fbpx

Prežitkový Workshop

SPLN V strelcovi

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Vysielame 22.5.2024. 

#BYLINKY Zádušník brečtanovitý

Čím sa dusíte? Dusíte sa hnevom, krikom a plačom. Hnev, smútok, ľútosť, to všetko vás núti, zastaviť sa, spomaliť, sústrediť sa na dych – aby ste sa nezadúšali…

Čo je dušnosť?

DUŠ-nosť… Zá-DUCH… Keď zabúdate na svoju dušu, keď sa od nej vzdialite a staráte sa viac o to, čo je vonku, než o to, čo je vo vašom vnútri, vaša DUŠ-nosť vás zadúša, aby ste sa zastavili a precítili prítomnosť DUCHA.

Aby vás nemusel naháňať ako Zá-DUCH, ale aby ste sa zhlboka nadýchli a precítili prítomnosť Ducha, aby ste sa spojili s Dušou.

Tento nenápadný, avšak vo svojej jednoduchosti prekrásny poklad, je jednou z prvých liečivých byliniek, ktoré nám Vesna vo svojom čarovnom košíku prináša skoro na jar, hoci na vonkajšie použitie ho môžeme zbierať po celý rok.

Kvôli zvyšujúcemu sa obsahu trieslovín po odkvitnutí je však, ako väčšina bylín, na vnútorné používanie vhodný len pred a počas kvitnutia, teda približne od marca do mája.

Zádušník je bylinka, milovaná zemskými čarodejníkmi a nenávidená záhradkármi, pretože je silno invazívna, v záhradách dokáže vytvoriť zelený koberec so spleťou korienkov, ktorého sa len tak nezbavíte, nájdete ho však aj na okrajoch listnatých lesov a v riedkych hájoch.

Druhový názov „brečtanovitý“ dostal práve pre schopnosť, ktorú majú s brečtanom spoločnú.

Kdekoľvek zacíti možnosť, jeho dlhé šľahúne zapustia korene aj na maličkom kúsku pôdy a pokračuje v raste novými výhonkami, je schopný vytlačiť všetky ostatné rastliny a zabrať všetku pôdu pre seba.

Preto je veľmi vhodný pre príliš prispôsobivých ľudí, ktorí sa ľahko vzdávajú svojich potrieb, aby vyhoveli požiadavkám okolia a učí ich nájsť si svoje mieste a zabrať potrebnú časť životného priestoru pre seba.

Na tieto účely je vhodné zbierať ho v čase pred kvitnutím, keď posilňuje činnosť pečene a žlčníka a pomáha extrémne prispôsobivým a ústupčivým ľuďom uvoľniť nazbierané krivdy, ktoré sa u nich vytvárajú práve z pocitu:

„Stále ustupujem a obetujem sa a nikto si to neváži, moje potreby nikto nenaplní“ a často sa usadzujú v žlčníku v podobe kameňov.

Umožňuje im pevne sa zakoreniť vo svojom živote a svojich potrebách, nájsť v sebe samých potrebný priestor na to, aby posilnili svoje vedomie „JA SOM“ a pevne sa v ňom ukotvili.

Z rovnakého dôvodu sa používa na liečenie kožných problémov, ekzémov a hlbokých rán, ktoré vznikajú z rovnakého dôvodu – telo človeka, ktorý nie je schopný jasne si nastaviť hranice voči okoliu, vo svojej múdrosti vytvorí ekzém, alergiu, alebo nepríjemný kožný problém, ktorým chce zabrániť blízkemu kontaktu s okolím

Pri dlhodobom užívaní nekvitnúcej vňate zádušníka sa prečisťuje a aktivuje pečeň a žlčník, ako orgán nášho vedomia „JA SOM“ a človek si postupne začne uvedomovať svoje hranice a pochopí, že má v živote svoje pevné miesto.

Že jeho vlastné potreby sú rovnako dôležité, ako potreby všetkých ostatných a začne ich napĺňať zdravým spôsobom. Kvitnúci zádušník sa, naopak, odporúča príliš „invazívnym“ ľuďom, ktorí zaberajú príliš veľa priestoru sami pre seba.

Títo ľudia tak robia obvykle zo strachu, že nebudú mať dostatok miesta, pozornosti, pochopenia alebo ich potreby nebudú naplnené, ak si to „nevynútia“, majú strach z nedostatku, aj materiálneho a snažia sa všetko si zabrať pre seba.

Modré kvietky zádušníka aktivujú horné energetické centrá

Modré kvietky prepájajú srdcové, krčné a mentálne centrum a umožňujú uvedomiť si svoje potreby nielen v hlave, ale aj na úrovni srdca.

Vytvárajú zdravú rovnováhu medzi potrebou a súcitom a umožňujú ich pomenovať a zdravo prejaviť na úrovni hovoreného alebo písaného slova, podporuje láskyplnú komunikáciu a dostáva do rovnováhy potrebu sebavyjadrenia a sebaobetovania.

V dávnych dobách sa používal ako ochrana domu proti ľuďom, ktorí by svojou invazívnou energiou zasahovali do života obyvateľov príbytku a na posilnenie sebavedomia obyvateľov domu.

Keď rástol na dvore, okolo brány alebo dverí, jeho zelený koberček bol považovaný za príbytok ochranných víl a škriatkov, ktorí chránili dom, záhradu a všetkých obyvateľov.

Na ochranu pred nečistými úmyslami a zásahmi iných ľudí do súkromia členov rodiny sa zádušník pridával do osobných amuletov, ale aj amuletov na ochranu príbytku, ktoré sa vešali nad dvere domu zvnútra.

Pre jeho silnú uzemňujúcu energiu a schopnosť, zakoreniť sa aj na najmenšom kúsočku voľnej pôdy, sa pridával do vencov, ktorými sa zdobili hlavy oslavujúcich pri veľkých sviatkoch.

Aby aj pri najsilnejších energiách oslavujúci ostali spojení so zemou, aby ich vízie a vhľady, pri obradoch sa objavujúce, boli vždy v súlade s dobrom Matky Zeme.

Vňať pred kvitnutím sa používa na:

  • zlepšenie trávenia, liečbu nechutenstva, odporúča sa pri liečbe žalúdočných katarov,
  • nedostatku žalúdočných kyselín,
  • zápale čriev,
  • ale aj ako súčasť zmesí na upokojenie obličiek, pečene a žlčníka, najmä v kombinácii s koreňom a vňaťou púpavy, koreňom lopúcha a vňaťou žihľavy aj s koreňom.

Jeho schopnosť uvoľniť pocity krivdy je taká veľká, že dokáže rozpustiť menšie kamienky uložené v žlčníku (do 2 cm).

Kvitnúca vňať sa používa na liečbu dny (spolu s oddenkami a vňaťou kozej nohy), v kombinácii s kvitnúcou vňaťou zbehovca plazivého upravuje zväčšenú štítnu žľazu (nie je vhodný pre ľudí s výrazne zníženou činnosťou štítnej žľazy, pretože spomaľuje jej činnosť, naopak, pre ľudí so zvýšenou činnosťou je spojenie zádušníka a zbehovca nenahraditeľným pomocníkom).

Pre jeho schopnosť tlmiť kašeľ je dôležitou súčasťou čajov na liečbu dýchacích ciest, spolu s pľúcnikom, fialkou a podbeľom. Pri strate sluchu, spôsobenej zápalom, sa používa na výplach uší silný odvar z kvitnúcej vňate.

Pri zápaloch kĺbov a zlomeninách sa mi osvedčilo spariť vňať zádušníka a kozej nohy (aj s oddenkami) vriacou vodou, len takým množstvom, aby boli bylinky zaliate vodou.

Po miernom ochladnutí celú túto masu naniesť na vrstve gázy na zapálené miesto, prikryť voskovým papierom alebo mikroténovým sáčkom a nechať pôsobiť, obklady striedame po 5-6 hodinách až do ustúpenia zápalu, liečbu môžeme podporiť vnútorným užívaním tinktúry z kapucínky.

Na liečbu a zacelenie hlbokých rán urobíme rovnaký zápar z vňate zádušníka, listov a kvetov kostihoja a listov skorocelu a prikladáme na rany, odporúčam predtým rany dezinfikovať tinktúrou z nechtíka alebo kapucínky.

Pretože kombinácia zádušníka, kostihojovej vňate a skorocelu spôsobuje veľmi rýchle zatvorenie rany, aby sa teda vo vnútri rany nevytvorila infekcia.

Pri kožných problémoch, ekzémoch a vyrážkach je dobré omývať postihnuté miesta koncentrovaným odvarom zádušníka, prasličky, zlatobyle a hviezdice prostrednej (ptačinec žabinec) a potierať postihnuté miesta masťou z týchto bylín.

Zádušník je aj vynikajúca jedlá rastlina, po odkvitnutí však výrazne zhorkne, preto ju odporúčam konzumovať najmä do mája.

V minulosti bol súčasťou jedla, ktoré sa nazývalo špenát – pôvodne to bola kaša z rozvarenej vňate zádušníka, žihľavy a kozej nohy, zahustená a ochutená kyslou smotanou, môžete ho však podávať aj do polievok a vrcholčeky zádušníka tesne pred kvitnutím sú vynikajúce do zeleninových šalátov.

Ak vás po zjedení ťažkého jedla (napríklad veľkonočných dobrôt) rozbolí žalúdok, žlčník, alebo budete mať iné tráviace ťažkosti, požujte niekoľko lístkov zádušníka a koreň púpavy, určite sa vám rýchlo uľaví.

Liečivá masť na ekzémy

  • nechtíkový a konopný olej
  • zľahka presušený zádušník a hviezdica prostredná (nie úplne vysušené, len tak, aby sa odparilo aspoň 50 % vody, ale zachovali sa účinné látky)
  • sušené kvety zlatobyle a vňať prasličky roľnej
  • bambucké maslo
  • včelí vosk

V zmesi nechtíkového a konopného oleja na slabom ohni zahrievame bylinky najmenej 3 dni (ideálne 5 dní), dávame pozor, aby sa nezačal škvariť.

Ak nemáte možnosť zahrievať po celý čas (napríklad okraj sporáka alebo kachlí na drevo), zohrejte ich na teplotu tesne pred škvarením a odstavte.

Nechajte vychladnúť a každých 12 hodín zahrievajte a opäť nechajte vychladnúť, počas najmenej 5, ideálne 7 dní, potom olej precedíme cez látku, zohrejeme a rozpustíme v ňom včelí vosk, aby masť zhustla.

Necháme vychladnúť a potierame postihnuté miesta.

Tento čarovný a osvietený text je z pera Svetlanky Oboňovej Göthovej, autorky FB stránky Čarovné dary Zeme.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre