fbpx

Prežitkový Workshop

NOV v panne

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Vysielame 2.9.2024

#BYLINKY na upokojenie a hydratáciu popálenej pokožky po opaľovaní

Slniečko láka oddať sa jeho hrejivým lúčom ako každý rok v lete. A hoci si dávame pozor, používame dobré ochranné krémy, môže sa stať, že si večer nájdeme “vypálené plavky” na koži.

Ba niekedy ešte horšie – sme spálení a koža horí, svrbí a bolí na dotyk.

Čo robiť?

Aj v tomto prípade pomôžu bylinky – pomocníci z Božej lekárne.

Aloe vera

Aloe vera, exotická kráska, najlepšie uhasí oheň na vašej koži. Už takmer vôbec nerastie vo voľnej prírode ani v exotických krajinách.

Pestuje sa vo veľkých črepníkoch v piesočnatej pôde, najmä na priedomiach domov v trópoch. A u nás v mnohých domácnostiaach ako izbová kvetina. Máte ju aj vy doma? Ak áno – šup s ňou na spálenú kožu!

Táto rastlina sa tiež nazýva „konvalinka púšte“ či „zázračná rastlina“. Pochádza zo Sudánu. Staroveké civilizácie ju priniesli do stredomorského regiónu a postupne aj do ďalších krajín po celom svete.

Aloe vera patrí medzi sukulentné rastliny, ktoré sú známe svojou odolnosťou a jedinečnou schopnosťou regenerácie.

Obsahuje viac ako 240 výživných a liečivých látok, preto sa s obľubou používa v mnohých kozmetických prípravkoch, aj v podomácky vyrobených krémoch.

Má schopnosť prenikať do hlbších vrstiev pokožky, ktorú dokáže účinne hydratovať a omladzovať. Je skvelá na suchú, poškodenú a citlivú pokožku.

Ako prvá pomoc pri popáleninách (a nielen od slnka) je nanahraditeľná. Stačí odrezať lístok, rozdeliť ho na dve vrstvy a získať gél, ktorý je vnútri listu.

Ako na to?

Zúbkované okraje listu odrežte a potom rozdeľte list pozdĺžne. Lepkavú gélovitú hmotu zvnútra vyškrabte lyžičkou a natrite na spálené miesto.

Pozor!

Gél z aloe farbí nažlto, tak si uchráňte textílie, aby ste nemali už navždy žlté škvrny na biekom župane, ako sa to stalo mne.

Gél z aloe prípadne môžete zmiešať s bambuckým maslom a vytvoriť “maslovú kašičku” – rýchly hojivý krém, ktorý nanesiete na celé telo.

Bambucké maslo je vhodné najmä na suchú a citlivú pokožku. Výborne pôsobí aj na pleť, ktorá je spálená slnkom alebo sa šúpe po opaľovaní.

Efektívne hydratuje aj pokožku vysušenú slanou, morskou vodou. Pomáha tiež hojiť malé poranenia, popáleniny alebo uštipnutia hmyzom. V kombinácii s gélom z aloe má synergický efekt.

Skalná ruža

Po správnosti sa volá Skalnica strechová, lebo kedysi sa pestovala na strechách. Pripomína ružičky a prekrásne kvitne. Tak sme ju presťahovali do záhrad a skaliek, aby lahodila oku a zdobila príbytky.

Dostala prezývku Slovenské aloe – pre jej liečivé účinky, ktoré sú veľmi podobné práve tomu exotickému aloe.

Prekvapko?

Pre mnohých určite! Poznám tie neveriacke a začudované pohľady, keď túto informáciu poviem niekomu naživo.

Šťava zo skalnej ruže má silný dezinfekčný a protizápalový účinok. V prípade kožných problémov, popálenín, štípancov od hmyzu, si dužinu treba prikladať na postihnuté miesto.

A táto kráska si mimochodom poradí aj s bolesťami uší, prechladnutím, bolesťou v hrdle. Môžete použiť na modriny, opuchy, kurie oká, aj zápaly ústnej dutiny.

Buď vo forme rozdrvenej dužiny priloženej na boľavé miesto, alebo vo forme čaju (záparu – lúhovať 5-10 min.).

Do uší treba kvapkať zahriatu čistú šťavu z listov. Presne túto vraj obsahujú lieky z lekárne určené na zápaly uší.

A tiež ju môžete použiť ako prísadu do šalátov. Fakt!

Má fajnovú kyselkavú chuť a v Holansku vraj patrí medzi obľúbené pochúťky.

Ale späť k spálenej koži – použijete ju úplne rovnako ako pravé aloe. Čistý gél (alebo zmixovaný s bambuckým maslom) priamo na pokožku.

Levanduľa

Je zázračná a hojne pestovaná bylinka s tisíckami pozitívnych účinkov. Snáď v každe záhrade, terase, či balkóne dnes nájdeme aspoň jednu rastlinku levandule.

Tak je veľká pravdepodobnosť, že ju máte doma a v prípade “slnečnej nehody” vám vie účinne pomôcť.

Ako na to?

Urobte si vlažný levanduľový zábal. Za hrsť kvetov levandule zalejte pol litom vody a nechajte lúhovať 15 minút. Potom zápar zlejte a nechajte vychladnúť na teplotu tela.

Namočte do neho bavlnenú látku a priložte na telo. Nechajte pôsobiť 10-15 minút. Potom kožu natrite olivovým (alebo aj avokádovým, či mandľovým) olejom.

Levanduľa má nielen protizápalový a upokojujúci efekt ale vo forme esenciálneho oleja vie zhojiť popáleniny kože v extrémne krátkom čase.

Preto ak máte možnosť, pridajte do oleja, ktorým kožu natierate aj pár kvapiek kvalitného esenciálneho levanduľového oleja. 

Ľubovník (Trezalka)

Ľubovník je najznámejším prírodným antidepresívom, ktoré blahodarne pôsobí na nálady, eliminuje pocity vyčerpania a letargie.

Takisto napomáha k dobrému spánku. A využíva sa aj pri poškodenej pokožke pre jeho schopnosť naštartovať rýchlu obnovu a zotavenie. Je skvelý pri zmierňovaní strií, jaziev, vrások a tiež na suchú pokožku.

Najčastejšie sa používa v forme tzv. Jánskeho oleja, korý si vyrobíte macerovaním byliny v extra panenskom olivovom oleji.

Používa sa na popáleniny aj bolesti ucha. A ešte asi na milión boľačiek. Má tak široké použitie, že je jedným z hlavných pilierov našej domácej ozdravničky.

Po opaľovaní ho stačí naniesť na kožu celého tela a nechať sa hýčkať jeho ozdravnými účinkami nielen na kožu, ale aj psychiku, emócie.

Ale pozor!

Ľubovníkový olej NIE JE vhodný NA opaľovanie! Použite ho až potom – PO opaľovaní.

Jeho celý názov je Ľubovník bodkovaný, pretože priamym pôsobením slniečka sa vytvárajú na listoch škvrny v tvare bodiek.

To isté by sa vám mohlo stať na koži, ak by ste ho použili pred opaľovaním namiesto opaľovacieho oleja. Takže ľubovník v akejkoľvek forme vždy – PO opaľovaní.

Harmanček

Harmanček je azda najznámešia liečivka, ktorá sa využíva rovnako v medicíne, kozmetike aj ľudovom liečiteľstve.

Jeho jemné pôsobenie upokojuje a vyživuje suchú pokožku, dezinfikuje a zmierňuje podráždenie citlivej pokožky so sklonom k zápalu.

Pri popálenej a podráždenej pokožke pomôže vlažný harmančekový kúpeľ.

4PL harmančeka zalejeme 1l vody a necháme lúhovať 15 min. Potom zápar zlejeme a vlejeme do vane s vlažnou vodou, v ktorej si urobíme 10-15 minútový kúpeľ.

Po kúpeli sa neutierame, ale priamo na mokrú kožu nanesieme čistý olivový olej zmiešaný s čerstvo vytlačenou šťavou z bio citróna.

Olej spolu s harmančekovou vodou pokožku vyživí a hydratuje, citrónová šťava rozjasní a dodá vitamín C, ktorý podnecuje produkciu kolagénu a podporuje elasticitu kože.

Ak sa vyberiete na dovolenku do prímorských destinácií, nemusíte so sebou nosiť krém po opaľovaní.

Kúpte si domáci olivový olej a citróny od lokálnych pestovateľov a vyrobte si priamo na mieste “Oliváč s citrónom”, ktorý použijete každý deň po opaľovaní.

Nanášajte ho priamo na mokrú pokožku po osprchovaní a budete zaručene príjemne prekvapení účinkom tohto jednoduchého ale extrémne účinného poopaľovacieho prostriedku.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre