fbpx

#ZDRAVIE Dýchanie podľa Wima Hofa

Je to jedna z úžasných vecí, ktoré môžete pre svoje zdravie urobiť hneď teraz (alebo kedykoľvek, keď si urobíte čas) a NEpotrebujete k tomu vôbec nič. Pľúca máme so sebou stále, že?

Je to jednoduché

Určite to zvládnete, ak máte obavy, že je to niečo príliš sofistikované alebo zložité.

Je to určitý spôsob dýchania, ktorý „vynašiel“, popísal, praktizuje a učí iných „ľadový muž“ Wim Hof.

Vďaka tomuto spôsobu dýchania bol schopný vyliezť len v šortkách na Mount Everest, stráviť 2 hodiny obsypaný ľadom a iné kúsky, vďaka ktorým dokazoval vedeckému svetu, že je to jednoduchá a funkčná metóda na rapídne zlepšenie zdravia a výkonu, ktorá je dostupná pre každého.

Prečo by ste mali?

Má to milión zdravotných benefitov

  • Zvýši sa imunita vášho tela.
  • Okamžite sa zalkalizuje (zníži pH) vaše telo.
  • Každá bunka sa viac okysličí a začne lepšie pracovať.
  • Budete sa cítiť oddýchnutí, zrelaxovaní, šťastní..

Je to  veľmi jednoduché, po 2-3 dýchaniach si už postup zapamätáte a môžete používať navždy.

Odporúčam pár krát za týždeň nájsť si pol hodinky a zadýchať si. Ale kľudne môžete aj každý deň. Vaše telo bude krochkať blahom a zaručene bude fungovať lepšie.

Postup

  1. Urob 30 hlbokých nádychov a výdychov.
  2. Prestaň dýchať na tak dlho, ako vydržíš.
  3. Nadýchni sa na 15 sekúnd (môžeš vzduch „zatlačiť do hlavy“).
  4. Vydýchni.

Toto je postup jednej série. Potrebné je opakovať 3-5x celú sériu.

Môžeš sa nadychovať nosom, alebo aj ústami. (Wim hovorí: je jedno, ktorou dierou ten vzduch do seba dostaneš 🙂 ..ale vraj je nosom lepšie, ak sa ti dá.)

Dôležité je, aby nádych bol hlboký – do brucha, pľúc a aj akoby do hlavy….koľko to len ide – naplniť svoje vnútro dychom… a potom vdýchnuť.

Úplne najlepšie, keď si to prvých párkrát urobíš pod taktovkou Terezky Kramerovej, ktorá je certifikovanou inštruktorkou tejto metódy a jedno inštruktážne video nahrala nedávno na youtube.

Terka to celé vedie jemne, nežne, žensky, svojim príjemným anjelskym hlasom. Budeš sa pri tom zaručene cítiť dobre.

V texte pod videom na youtube sa dočítate:

Dechové cvičení dle Wima Hofa má fantastické účinky na tělo. Dokáže restartovat tělo na mnoha úrovních, včetně imunitního systému.

Kardiovaskulární i hormonální systém si zatrénují a naše nervová soustava dostane příležitost se přeladit ze sympatického nastaveni do parasympatiku, který nám zprostředkovává relaxaci, léčení, trávení, rozmnožování…

NIKDY nepraktikujte toto dechové cvičení ve vodě, ani ve vaně. Hrozí utopení.

Stejně tak se nesmí dělat v autě či při jakékoliv aktivitě, při které by výpadek pozornosti mohl ohrozit vás či kohokoliv jiného.

Není vhodné pro těhotné ženy (kvůli zádržím), děti, lidi s vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce, epileptiky, lidi po infarktu a mrtvici.

Ideální je si lehnout a mít po ruce přikrývku, protože v průběhu dýchání se odkrvují končetiny a může být zima.

Ja ešte prikladám jeden postreh:

Určite si pred dýchaním vyvetrajte miestnosť. Ak je to aspoň trošku možné, dýchajte pri otvorenom okne, alebo priamo na čerstvom vzduchu, v prírode.

Prajem vám príjemné dýchanie. Je to taká paráda, že si ho isto zamilujete, pretože na vlastnej koži okamžite pocítite milión benefitov. Ak bolí hlava, tak prestane…. s ostatnými bolesťami tiež vie toto dýchanie parádne zakročiť.

Vyskúšajte! Aj v prípade, že vám „nič nie je“. Zvýšenie imunity a nálady sa vždy hodí, že?

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre