fbpx

Prežitkový Workshop

SPLN V strelcovi

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Vysielame 22.5.2024. 

Lyžička chia semienok ťa zasýti na niekoľko hodín

Chia semienka sú ďalší zázrak, ktorý som objavila len pred pár rokmi a dnes je už pevnou súčasťou mojej kuchyne a bežného života.

Dnes ich už kúpime v každom markete. Ja kupujem v Lídli alebo Jednote. A držím ich v sklenenom pohári uzavreté viečkom. Je to dôležité – lebo absorbujú vlhkosť a to je ich najlepšia vlastnosť.

Čo sú chia semiačka?

Je to semienko Šalvie hispánskej, ktoré používajú indiáni už tisíce rokov. Veľakrát ich práve chia semienka udržali pri živote počas krízových období hladu alebo vojen.

Indiáni si vraj na dlhé cesty nasypali do vrecka semienka chia a po malých dávkach si ich vyzobávali, aby nemali pocit hladu a mali dostatok sily. Tak mocné tieto malé guličky sú!

Absorbujú obrovské množstvo vody a vďaka nej zväčšia svoj objem až 7-násobne.

Takže zobneš lyžičku semienok a oni v žalúdku nasiakajú, zväčšujú svoj objem a zaplnia ti žalúdok tak, akoby si zjedol kompletné jedlo a pritom nemáš pocit ťažoby. Dobré, že?

Hlavne pri chudnutí, dlhých túrach, behoch, cestách je to bájo vec.

Chia semienka obsahujú:

 • 15 krát viac horčíka v porovnaní s brokolicou
 • 7 krát viac vitamínu C než pomaranče
 • 5 krát viac vápnika ako mlieko
 • 3 krát viac železa v porovnaní so špenátom
 • 2 krát viac draslíka ako banány
 • 2 krát viac vlákniny než obilné vločky
 • takmer dvakrát viac proteínu než iné zrná
 • až 18 aminokyselín vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín (s výnimkou taurínu) – obzvlášť – vysoký obsah lyzínu, metionínu a cysteínu
 • vysoké množstvo vitamínov skupiny B.

Skvele zasýtia, doplnia vápnik do kostí, vyživia mozog, pomôžu telu lepšie hospodáriť s cukrami, neobsahujú lepok. Sú vhodné pre diabetikov, celiatikov, vegošov, tehotné ženy. Proste zázrak 🙂

Ako ich používam ja:

 • Sypem všade, kde mi napadne 🙂 majú neutrálnu chuť a sú prťavé, tak lyžičku chia v polievke, kaši, šaláte, hlavnom jedle si ani nevšimnete. Ale jemne zahustí a zvýši výživovú hodnotu jedla.
 • Vyrábam chia puding – svojho času to bola pre mňa Amerika – neskutočný objav. Je vyrobený za minútu a vždy vždy vždy mega chutný. Zmiešaš tekutinu, chia a ovocie v pohári, strčíš do chladničky a o pár hodín sa zalizuješ.
 • Ja chia aj meliem a používam ich namiesto vajec – rovnako ako vegáni. 1 KL pomletých chia = 1 vajce. Vyskúšala som to vtedy, keď som piekla hrnčekový koláč a došli mi vajíčka….a je to super. Do pečenia, fašírok, na zlepenie hmoty sa dá použiť namiesto vajca. Penu a polevu z nich samozrejme, nevyšľaháš 🙂
 • Ale vieš s ich pomocou vyrobiť bezlepkový chlieb alebo koláč pridaním do pohánkovej (ryžovej, pšenovej, šošovicovej, ovsenej…) akejkoľvek bezlepkovej múky. Vtedy pôsobia ako lepok v klasickej lepkovej múke = múka s vodou bude držať pokope – získa žiadúcu lepivosť.
 • Vyskúšala som aj chia gel, ale pripadala som si ako keby pijem spermie alebo žubrienky… bolo mi to nepríjemné, tak som tento zvyk NEzaradila medzi moje rutiny. Robí sa to tak, že večer nasypeš do 2dl vody 1KL semienok a ráno to vypiješ. Zaplní žalúdok, prečistí črevá, detoxikuje. Niekto na tom fičí celé roky.

Pridávam vám ešte recept na chia puding. Ja to už robím od oka. Niekedy dám viac, niekedy menej semienok – podľa toho je potom puding redší alebo hustejší.

A ovocie tiež môžeš samozrejme dať také, aké máš. V tom prípade bude menej sladký. Tak si ho prislaď medom alebo čakankovým sirupom.

Chia puding

Čo budeme potrebovať?

 • 1 banán
 • 2 lyžice chia semienok
 • 1/4 hrnčeka kokosového mlieka (môžete dať akékoľvek mlieko, alebo aj džús, ovocný koncentrát)

Ako budeme postupovať?

 • Banán rozmixujeme spolu s mliekom, aby vznikla kaša.
 • Prisypeme 2 lyžice semienok a MÔŽEME, ALE NEMUSÍME POMIXOVAŤ (nemixované treba nechať dlhšie odstáť).
 • Zmes preložíme do pohára a dáme na polhodinu do chladničky.

Ceny chia sú rôzne, ale všetky sú prijateľné. Nepostrehla som výrazný rozdiel v kvalite, hoci som vyskúšala asi všetky značky. Tak keď mám možnosť výberu, vyberám najlacnejšie.

A ešte jedna praktická rada:

SYP SEMIENKA DO TEKUTINY.

Ak leješ tekutinu do semien, zlepia sa ti do neforemnej guče.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre