fbpx

On-line kurz TELO AKO ZÁZRAK,otvárame len 1x ročne. 

Vydaj sa na najväčšie poznávacie dobrodrúžo tvojho života, kedy sa cestou bezhlavo a bezpodmienečne zamiluješ ......do svojho tela. Začíname 1.8.

#BYLINKY Praslička roľná

Opäť vám prinášame pohľad a vhľady k tejto udalosti od vedmy Svetlanky Oboňovej Göthovej, pretože vám iste objasnia mnohé veci, ktoré sa vám dejú (alebo diali), aby ste ich mohli pochopiť a spracovať.

Aby vo vašom vnútri aj vašom okolí nastal mier, radosť, pohoda.

Prechádzame obdobím tesne pred Splnom v Kozorožcovi – je teda ideálny čas na zber prasličky roľnej.

Splnom v Kozorožcovi sa totiž končí vhodné obdobie na jej zber, takže je najvyšší čas, ak ju máte vo svojom okolí a dokážete ju spoľahlivo rozpoznať, venovať svoju pozornosť tejto kráske.

Hojnosť prasličky roľnej

V uplynulých štyroch rokoch vnímam okolo seba veľkú hojnosť tejto nenápadnej, saturnskej bylinky, a cítim, že svojou hojnosťou nám poskytuje svoju podporu, aby sme si v časoch intenzívnych zmien zachovali pružnosť a pevnosť, pomáha nám, uvoľňovať „skostnatené“ programy, ktoré obmedzujú prirodzený vývoj.

V čase, keď sa rodové presvedčenia a kódy prežitia uvoľňujú z kostí a kĺbov, a často sú sprevádzané zatuhnutiami, zápalmi a bolesťami kostry, je veľkou sprievodkyňou pri ich uvoľňovaní a podporou pre naše fyzické telo.

Duch prasličky ma sprevádza celý život, a nielen mňa, ale celú moju rodinu.

Od detstva som túto krehkú, ale zároveň nesmierne silnú bylinku milovala, v záhrade môjho rodného domu, v záhrade mojej starej mamy, na políčkach, ktoré obrábala moja rodina, vždy rástla v hojnom množstve a až po rokoch som pochopila, prečo.

Na svoj súčasný život som si vybrala rod, v ktorom strach o prežitie bol jedným zo základných programov a odovzdával sa z generácie na generáciu.

Prejavoval sa hromadením majetku, potrebou udržať stabilitu a istotu, hraničiacou až so závislosťou.

Prepustiť čokoľvek, alebo kohokoľvek zo svojho životného priestoru bola pre mojich predkov z otcovej strany skúsenosť natoľko traumatizujúca a ohrozujúca, že vyvolávala súrodenecké boje o majetok, manželstvá, ktoré sa uzatvárali a udržiavali, aby sa majetok udržal a rozširoval, dokonca viedla až k samovraždám (a ak moje rodové regresy neklamú, tak aj k vraždám).

Strach o prežitie sprevádzal aj mňa, mojím súčasným pozemským životom. Už v čase, keď som prvýkrát ohlásila svojim rodičom, že prichádzam na tento svet, bola reakcia odmietavá.

Nie je to pohodlné, to dieťa je problém a bude lepšie, ak sa nenarodí… Môj základný program, s ktorým som prišla na tento svet, bol strach o život.

K tomu sa, samozrejme, pridal ďalší program – strach z odmietnutia, pretože odmietnutie môjho rodiaceho sa života spôsobilo, že každé odmietnutie pre moje podvedomie znamenalo potenciálnu smrť.

Viem, že si tento program nesiem aj z iných životov a trvalo mi veľa rokov, kým som svoje programy pochopila, prijala a získala k nim nový postoj.

Vďaka tomu som pochopila aj správanie mojich rodičov a predkov – ich potrebu byť prijatí, pretože odmietnutie, alebo prinajmenšom neprijatie okolím a spoločnosťou, pre nich znamenalo potenciálnu stratu života.

Sprievodkyňa a pomocníčka pri pochopení a transformácii strachov

Tento strach si so sebou, v určitej forme a prejavoch, nesieme všetci, sprevádza ľudstvo od počiatkov jeho vývoja na Zemi – v kolektívnom vedomí ľudstva je uložený pevne a jeho úlohou je zabezpečiť naše prežitie.

A praslička ma naučila tieto strachy pochopiť, prijať a učí ma ich premieňať a prepúšťať.

Stretnutia s duchom prasličky sú pre mňa vždy magické, je mojou sprievodkyňou a pomocníčkou pri pochopení a transformácii mojich strachov.

Hoci často počúvam, že by som s jej hojným výskytom v mojej záhrade mala „niečo robiť“, viem, že jej prítomnosť má svoj zmysel a považujem ju za priateľku, ktorej prítomnosť v záhrade vítam.

V uplynulých rokoch ma poctila ešte väčšou hojnosťou, než doteraz – a nielen ona, všimla som si, že aj okolité lúky priniesli výnimočnú hojnosť byliniek, ktoré pomáhajú pri transformácii strachu, a ich duchovia ma upozornili, že nám prišli pomôcť v období, keď je pochopenie a prepustenie strachov dôležitou úlohou vo vývoji ľudstva.

Samozrejme, svoju úlohu zohralo aj postavenie Jupitera v znameniach Váh, Škorpióna a Kozorožca – priniesol hojnosť byliniek, ktoré uzdravujú oblasť Váh (obličky) a pomáhal v transformácii.

V tomto roku sa mi praslička opäť prihovára veľmi intenzívne a pripomína, že aj v nasledujúcich rokoch bude jednou z najsilnejších pomocníčok z ríše byliniek.

Všetky bylinky, ktoré uzdravujú obličky a vylučovací systém, sú neoceniteľnými pomocníkmi v práci so všetkými druhmi strachu.

Praslička – majsterka prežitia

Praslička je jedným z najstarších rastlinných organizmov na tejto planéte, existovala dávno predtým, než ľudstvo počalo svoj vývoj, zrodená z nesmiernej sily Zeme.

Pre mňa Majsterka prežitia – hoci sa za milióny rokov zmenšila zo svojej pôvodnej, gigantickej podoby, nestratila svoju silu, naopak, koncentrovala ju do zmenšenej formy.

Jej energia nám odovzdáva odkaz:

Ja prežijem! Nech sa deje čokoľvek, prežijem! Svet sa mení a aj ja som sa musela zmeniť, prispôsobiť zmenám – a prežila som.

Videla som vznik a zánik mnohých foriem života, vzostupy a pády jednotlivcov, aj celých civilizácií a stále som tu, prežila som.

Som milovaná aj odmietaná, odolala som pokusom zlikvidovať ma a vždy som sa opäť rozmnožila – a prežila som.

V zdanlivo krehkej stonke a nenápadnom vzraste, je ukrytá veľká sila a pevnosť.

Čítala som mnohé teórie o kremíku, ako prvku, ktorý stimuluje evolučný vývoj vedomia ľudstva a zmeny v štruktúre DNA a dokážem sa s nimi stotožniť – možno to je dôvodom, prečo praslička stále prežíva.

Ak je potrebné, aby zmenila formu, urobí to – ale prežije. A nestratí ani svoju silu, ani svoju pevnosť. Veľký obsah kyseliny kremičitej posilňuje kosti, cievne steny, vlasy, zuby, nechty, svaly, tkanivá orgánov – a silné telo prežije.

Liečitelia ju milujú a uctievajú, v niektorých prírodných európskych civilizáciách bola symbolom Bohyne života, záhradkári ju nenávidia a snažia sa ju zničiť – ale, vďaka Bohu (a vďaka svojej božskej sile) odoláva a stále nám pomáha v uzdravovaní fyzických aj emocionálnych neduhov.

Pre mňa je stelesnením pra-sily Zeme, symbolom prežitia aj v najťažších obdobiach a schopnosti vyvíjať sa a zvládať životné zmeny aj vnútorné premeny.

Bunkoví biológovia už v dnešnej dobe uznávajú, že naše myšlienkové programy a presvedčenia sú zapísané v bunkách nášho fyzického tela.

A prepisovanie a transformácia hlboko uložených, najmä rodových presvedčení, spôsobuje hĺbkovú transformáciu našich buniek, do takej miery, že môže vyvolať fyzický kolaps organizmu (to sú tie „očistné“ prejavy,ktoré sa objavujú po rôznych odblokoch, alebo keď vedome prekračujeme hranice svojich presvedčení, horúčky, nevoľnosť, hnačky, zvracanie, panické ataky a podobne).

Ak je, napríklad z dôvodu rodového programu, nastavený určitý model myslenia alebo správania, ako jediný spôsob prežitia a my sa ho rozhodneme prekročiť, naše bunky kolabujú.

Doslova v nich musí umrieť tá časť, ktorá reprezentovala daný program, preto sa často pri prepisoch a transformáciách hlboko uložených presvedčení stretávam s reakciami „cítim sa, akoby som umieral“.

Naozaj, časť nás pri premene základného programu umiera – musí, aby uvoľnila miesto tomu, kým sa chceme stať, keď opustíme naučený alebo získaný program, zapísaný v našich bunkách.

Preto sa mi praslička osvedčila ako pomocník pri vnútornej transformácii, dáva nám schopnosť prežiť aj v tých najťažších okolnostiach, a pomáha nám, aby sa bunky nášho tela premenili bez toho, aby museli umierať.

Tak, ako ona – nevyhynula, keď sa menilo prostredie a životné podmienky okolo nej, ale prispôsobila sa tak, aby dokázala prežiť aj v nových podmienkach.

Dodáva nám pevnosť, silu a istotu

Prepožičiava nám svoj potenciál „nech sa deje čokoľvek, ja prežijem.

Ak prechádzate obdobím, keď cítite nedostatok materiálneho zabezpečenia a strach z nedostatku, alebo máte rodový program strachu z nedostatku a straty, použite prasličku ako úžasného pomocníka z ríše rastlín.

Je veľmi vhodné kombinovať ju s:

  • lipkavcom pravým (dodáva nádej a dôveru v lepšiu budúcnosť),
  • výnimočná je kombinácia so zlatobyľou obyčajnou (posilňuje vedomie hojnosti a vieru v život),
  • brezové listy pridajú k prasličke energiu, ktorú potrebujete do nových začiatkov.

Keď prechádzate náročnými životnými zmenami, alebo vnútornou transformáciou, či sa snažíte vedome zmeniť svoje myšlienkové a emocionálne presvedčenia, vyskúšajte kombináciu prasličky s túžobníkom brestovým, ktorý je nápomocný práve v tom, aby sme zvládli obdobia zmien a zachovali si otvorené a súcitné srdce.

Veľmi silným a obľúbeným spoločníkom prasličky je borák lekársky, ktorý dodáva radosť zo života a odvahu čeliť výzvam, spojenie ich energií prináša pocit „mám odvahu žiť a zaslúžim si život v radosti“.

Keď ju skombinujete so žihľavou, dáva odvahu a silu kráčať za cieľom v obdobiach, keď sa cítite vnútorne aj fyzicky vyčerpaní.

Praslička na fyzickej úrovni

Na fyzickej úrovni zmierňuje opuchy, spôsobené nedostatočnou činnosťou obličiek, ktoré sú vlastne fyzickým vyjadrením neprepustených strachov o prežitie – telo zadržiava vodu, životodarnú tekutinu, lebo má strach vzdať sa svojich zásob „života“.

Posilňuje obličky, prináša úľavu pri zápaloch močových ciest, najmä v spojení s kapucínkou, ktorá nám pomáha objaviť správnu cestu a kráčať po nej.

Pomáha pri zmiernení všetkých druhov krvácania (silná menštruácia, žalúdočné vredy, hemoroidy), teda všade tam, kde nám uniká životná sila.

Kúpeľ v odvare z prasličky posilňuje pokožku, svalové tkanivá, cievy, doslova dodáva silu čeliť životu a žiť, nech sa deje čokoľvek.

Obklady z odvaru z prasličky a šťava z tejto rastliny boli v ľudovom liečiteľstve používané pri liečbe tuberkulózy.

Ja ju pridávam aj do ústnej a vlasovej vody, vysoký obsah kyseliny kremičitej dodáva pevnosť zubom aj vlasom, ktoré symbolizujú našu silu a odvahu „zahryznúť sa“ do životných výziev.

Vďaka kyseline kremičitej je nenahraditeľným pomocníkom v období, keď ľudské telo znižuje produkciu pohlavných hormónov.

Kým telo produkuje dostatok estrogénu a testosterónu, minerály z potravy sa ľahšie vstrebávajú do tkanív, keď sa ich tvorba v tele znižuje, slabne aj schopnosť tela využiť prijaté minerály a presúvať ich tam, kam patria.

Najmä u žien, v menopauze, alebo po vyoperovaní maternice a vaječníkov, sa vyskytuje osteoporóza, tzv. „rednutie kostí“.

Spôsobuje ju pokles estrogénu, ktorý zabezpečoval, že sa vápnik z potravy dostával do kostí a rohoviny (vlasy, zuby, nechty) a kyselina kremičitá v prasličke pôsobí ako dopravný prostriedok, ktorý pomôže vápniku dostať sa tam, kde je potrebný.

Preto odporúčam užívanie prasličky už po 40-tke, raz za dva mesiace si urobiť dvojtýždňovú kúru s prasličkovým čajom, po období menopauzy, alebo pri diagnostikovanej osteoporóze dvojtýždňové kúry každý mesiac.

Duch prasličky sa takto podelil o svoju múdrosť

Kým môže žena porodiť a vychovať dieťa, potrebuje mať pružné telo, ducha i myseľ. Preto sa o to stará samotné telo ženy, tým, že produkuje dostatok hormónov.

Keď deti rastú, dospejú a opustia domov, žena potrebuje viac pevnosti, aby bola múdrou vedmou, stabilnou vo svojich emóciách, aj myšlienkach. Prílišná pevnosť však môže uškodiť telu, aj mysli, robí ťa neprispôsobivou a preto krehkou a zraniteľnou.

Keď vonku zúri búrka, pevné stromy a konáre sa môžu zlomiť, moje pružné stonky sa však ohýbajú vo vetre a opäť sa narovnajú, keď búrka ustane.

Keď si príliš pevná v myšlienkach, tvoríš si presvedčenia, ktoré môžu tvoju myseľ urobiť nepružnou, skostnatenou. Dokonca sa to prejavuje doslova v tvojom tele – epifýza, žľaza v tvojom mozgu, ktorá je tvojím prijímačom Božej múdrosti, zvápenatie.

Tvoje myšlienky sa vtedy stanú rigidnými, stratíš schopnosť, aj ochotu, prijímať nové informácie a myšlienky a prispôsobovať svoj život meniacim sa podmienkam.

Pomôžem ti, ak mi to dovolíš. Nielen tým, že prenesiem vápnik z potravy do tvojich kostí, zubov a vlasov, aby si bola dlho krásna, ale aj zabezpečím, že sa minerály nebudú usádzať tam, kde by ti mohli uškodiť.

Pomôžem tvojej mysli, aby bola dlho pružná, aby dokázala prijímať, triediť a využívať myšlienky, potrebné pre tvoj rozvoj.

Ukážem ti, čo potrebuješ prepustiť, a čo posilniť, aby si prežila v meniacich sa podmienkach.

Ukážem ti, kedy ustúpiť zo svojej veľkosti a stať sa na chvíľu maličkou a nenápadnou, aj kedy vyrásť a roztiahnuť krídla, pretože aj to je podmienkou prežitia v náročných časoch.

Urobím ťa takou, akou som ja – s pevným jadrom v pružnej stonke, ktorá ťa udrží vzpriamenou, aby energia mohla voľne prúdiť kanálmi v tvojej chrbtici.

Tvoje telo sa bude vznášať životom, ako moje listy – budeš nosiť život, ako voľný plášť, ktorý ťa bude chrániť a zdobiť na ceste životom.

Zber prasličky

Prasličku zbierame, kým má sviežu zelenú farbu a pružné stonky, najúčinnejšia je do Letného Slnovratu, prípadne do Splnu v Kozorožcovi, ktorý je zároveň posledným vhodným termínom jej zberu.

Postupne s pribúdajúcim letom jej sila klesá, ako sa kyselina kremičitá premieňa na kremík a praslička sa stáva krehkou a nadobúda sivastý odtieň. Vtedy je už vhodná len na kúpele.

Najsilnejšie účinky má praslička zbieraná v dňoch, keď sa Luna pohybuje znamením Váh (na liečbu obličiek a močových ciest), ja ju najradšej zbieram počas dorastajúcej Luny v Škorpiónovi, práve pre mnohostrannosť a pestrosť jej účinkov, ktoré energia Škorpióna ešte zosilní.

Na podporu zdravia kostry a pohybového aparátu, ale aj pružnej pokožky, je najvhodnejším časom na zber Spln v Kozorožcovi, ktorý významne posilňuje účinky prasličky práve na túto oblasť zdravia.

Aby sa uvoľnila kyselina kremičitá, je dôležité, prasličku vždy variť, nestačí ju len spariť vriacou vodou. Doba varenia sa líši, podľa toho, kedy bola praslička zbieraná.

Ak bola dostatočne mladá a svieža, stačí variť 10 minút a nechať prikrytú ochladnúť, staršiu prasličku treba variť aj 30 minút.

Ako každá bylinka, aj praslička je liek – toto je dobré uvedomiť si pri užívaní každej liečivej rastlinky. Zaobchádzame s ňou ako s liekom, neužívame ju bezhlavo, ale len vtedy, keď je to potrebné na uzdravenie fyzického tela, alebo emocionálnej nerovnováhy.

V herbároch som sa dočítala, že dlhodobé užívanie prasličky spôsobuje nechutenstvo, odporúča sa neužívať ju dlhšie, ako dva týždne, mám však overené, že každý dar zeme nám dá najavo, keď už splnil svoju úlohu pri náprave nášho zdravia.

Pocit straty chuti do jedla je práve signálom prasličky, že ju už nepotrebujeme – ak je naša istota, že prežijeme, taká silná, že strácame potrebu fyzického jedla, už ju nepotrebujeme.

Ako vo všetkom, aj pri bylinkách platí známe „všetko s mierou“ a keď načúvame svojmu telu, vnímame aj signály, ktoré nám bylinky jeho prostredníctvom prinášajú – kedy ich potrebujeme, aj kedy nášmu telu a duši už priniesli všetko potrebné.

Pri zbere prasličky je potrebná opatrnosť, aby sme si ju nepomýlili s prasličkou lesnou či močiarnou, ktoré sú častým hostiteľom toxických plesní a môžu spôsobiť otravu.

Odporúčam, ak si nie ste istí, či ste skutočne našli prasličku roľnú, radšej sa poradiť s niekým, kto ju dokáže rozoznať. Často mi posielate fotky byliniek, ale nie vždy dokážem pomôcť.

Na fotkách je to obvykle ťažké rozoznať, zvlášť v prípade prasličky, preto sa radšej obráťte na niekoho vo vašom okolí, alebo oželejte zber bylinky, ktorou si nie ste úplne istí.

Tento text napísala Svetlana Oboňová Göthová, autorka FB stránky Čarovné dary Zeme.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre