fbpx

Prežitkový Workshop

SPLN v kozorožcovi

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Vysielame 21.6.2024

#BYLINKY Betonika lekárska

Opäť vám prinášame pohľad a vhľady k tejto udalosti od vedmy Svetlanky Oboňovej Göthovej, pretože vám iste objasnia mnohé veci, ktoré sa vám dejú (alebo diali), aby ste ich mohli pochopiť a spracovať.

Aby vo vašom vnútri aj vašom okolí nastal mier, radosť, pohoda.

Betonika lekárska

„Tu pluribus virtutibus praeditus es quam betonica. – Si ako betonika, obdarený mnohými dobrými vlastnosťami.“

Taký kompliment sa objavuje v starovekých rímskych lekárskych spisoch a ukazuje, že už lekári starej ríše poznali výnimočné účinky betoniky.

Uvádza sa, že sa o jej zázračných účinkoch dozvedeli od starých Keltov v juhozápadnom Francúzsku, neskôr na Britských ostrovoch, kde ju Kelti uctievali ako posvätnú magickú rastlinu pre jej schopnosť uzdraviť mnoho fyzických neduhov, ale aj ako ochranu proti zlým kúzlam, silám a duchom.

Pre mňa je betonika vznešenou kráľovnou našich lúk a mojou vymodlenou bylinkou, za ktorú pociťujem voči Mamičke Zemi najväčšiu vďaku.

Bola som úplne malé dievčatko, možno 4-5-ročné, keď som listovala v mamičkinom starom herbári a zaujal ma obrázok fialovej rastlinky, na prvý pohľad obyčajnej, z ktorej na mňa vyžarovala zvláštna vznešenosť.

Akoby hovorila „Ja viem, kto som a poznám svoju silu“. Bežala som za mamičkou a pýtala som sa, aká je to bylinka a prosila som ju, aby ma vzala na lúku a ukázala mi ju.

Mamička len pokrútila hlavou a odpovedala „To je betonika, ale v našom chotári som ju nikde nenašla, asi tu nerastie. “

Ako dieťa som na ňu zabudla, učila som sa o iných pokladoch, ktorými sme tu štedro obdarovaní, ale pred pár rokmi, keď som očakávala narodenie mojej dcérky, sa mi dostala do rúk kniha o posvätných keltských rastlinách.

Hneď prvá rastlina, o ktorej sa kniha zmieňovala, bola práve betonika.

Pocit detského očarenia spred tridsiatich rokov sa vrátil v plnej sile, akoby sa nikam nevytratil, len zaspal ako Šípková Ruženka a odrazu sa prebudil, ešte silnejší a jasnejší a vyvolal túžbu uvidieť túto nádhernú kráľovnú bylín, dotknúť sa jej a prejaviť jej úctu, ktorú som voči nej cítila, hoci som sa s ňou nikdy nestretla.

Živila som v sebe túto túžbu celý rok, kým dcérka nevyrástla tak, že som ju mohla nosiť na chrbte aj na dlhšie prechádzky po „mojich“ lúkach a celý čas som sa prihovárala Zemi a prosila som, aby mi umožnila aspoň uvidieť moju vysnívanú betoniku.

Trvalo to ďalší rok, kým moja Pani vypočula moje prosby.

Kráčala som s dcérkou na chrbte, spolu s mojou najbližšou priateľkou a úžasnou spoločníčkou na mojich bylinkových potulkách, po lúke, po ktorej chodím každé leto po celý svoj život ma čakala.

Kráľovná betonika v celej svojej kráse a vznešenosti, Zem mi priniesla asi desať byliek s korunkou fialových kvetov.

Zbytočne by som sa snažila opísať slovami ten pocit, zmes očarenia, radosti, posvätnej úcty a hlbokej vďačnosti, so slzami šťastia v očiach som tancovala ako malé dieťa a ďakovala za tento nádherný dar.

A najviac za to, že mi bolo dovolené si vziať časť tohto pokladu domov.

Vždy, keď zbieram bylinky, nechávam časť nájdených pokladov nedotknutých, aby poslúžili zvieratám, hmyzu, aj aby sa mohli ďalej rozmnožiť.

Moju prvú betoniku som mala dlho zašitú vo vankúšiku, aby strážila naše pokojné sny a pripomínala mi, že Zem naše prosby vždy splní, keď sú prednesené s úctou a pokorou, už som ju s úctou vrátila zemi a vankúšik naplnila novou.

V ďalšom roku už bolo na tom mieste betoniky viac a zbierala som ju s rovnakou vďačnosťou – a v minulom i tomto roku už bola zakvitnutá celá lúka.

Preto je pre mňa betonika nielen úžasný liečivý pomocník, ale vnímam ju aj ako moju osobnú učiteľku trpezlivosti, nádeje a dôvery v silu a lásku Matky Zeme.

Každý rok u nej vnímam väčšiu hojnosť aj silnejšie účinky, čo ma neprekvapuje, veď jedným z mnohých jej účinkov je očista od cudzích energií, upokojenie nervového systému, ochrana pred vonkajšími energetickými vplyvmi.

Je to druh čistca, takže sa používa pri zásahu cudzou energiou (tzv. „z očí“) podobne, ako čistec priamy.

A pokojnú myseľ a odolnosť, teraz potrebujeme naozaj všetci.

Chodila som túto lúčnu kráľovnú navštevovať každý deň, odkedy som objavila prvé púčiky a všímala som si, ako sa pripravuje na rozkvitnutie.

Jej silné stonky stáli pevne, avšak hlavička s púčikom bola sklonená k zemi, s prvými kvietkami sa pomaličky začala narovnávať a až keď celá zakvitla, stála hrdo a priamo a ukázala svetu svoju magickú krásu. A to je tajomstvo kráľovnej.

Treba vedieť, kedy je čas zdvihnúť hlávku, kedy sa môžem ukázať. Kým sa pripravujem na kvitnutie, stojím so sklonenou hlavou a čerpám silu z Mamičky Zeme.

Trpezlivo čakám, kedy ma lúče slnka vyzvú, aby som otvorila svoje kvety. Nemá predsa žiadny zmysel, aby som sa ukazovala skôr – zatvorené kvety sú ťažké, vietor a dážď by ich mohli poškodiť.

Ale, keď cítim, že moja sila je dostatočná a kvety rozkvitnú, odľahčia moju hlavičku a ja s hrdosťou ukážem svoj kvet.

A neponáhľam sa – keď kvet na jednej stonke rozkvitne a zdvihne hlavu, ostatné púčiky stále čakajú, sklonené k zemi, kým príde ich čas.

Môžem vás to naučiť – ponúkam vám múdrosť, ktorá vám pomôže vykvitnúť v pravý čas, nepredvádzať sa skôr, než ste pripravení.

A kedy sme pripravení vykvitnúť?

Keď ste schopní otvoriť sa vnútornej múdrosti, keď je vaša intuícia a viera taká silná, že zvládnete kritiku, odmietnutie a poníženie.

Počula som tvoje prosby, aby som sa zjavila na tvojich lúkach, cítila si, že ma budeš potrebovať.

Musíš čeliť mnohej kritike za to, aká si a kto si, napriek tomu je tvojou úlohou – tak, ako úlohou každého človeka – byť tým, kto si, aby si zaujala svoje miesto v stvoriteľovom obraze.

Aby si ten obraz pochopila v jeho celistvosti, musíš byť spojená so svojím najvyšším vedomím.

Okamih, keď sa s ním spojíš, je práve tým okamihom tvojho života, keď môžeš zdvihnúť hlavu a ukázať, kto si, keď prepustíš všetky strachy a obmedzenia v tvojom vnútri, vykvitneš a pridáš svoju farbu a podobu do dokonalého obrazu.

Kým si neuvedomuješ, že si súčasťou dokonalého stvorenia, kým odmietaš seba, alebo svojich blížnych, pretože nechápeš, prečo ťa Stvoriteľ stvoril práve takú, aká si, prečo ťa zasadil ako kvetinku práve do tej záhrady, v ktorej si vyrástla, prečo sú v tvojom okolí práve takí ľudia, akí sú, dovtedy stojíš s hlavou, sklonenou k zemi.

Ale keď príde čas kvitnúť, zdvihneš hlavu a hrdo ukážeš, kto si. Neboj sa, pomôžem ti s tým, tak, ako každému človeku, ktorého si moja sila zavolá.

A vtedy si uvedomíš, že každý človek je v tvojom živote darom a ja ti ukážem, že všetci môžete kvitnúť vedľa seba, s hrdosťou a úctou k sebe, aj k iným.

Tak, ako ja – rastie nás mnoho rastliniek v kruhu, ale hoci sme jednou bytosťou, každá rastie samostatne.

Stojíme na pevných nôžkach, naše listy, stojace oproti sebe, nám dodávajú rovnováhu, aby ťažká hlava plná výživy a múdrosti, nezlomila stonku.

Nekvitneme naraz, ale postupne a s úctou dovoľujeme jedna druhej, aby zakvitla v čase, v ktorom má zakvitnúť, aj keď my sme už v kvete, ale ani tie, ktoré ešte nekvitnú a stoja so sklonenou hlávkou, nezávidia tým, ktoré už majú zakvitnutú hlavičku hrdo vztýčenú.

Lebo vieme, že každá máme svoj vlastný okamih.

Zamyslela som sa, koľko vzťahov je narušených, lebo ľudia navzájom nechápu svoje tempo vývoja, závidia si, keď jeden zakvitne skôr, alebo mu dlhšie trvá, kým sa dostane na úroveň toho, kto už zakvitol.

Áno, milovaná, každý vzťah má svoju dynamiku vývoja. Keď sa jej bránite, vytvárate si napätie, ktoré sa prejavuje v nervovej sústave, v obličkách, smútok vám oslabuje dýchacie cesty, alebo vám nepokoj bráni vyjadriť svoje pocity a myšlienky s úctou a rešpektom voči tomu druhému.

Preto som tu – upokojím vaše nervy, posilním obličky, rozpustím smútok usadený v pľúcach a otvorím vaše hrdlo, aby každé slovo, ktoré vypoviete, bolo naplnené úctou k sebe, aj ostatným.

Liečivé účinky

Liečivé účinky betoniky sú veľmi rozsiahle a zasahujú široké spektrum telesných neduhov.

  • Rozpúšťa hlieny, preto je dôležitou súčasťou prieduškových čajových zmesí (s materinou dúškou, pamajoránom, tymianom, skorocelom a pľúcnikom),
  • používa sa pri liečbe všetkých pľúcnych a prieduškových chorôb, vrátane tuberkulózy, astmy a čierneho kašľa,
  • upokojuje a tlmí prejavy chrípky a výrazne posilňuje organizmus, ktorý sa s chorobou ľahšie vysporiada.

Je vhodná aj na podporu činnosti obličiek, najmä pri ich zníženej činnosti a preťaženosti, spolu s prasličkou, lipkavcom syridlovým a zlatobyľou.

Odporúča sa aj pri liečbe gastritídy a mnohých žalúdočných a črevných problémov, žalúdočných vredov, riedi žalúdočnú kyselinu a neutralizuje prekyslený žalúdok.

Veľmi pozitívne účinky má na nervovú sústavu, utišuje prejavy nervozity, posilňuje organizmus preťažený zo stresu a uľavuje pri migréne a nervovej vyčerpanosti, zmierňuje bolesti pri menštruácii a spolu s alchemilkou a myším chvostom mierni nadmerné krvácanie.

Veľmi rada pridávam betoniku do všetkých čajových zmesí, samotná má však dosť zvieravú chuť, ktorá môže byť niektorým ľuďom nepríjemná, jej účinky sa však násobia vo vhodných kombináciách s inými bylinkami podľa druhu telesných problémov.

Energetické účinky

Betonika bola od staroveku oceňovaná najmä pre jej magické účinky na energetické telo.

Jedná sa o druh čistca a má aj veľmi podobné účinky, pri zasiahnutí energetického poľa cudzou energiou (tzv. „z očí“) je dobré umyť sa alebo okúpať v odvare z betoniky (veľmi dobrá je zmes s pamajoránom, medovkou a železníkom).

Oddávna sa používa pri výrobe amuletov na ochranu pred cudzími energiami, vysádzala sa v okolí rituálnych miest (alebo sa obradné miesta vyberali podľa toho, kde rástla).

Odvarom z betoniky sa umývala podlaha, okná a vchodové dvere, aby bol príbytok chránený pred rôznymi „blahoželaniami“ od neprajníkov, aj od nežiaducich návštevníkov.

Betonika tiež upokojuje atmosféru v dome a pomáha udržiavať pokojné a láskyplné vzťahy v domácnosti (preto som ju použila aj v esencii Chrám Svetla na očistu a ochranu príbytkov).

Na dobrý spánok, príjemné sny a ochranu proti cudzími silami počas spánku sa používala na výrobu bylinkových vankúšov, spolu s materinou dúškou (pocit bezpečia), palinou (ochrana, jasná myseľ a veštecké sny), pamajoránom (pokojná myseľ) a borákom (odvaha a radosť zo života).

Olej z betoniky veľmi rada používam do magických olejových zmesí – práve pre jej schopnosť očisťovať energetické pole od cudzích vplyvov a udržiavať ho čisté a silné.

Výborne však pôsobí aj v olejových zmesiach, najmä na podporu ženských orgánov a močových ciest, pri bolestivej menštruácii, na spánky proti bolestiam hlavy, rozžiari však aj pleť, keď ho používam ako náhradu krému.

Betonika je neoddeliteľnou súčasťou mojich tinktúr pre ženy (menštruačná, plodná, menopauza), ale aj upokojujúcej tinktúry, spolu s ľubovníkom, medovkou, levanduľou a pamajoránom.

Tento text napísala Svetlana Oboňová Göthová, autorka FB stránky Čarovné dary Zeme.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre