedali, aký bude daný mesiac v nasledujúcom roku.
S týmto dňom sa spájalo množstvo pranostík, ktoré predpovedali nadchádzajúcu zimu a ďalšie obdobia:
– „Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc.“
– „Aké sú od Lucie do Vianoc dni, také budú aj mesiace.“
– „Keď príde Lucia, nájde ju už zima.“
– „Svätá Lucia noci upije, ale dňa nepridá.“
Naši predkovia verili, že čarodejnice môžu škodiť ľuďom aj zvieratám, preto sa vykonávali rôzne ochranné rituály. Pálenie posvätných rastlín, kreslenie ochranných symbolov na dvere či používanie amuletov bolo bežnou praxou.
Tradície spojené s dňom svätej Lucie sú fascinujúcim svedectvom viery našich predkov v magickú silu prírody a ochranné rituály. Aj keď dnes niektoré z týchto zvykov zanikli, mnohé z nich pretrvali ako súčasť našej kultúrnej identity. Práve ich odkaz nám pripomína, aké dôležité je udržiavať spojenie s tradíciami a s tým, čo tvorí našu históriu.
Ako trávite deň svätej Lucie vy? Dodržujete niektoré z týchto zvykov? Podeľte sa do komentára – rada si prečítam vaše príbehy!
S láskou,
Miriam
V škole hojnosti sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť. Do Školy hojnosti tadiaľto
Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?
Samé príjemnosti:
“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”
Janka V.