fbpx

#BYLINKY Slez lesný

Opäť vám prinášame pohľad a vhľady k tejto udalosti od vedmy Svetlanky Oboňovej Göthovej, pretože vám iste objasnia mnohé veci, ktoré sa vám dejú (alebo diali), aby ste ich mohli pochopiť a spracovať.

Aby vo vašom vnútri aj vašom okolí nastal mier, radosť, pohoda.

Slez lesný

Moja prvá spomienka na stretnutie so slezom siaha hlboko do detských čias – na kolenách hľadám v tráve „pánbožkov chlebíček“, malé, okrúhle plody slezu nebadaného.

Milovali sme ich, hoci ich chuť nie je nijako výnimočná, ale to detské vedomie, že nám Stvoriteľ ponúka „chlebík“ priamo na trávniku mala v sebe čosi vzrušujúce a zvláštne upokojujúce.

Po mnohých rokoch ma k detskému očareniu vrátilo až stretnutie s bytosťou slezu na chorvátskej Istrii – tam je slez lesný a slez pižmový prítomný na každom kroku, jeho bytosť doslova objíma celú túto oblasť a dodáva jej zvláštne čaro.

Vytvára magickú atmosféru bezpečia, pokoja, všeobjímajúcej lásky a hojnosti, pretože toto je energia, ktorú nám bytosť slezu prináša. Je to veľká matka, ktorá nás zahŕňa svojou vyživujúcou silou, hýčka nás v milujúcom objatí, aby nám pripomenula, že je o nás vždy postarané.

V mojom okolí som vo voľnej prírode slez lesný nevidela už veľmi dlho, slez nebadaný je u nás hojnejší, ale s veľkou láskou ho pestujem vo svojej bylinkovej záhrade.

Energia slezu

Všetky druhy slezu (lesný, nebadaný, pižmový, maurský) majú energiu veľmi podobnú, no u lesného ju vnímam najsilnejšie.

Vyzerá ako krík, dorastá do výšky aj jedného metra a jeden kríček uspokojí potreby celej rodiny, preto ho určite odporúčam ako súčasť každej bylinkovej záhradky.

Najmä tam, kde sú malé deti – slez je bylinka detí, ktoré potrebujú istotu a bezpečie materského objatia, vedomie, že je tu vždy niekto, kto sa o ne postará.

Rovnakú službu robí nášmu vnútornému dieťaťu, dodáva nám pocit, že sme milovaní, že všade okolo nás je hojnosť všetkého, čo potrebujeme.

Preto ho kedysi nazývali „pánbožkov chlebík“, či „božie koláčiky“ – pripomína nám, že sa nemáme čoho báť, vždy je o nás postarané.

Všimli ste si niekedy, že plod slezu vyzerá ako ženský prsník? Pripomína nám, že v prírodných kultúrach sa vedomie hojnosti pestovalo a pestuje od narodenia tým, že bábätká sú neustále nosené v blízkosti matkinho prsníka tak, aby ho neustále cítili, aby sa mohli napiť vždy, keď cítia potrebu.

Sanie prsníka totiž neslúži len na uspokojenie fyzického hladu, či smädu, ale predovšetkým dáva dieťaťu pocit istoty a bezpečia, že je nablízku zdroj jeho výživy, fyzickej aj emocionálnej.

Dieťa, ktoré si musí naplnenie svojej potreby bezpečia a výživy „vyžiadať“ plačom a prsník dostane, až keď prejaví nespokojnosť, či dokonca v intervaloch, ktoré niekto určí ako správne, sa vzďaľuje od prirodzeného vedomia dôvery v hojnosť života.

Každé dieťa sa totiž rodí z prostredia, v ktorom je prirodzene vyživované, bez toho, aby si muselo žiadať – v maternici výživa prúdi neustále.

Neustála blízkosť matkinho prsníka, ako zdroja výživy, ale aj bezpečia, dáva dieťaťu dôveru v život.

Vedomie hojnosti a pocit dôvery v život je silno narušené najmä u generácií, ktoré prešli prazvláštnym experimentom, v ktorom bola spochybnená autorita matky, jej prirodzená schopnosť vedieť, čo jej dieťa potrebuje, pretože je so svojím dieťaťom neustále spojená.

Keď žena prestane dôverovať svojej materskej intuícii, keď nemá možnosť neustále pozorovať svoje dieťa, cítiť jeho potreby, musí odovzdať svoju dôveru do rúk „autorite“, ktorá jej povie, čo je pre jej dieťa „správne“.

A v „civilizovaných“ krajinách vyrástlo niekoľko generácií ľudí, ktorí nedôverujú životu, nevnímajú hojnosť a bezpečie, pretože nezažili matku, ktorá dôveruje svojej schopnosti naplniť všetky potreby svojho dieťaťa.

Práve týmto ľuďom je bytosť slezu kedykoľvek pripravená pomôcť, naplniť potreby vnútorného dieťaťa, privítať ich v mäkkom náručí matky.

Vnímam ju ako skutočne veľkú, útulnú, mäkkú ženu s veľkými prsníkmi, plnými mlieka.

V starom Grécku bol slez zasvätený bohyni Artemis a je možné, že v jej efezskom chráme je zobrazená Artemis ako bytosť slezu – žena s mnohými prsníkmi, schopná poskytnúť hojnosť výživy pre celé ľudstvo.

Keď každý deň oberáte vykvitnuté kvietky slezu, bude vás tešiť až do neskorej jesene – rovnako, ako v materskom prsníku sa tvorí mlieko tým viac, čím častejšie dieťa pije.

Slez nás, najlepšie zo všetkých byliniek učí, ako funguje energia hojnosti – čím viac si jej dovolíme prijať, tým viac sa jej tvorí a to, čo nespotrebujeme, sa premení na semienka, z ktorých vyrastú nové rastlinky.

Slez a jeho účinky na zdravie

Všeobecne je slez považovaný za prieduškovú bylinku, prospieva dýchacím cestám, najmä v spojení s materinou dúškou a pamajoránom.

S materinou dúškou má spoločnú práve zmienenú energiu matky, pamajorán prispieva svojou schopnosťou upokojiť myseľ a transformovať myšlienky strachu skôr, než vytvoria z okamžitého pocitu strachu dlhodobú emóciu.

Keď sa necítime v bezpečí, dýchacie cesty sa stiahnu a oslabia. Ak sme v detstve zažili pocit neistoty a strachu, každá situácia, ktorá nám ich pripomenie, oslabuje dýchacie cesty.

Najsilnejší pocit strachu a neistoty vyvolá v dieťati situácia, keď sa musí vzdialiť od matky v čase, keď ešte nie je pripravené.

Bytosť slezu mi to opísala takto:

Po narodení dieťa nemá vytvorené vlastné energetické pole, ale čerpá energiu z poľa matky.

Postupne, ako si vytvára istotu v sebe samom, sa odpútava od matkinej aury a vytvára si vlastnú, ale u každého dieťaťa to prebieha v inom čase.

Čas odpojenia do veľkej miery závisí od toho, akými pocitmi bolo vyživované v období tehotenstva a prvých mesiacoch života.

Ak sa matka necítila v tehotenstve v bezpečí a milovaná, dieťa prijímalo tieto pocity ako súčasť emocionálneho koktejlu a ony sa zapísali do jeho buniek.

Vieš, akú farbu má aura silnej matky? Žiarivú ružovú, takú, akú majú moje kvety.

Každý môj kvet zobrazuje energiu matky – silné a veľké okvetné lístky, ktoré chránia zárodok plodu v strede rovnako, ako matka chráni svoje dieťa.

A vždy, keď sa ocitneš v situácii, v ktorej sa necítiš v bezpečí, ti môžem priniesť práve tento pocit bezpečia, istoty, že ťa ochraňuje niečo väčšie, ako si ty, že si v bezpečí, chránená a milovaná, že je o teba dokonale postarané.

Ak sa trápiš strachom z budúcnosti, alebo strachom z nedostatku, obklopím ťa silnou aurou matky a pripomeniem ti, že si nemusíš robiť starosti.

Dodám ti pocit detskej bezstarostnosti, schopnosť dôverovať vyživujúcej sile veľkej Matky, ktorá sa o teba postará a zahrnie ťa hojnosťou všetkého, čo potrebuješ.

Už chápem, prečo slez, spolu s medovkou, sú jedny z mála byliniek, ktoré môžu neobmedzene užívať tehotné ženy, ale aj malé bábätká.

Semienka slezu už svojím tvarom pripomínajú, že sú určené pre dojčiace matky – je v nich veľa výživných látok a minerálov, ktoré stimulujú tvorbu mlieka.

Keď dieťa po nástupe do škôlky či školy cíti potrebu ochrany materského náručia, dostane zápal dýchacích ciest, je čaj zo slezu a materinej dúšky silným pomocníkom.

Najmä, keď matka načúva túžbe dieťaťa po jej blízkosti a ochrane a dovolí mi popíjať liečivý čajík v jej milujúcej prítomnosti.

Bylinky materinskú prítomnosť nenahradia, ale podporia uzdravenie tým, že pocit bezpečia a dôvery posilnia.

V takomto prípade odporúčam pridať aj túžobník brestový, ktorý nielen účinne znižuje horúčku, ale pomáha dieťaťu prejsť obdobím zmeny a zahalí ho do oparu nevinnosti a všeobjímajúcej lásky.

Slez napĺňa telo pocitom tepla a bezpečia, preto sa jeho názov – nie náhodou – spája so slezinou.

Keď sa trápime budúcnosťou a robíme si starosti o to, čo bude s nami a s našimi blízkymi, oslabuje sa slezina, ktorá zodpovedá za tvorbu krvi – a teda obnovu životnej energie.

V teplom a hrejivom objatí bytosti slezu sa v nás rozleje teplo a pocit bezpečia a istoty. Doslova nám bytosť slezu hovorí „Nerob si starosti, všade je hojnosť a vždy bude o teba postarané.“

Ak sa vaša slezina ohlási pocitom slabosti a nedostatku energie, pridajte k slezu lipkavec syridlový,ktorý rozsvieti svetielko nádeje a ľubovník bodkovaný, ktorý vám pomôže vytvoriť si víziu jasnej a krásnej budúcnosti.

Vysoký obsah slizu pomáha pri užívaní liekov, ktoré narušujú sliznice, či už žalúdka alebo dýchacích ciest, čaj zo slezových kvetov, ale aj listov, pomôže ochrániť citlivé sliznice, aby ich cudzie látky nenarušili.

Rovnako pomáha pri vdýchnutí škodlivých chemikálií, ktoré môžu citlivú sliznicu dýchacích ciest narušiť, ale aj pri častom pití kávy, či alkoholu, ktoré narúšajú jemnú sliznicu žalúdka.

Odvar z listov pomáha liečiť rôzne kožné poranenia, ekzémy, ružu, upokojuje miesta poštípané hmyzom, ale aj citlivé sliznice pohlavných orgánov.

Nezameniteľné miesto mal v mágii pri privolávaní hojnosti a lásky do príbytku, kytička slezu na okne mala slúžiť na navrátenie stratenej lásky.

Gazdiné pridávali slez do magického odvaru, ktorým umývali podlahy, nábytok a okná, aby pritiahli a ochránili hojnosť a bezpečie.

Tento text napísala Svetlana Oboňová Göthová, autorka FB stránky Čarovné dary Zeme.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre