fbpx

#BABSKÉ RADY Toto zaručene ochráni proti kliešťom teba aj zvieratká

„Pozri aká nádherná lúka, zastaň!…Noooo, veď zastaaaaň!…poďme sa tam trochu vytešiť!“ ….vykrikujem nadšene sediac na sedadle spolujazdca.

A odpoveď?

„A koľko kliešťov tam čaká na teba! Nie! NEchcem dostať kliešťa!“

…ja vidím lúku, on kliešte 🙂  No pomóc!

……………………

Takto to bývalo kedysi pred rokmi. Môj milý je mestské dieťa, ktoré sa bojí kliešťov ako čert kríža. Chápem – dostať kliešťa je NEpríjemné a jeho skúsenosti s kliešťami sú bohaté.

U nás pod Tatrami kedysi kliešte vôbec NEboli. Čím je teplejšie, tým viac a viac kliešťov útočí aj v týchto severných končinách.

Hľadala som preto prostriedok, ktorý by

  • zaručene ochránil nás ľudí, aj našu Bašu
  • bol bio – eko (proste žiadna chémia).

Pretože- povedzme si úprimne – kliešť vie narobiť poriadnu paseku so zdravím. Borelióza a podobné „ózy“ nikto z nás NEchce pritiahnúť do života, však?

Vyskúšala som kadečo – možné aj NEmožné 🙂

Dnes už s istotou môžem povedať, že TOTO je TOPka medzi protikliešťovými ochrankami. Absolútne funguje a už sa ani môj milý Lacko NEmusí báť žiadnej lúky a číhajúcich kliešťov.

„Obyčajný“ FENIKEL

Semeno fenikla podrviť a strčiť do vrecka, keď idete do prírody. Kliešte sa vám vyhnú oblúkom.

A funguje aj na zvieratká. Máme len psíka (ak nerátam domácich pavúkov, čo si chováme v kúpelni 🙂 ), tak na psíkov funguje až zázračne.

Kedysi: po jednej bylinkovej výprave – 10-15 kliešťov.

Dnes: „0“ nula nič kliešťov v psom kožuchu.

Pes NEmá vrecká

A preto som vymyslela náhrdelník – feniklový obojok, ktorý dokáže vyrobiť aj malé decko (alebo muž…lebo môj Kryštof (20r.) ho dokázal vyrobiť len podľa telefonickej inštrukcie).

Úplne rovnaké ochranné náhrdelníky, náramky, či opasky môžete vyrobiť aj pre seba alebo svoje deťúšiky. Za pár minút a pár centov,

Použite pritom však hustejšiu silónku, alebo dajte tenkú dvojmo, aby ste to NEmuseli prerábať ako ja v tomto videu:

Takže rekapitulácia

Ako vyrobiť pomôcku proti kliešťom

Potrebuješ:

  • hustejšiu silónku alebo tenšiu dvojmo
  • drvené semeno FENIKLA
  • pár minút času

Postup:

Nohavicu zo silónky na konci zaviaž na uzlík, vlož 2-3 lyžičky drveného fenikla a opäť uzlík…a znova 2-3 lyžičky a zase uzlík. Až dokiaľ nebude požadovaná dĺžka (podľa obvodu krku, ruky, nohy, pása).

Nakoniec konce spoj jedným uzlíkom a vznikne ti voňavý náhrdelník, náramok alebo opasok. A tento si určite zober so sebou, keď pôjdeš do prírody. Kliešte vezmú nohy na plecia a budú utekať kade ľahšie.

………………..

Pusti si predsa len to video, nech vidíš presne, ako to máš urobiť a NEzničíš zbytočne silónky a NEstratíš kopec času 🙂

Nachytala som ťa? Ja robím to isté – pokus-omyl-pokus-omyl…a až v krajnom prípade sa pozriem na návod. Keby to urobím hneď, ušetrím čas, peniaze aj nervy 🙂

Každoročne si takéto ochrany vyrábame aj na Bylinkovom seminári pred tým, ako ideme na lúku poznávať a zbierať bylinky….do istoty 🙂 Nech nás kliešte obchádzajú oblúkom.

Varianta pre lenivé dievky:

Drvený fenikel vlož do pláteného vrecúška a zatiahni šnúrku.

Aleboooo – do ponožky, ktorá nemá páru (lebo tú druhú zožrala práčka ponožkožrútka) a zaviaž šnúročkou, aby semienka zostali dnu. A toto vrecúško vlož do vrecka na oblečku, keď pôjdeš von, do prírody.

…………………………

A to je všetko, milí moji. Už len urobiť a fujázd matiás do prírody. Na bylinky, na čerstvý vzduch, aby sme zdraví boli a mohli sa radovať zo života.

Majme sa a hrajme sa.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre