Prežitkový Workshop
NOV v panne
Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.
Vysielame 2.9.2024
Výskyt depresie v posledných desaťročiach vzrastá, jedná sa o jedno z najčastejších civilizačných ochorení. Antidepresíva sú látky, ktoré sa používajú na liečenie a potlačenie príznakov depresie.
Tieto látky pôsobia na hladiny chemických látok v mozgu (neurotransmiterov), ktoré sú zodpovedné za reguláciu nálady.
Niektoré prírodné látky sú už po stáročia v medicíne používané pre svoje schopnosti pôsobiť na príznaky depresie a na zmiernenie miernej a stredne ťažkej depresie.
Mnohí ľudia si nechávajú predpisovať antidepresíva, kedykoľvek sa začínajú cítiť sklesle.
Naše pocity, to sú dôležité správy, ktoré vysiela telo a myseľ, preto skôr ako sa rozhodnete pre lieky, je lepšie podniknúť kroky na vrátenie životnej rovnováhy.
Napríklad aj tým spôsobom, že skúsite zapátrať v prírode a pomoc budete hľadať u byliniek, v relaxácii a prírodných výživových doplnkoch.
Ľubovník bodkovaný (trezalka) sa používa ako prírodné antidepresívum v ľudovom liečiteľstve od nepamäti. Vo forme nálevu sa používa najmä na tlmenie neuróz.
Neurózy sú rôzne poruchy nervovej sústavy – strach, nervozita, nepokoj, úzkosti, psychické napätie, pocity zmaru. Využíva sa tiež na liečbu ľahších foriem depresií, kedy môže nahradiť antidepresíva.
Ľubovník je plný slnka a dobrej nálady a je skvelý pri problémoch typu sezónnej depresie – na jeseň, v zime a pred jarou. Stredne ťažkú depresiu dokáže ľubovník zmierniť až o 50%, čo je viac ako u syntetických chemických farmaceutík.
Vďaka špecifickým látkam, ktoré ľubovník obsahuje, má schopnosť tíšiť a upokojovať nervozitu, úzkosti a podobne. Má aj množstvo ďalších pozitívnych účinkov a nevyvoláva ospalosť, má však tlmivé účinky.
Ľubovník môže pomôcť aj pri únavovom syndróme a pri alergiách, podporuje krvný obeh a trávenie.
Pozor: liekové interakcie u pacientov kardiakov a u žien užívajúcich antikoncepciu.
Ľubovník je bežne na zohnanie aj vo forme kapsúl. Odporúčaná dávka je 2-3 kapsuly denne. Výsledky by sa mali dostaviť do šiestich týždňov.
Upozornenie: Ľubovník bodkovaný by bez predchádzajúcej rady s lekárom nemali užívať tehotné ženy.
Bazalka pomáha pri nervozite, úzkosti či zlej koncentrácii.
Bazalka je jednou z najtypickejších a najobľúbenejších byliniek stredomorskej kuchyne. Je to jednoročná, vždy zelená rastlina s typickou aromatickou a piepornou sladkastou vôňou.
Nachádza široké uplatnenie v liečiteľstve i gastronómii, ale aj ako okrasná rastlinka.
Silice, ktoré bazalka obsahuje, patria k najúčinnejším látkam, pôsobiacim na nervovú sústavu, éterický olej v nej napomáha odstraňovaniu bolestí hlavy, znižuje stres a únavu a tlmí úzkostné stavy.
Ide o prírodné antidepresívum, ktoré dokáže zlepšiť náladu a zaháňa naše zimné depresie.
Priaznivo ovplyvňuje aj činnosť zažívacieho traktu, účinná je pri poruchách dolných ciest močových. Bazalka je výborná čerstvá do šalátov, na pizzu a cestoviny, skvelá je v kombinácii s paradajkami.
Zberať a sušiť listy pred rozkvetom je možné po celú sezónu od mája do septembra. Bazalku zberáme za sucha, zrezaním pri zemi. Sušíme ju v tieni.
Čaj z bazalky pripravíme sparením jednej lyžičky sušenej bazalky v hrnčeku varenej vody a necháme odstáť po dobu desiatich minút.
2 čajové lyžičky čerstvej bazalky zalejeme 0,5 l vriacej vody.
Tento výluh popíjame 2x denne. Takýto výluh upokojí nervy, zníži stres z prepracovanosti.
Harmanček upokojuje depresívne nálady a povzbudí chuť do jedla aj do života.
Harmanček je liečivá, vonná bylina. Hojne sa užíva v kozmetike aj liečiteľstve. Pomáha od bolesti, pri hojení rán a navodzuje celkové upokojenie.
Zbieranou časťou je kvet, ktorý sa zbiera za suchého počasia 3 až 5 dní po rozkvete (ešte pred plným kvetom), pričom kvetná stopka by nemala byť dlhšia ako 2 cm.
Pomáha pri stavoch smútku, miernych depresiách, ale aj pri žalúdočných a črevných poruchách a pri zápaloch močových ciest. Prikladať ho môžeme na gázu pri hojení rán.
Harmanček upokojuje a pôsobí protizápalovo a sladké drievko pomáha proti páleniu záhy, nadúvaniu a kŕčom.
Pripravíme si 250 ml vody, 5 gramov kvetov harmančeka, 20 gramov sladkého drievka.
Harmanček aj šanta mačacia majú uvoľňujúce a mierne sedatívne účinky. Po dlhé storočia sa šanta mačacia používala ako liečivá rastlina a tiež ochucovadlo.
Obsahuje v malej miere mierne halucinogénne látky a tak jej sušené listy ľudia kedysi fajčili, aby zahnali každodenné starosti a strasti. Žuvanie koreňa šanty sa odporúčalo plachým osobám, aby im dodala odvahu a priebojnosť.
Najväčší význam má ako tradičná liečivá a aromatická rastlina, charakteristická svojou nezameniteľnou vôňou.
Už samotná jej vôňa je omamná a upokojujúca, preto sa tiež niekedy sušená levanduľa vkladá do vankúšikov, ktoré slúžia na dekoráciu spálne a izbu príjemne prevoňajú.
Ak ste v akútnom napätí, kvapnite jednu kvapku levanduľovej silice na vreckovku alebo papierový obrúsok a inhalujte podľa potreby.
Napätie a nervozita zvoľna opadne. Kúpeľ s pár kvapkami levanduľového oleja je príjemnou relaxáciou a povzbudí vašu myseľ.
Levanduľové kvapky tlmia bolesti hlavy a migrény, celkovo upokojuje. Znižuje psychické napätie, pôsobí antibioticky a povzbudzuje slinivku brušnú k vyššej tvorbe enzýmov, taktiež mierne znižuje krvný tlak.
Jedným z dôvodov, prečo sa u vás rozvinula depresia, môže byť nevhodné zloženie jedálnička. Pokiaľ sa chcete depresii vyhnúť, potom by ste mali zvýšiť konzumáciu zeleniny, predovšetkým tej listovej.
Okrem kyseliny listovej a vitamínu B 12 odborníci odporúčajú ešte vitamín B3 a tyrozín. Tieto látky sú obsiahnuté v rybách, ustriciach, fazuliach, orechoch, listovej zelenine a obohatených mliečnych výrobkoch.
Prírodná kyselina listová a vitamín B12 predstavujú celkovo prevenciu proti chorobám centrálneho nervového systému, poruchám nálad a dokonca v boji proti rozvoju demencie.
Valeriána lekárska je populárnou rastlinou, užívanou pri nervových chorobách, úzkosti, nespavosti a na zmiernenie depresií. Je jednou z najstarších známych liečivých bylín, ktorú predpisovali už starovekí lekári a šamani.
Obsahuje látky, ktoré majú sedatívne účinky. Valeriána podporuje pokojný spánok bez vedľajších účinkov klasických liekov, znižuje dobu zaspávania a zlepšuje kvalitu spánku.
Pôsobí proti strachu a depresii. Znižuje krvný tlak a má aj mierne analgetické účinky. Užívanie valeriány je vhodné pri akomkoľvek psychologickom strese, hysterických stavoch, migréne, žalúdočných problémoch a problémoch pri menopauze.
Na upokojenie nervozity a zmiernenie napätia je možné užívať aj kvapky z valeriány lekárskej.
Na zlepšenie kvality spánku sa odporúča užívať 400-900mg extraktu až 2 hodiny pred spaním po dobu 28 dní. Maximálna denná dávka je 15 gramov koreňa denne.
Prvosienka jarná je symbolom jari. Málokto však vie, že je aj výbornou liečivkou. Kvet prvosienky je používaný pri nespavosti, nervovej vzrušivosti, hystérii a depresiách spojených s nepokojom a podráždenosťou.
Kvety sa zbierajú v apríli a máji, sušia sa umelým teplom. Čaj z kvetov prvosienky je vhodný pri migréne a na upokojenie.
Na prípravu jedného nápoja si pripravíme 10 gramov sušených kvetov prvosienky, 20cl vody, sklenenú nádobu.
Ďalšími bylinami, pôsobiacimi proti miernej depresii, pri nervozite a proti úzkosti sú medovka lekárska, obľúbená pre svoje upokojujúce účinky.
Jazmín, ktorý je silne antidepresívny, mierne afrodiziakálny a navodzuje optimizmus. Vanilka, ktorá upokojuje, zmierňuje nervozitu a stavy napätia.
Dobromyseľ obyčajná je vhodná na obklady a osviežujúce kúpele, uvoľňuje kŕčovité stiahnutie hladkého svalstva a je viac známa ako výborné korenie do polievok a omáčok.
S láskou
Miriam
(Spracované podľa moje-pravdy.cz)
V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť a prosperita.
Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť. Do Školy hojnosti tadiaľto
Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?
Samé príjemnosti ?
“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”
Janka V.