fbpx

Miriam Štolfová a Silvia Šuvadová ťa pozývajú na  webinár zdarma

Transformačná sila osmičky

Poď využiť jej silu a energiu pre svoj prospech!

#ASTRO Spln v Škorpiónovi – máj 2022

Splnové energie na nás intenzívne pôsobia niekoľko dní pred a niekoľko dní po splne. Zvyčajne 2-3 dni ich naozaj bytostne cítime.

Opäť vám prinášame pohľad a vhľady k tejto udalosti od vedmy Svetlanky Oboňovej Göthovej, pretože vám iste objasnia mnohé veci, ktoré sa vám dejú (alebo diali), aby ste ich mohli pochopiť a spracovať.

Aby vo vašom vnútri aj vašom okolí nastal mier, radosť, pohoda.

Spln v Škorpiónovi

V pondelok ráno, o 6:13, sa nás čaká najmagickejší Spln Luny v roku, keď Slnko, putujúce krajinou Býka, pozve k svojmu bohato prestretému stolu Lunu z krajiny Škorpióna.

Slnko v Býkovi v sebe nesie archetypálnu kvalitu bohyne Gaie – je to čas, kedy vládnucou silou všade v prírode plodnosť.

Rastlinky, ktoré v slnečnom období Barana prekonali všetky prekážky a predrali sa z tmavej studenej pôdy na svetlo, už rastú, posilňujú svoj koreňový systém, tvoria pevné a odolné telo a Matka Zem ich vyživuje, slnko zohrieva, celý Vesmír spolupracuje na tom, aby vyrástli silné a zdravé.

Slnko v Býkovi, štedrá a plodná Gaia, sa v čase nastávajúceho Splnu stretáva Lunou v Škorpiónovi, ktorá zosobňuje archetypálnu esenciu Hekaté.

Temná Bohyňa troch tvárí – bosonohá panna, milujúca a plodná žena, milenka a matka, aj múdra starena, je tá, ktorá pozná čaro mladosti, tvorivú silu zrelosti, ale aj dary múdrosti staroby… a tiež transformačnú silu smrti.

Každý večer zaspáva ako starena, ktorá pozná všetky tajomstvá života i smrti, aby sa ráno zrodila ako mladé dievča v plnej sile a neskrotnej odvahe, byť tvorivým nástrojom procesu života.

Gaia a Hekaté – svetlo a tma, život a smrť, radosť a smútok, rast nového a rozklad starého, v dokonalom súlade a vzájomnom porozumení, v jednom okamihu Splnu.

Staré kultúry

V starých kultúrach oslavovali tento Spln ako symbolické ukončenie tmavej polovice roka a privítanie slnečného obdobia, v ktorom sa mohli konať svatby, uzatvárať dôležité, dlhodobé dohody a zmluvy, pretože ich úspech bol požehnaný silou Slnka.

Ešte skôr, než sa veľké Sabaty priradili k pevným dátumom podľa oficiálneho kalendára a ľudia sa riadili viac rytmami prírody a pohybmi Luny, sa Spln v Škorpiónovi, teda druhý Spln Luny po jarnej Rovnodennosti pôvodne oslavoval ako sviatok Beltaine – oslava života.

Veruže bol dôvod na oslavu, prežili sme zimu, spolu s Mamičkou Zemou sme sa znovu nadýchli, zasadili semienka a je veľká pravdepodobnosť, že sa dožijeme novej úrody.

Zároveň sa vzdávala symbolická úcta tmavému obdobiu roka, pretože ľudia v tých časoch chápali zmysel tmy a zimy.

Poznali tvorivú silu myšlienok a snov, preto v tmavej polovici roka preosievali svoje myšlienky, triedili ich ako semienka a vyberali si tie, ktoré im pomôžu vytvoriť nový život v teplej a slnečnej časti roka.

V zime snívali o tom, čo skutočne túžia uskutočniť v hmote, vytvárali si vízie nového života, hoci sa nad nimi po celú zimu vznášal tieň smrti.

Možno je to trochu paradoxné, že my, v našich časoch, keď sa nás téma smrti zďaleka nedotýka tak silno, ako našich predkov, sa jej oveľa viac bojíme a často v tom strachu zabúdame žiť?

Poďakovanie smrti a oslava nového života

Preto bol Spln v Škorpiónovi poďakovaním smrti, že nás ešte nechala žiť a oslavou nového života, nového zrodenia.

Na kopcoch okolo ľudských obydlí horeli ohne, ktoré symbolizovali transformáciu, staré drevo z mŕtvych stromov, pozbierané v lese, sa premieňalo na teplo a svetlo, ktoré zažiarilo do nového života.

Na sviatočné ohne sa nepoužívalo drevo zo zoťatých stromov, využívalo sa to, čo už v lese umrelo, aby podporilo vznik nového života.

Mamičke Zemi sa obetovali posledné zásoby medu, mlieko, ovocie, na znak dôvery, že daruje novú úrodu, do ohňa sa vhadzovali predmety, ktoré symbolizovali minulosť, očisťovali sa príbytky od starých energií, požehnávali sa novým životom.

Milenci sa oddávali vášnivému milovaniu pod korunami hlohu a bazy, aby svojou vášňou dodali Zemi silu, naplnili ju láskou a tvorivou energiou.

Na kvitnúce hlohové kríky ľudia viazali stužky, ako symboly želaní a snov, ktoré túžia v slnečnom období roka uskutočniť a žiadali ducha hlohu, symbol trojitej bohyne, aby požehnal ich zámerom a dodal im tvorivú silu.

Spln v Škorpiónovi je symbolickým znamením dvoch protikladov

Slnko v Býkovi, symbol rodiaceho sa nového života a Luna v Škorpiónovi, ktorá pripomína, že všetko sa raz skončí. Táto vzájomná opozícia vytvára tvorivé napätie, výbuch energie, v ktorom sa rodí nový život.

V okamihu Splnu sa stretáva tvorivá energia Býka – sila, vytrvalosť, schopnosť užívať si život so všetkými pozemskými radosťami, s vášnivou, intenzívnou energiou Škorpióna, ktorý symbolizuje schopnosť vzdávať sa všetkého pozemského, ale aj vášeň, odvahu a cieľavedomosť, ktorú mu dodáva práve vedomie smrti.

S neustálym vedomím smrti, s vedomím, že náš život sa môže v ktoromkoľvek okamihu skončiť, si naši predkovia oveľa viac uvedomovali dôležitosť a význam života.

Spln v Škorpiónovi bol spojením býčieho „carpe diem – užívaj dnešný deň“ a škorpiónskeho „memento mori – pamätaj na smrť“ okamihom, ktorý každému pripomínal, že život je potrebné žiť tak, akoby každý náš deň bol posledný na tomto svete a zároveň s vedomím, že každá naša myslienka, slovo a čin, vytvárajú život, ktorý budeme ďalej žiť.

Toto spojenie dodáva neuveriteľný a nádherný pocit zodpovednosti, ale aj vášne a viery v život.

Robí zo smrti priateľku, ktorá stojí pri nás a pripomína nám, že kým sme tu, máme žiť tak, aby každá naša myšlienka, slovo a čin, boli vyjadrením najvyššej úcty k životu.

Spln v Škorpiónovi – druhý Spln po Jarnej Rovnodennosti, sa v budhistických tradíciách oslavuje ako deň, keď Budha dosiahol osvietenie.

Luna v Škorpiónovi, mýtická Hekaté, pozná všetky temné zákutia, žije svoj život v podzemí a na svet vychádza iba v noci.

Nepozná denné svetlo, ani teplo slnečných lúčov, ale dôverne pozná temnotu – aj tú našu, ľudskú.

Preto svojím jasným svetlom osvetľuje všetku temnotu v nás, aby sme ju uvideli – drží stráž pri stretnutiach s naším osobným Márom, ktorému čelíme práve v čase pred škorpiónskym Splnom.

Smrť – celoživotná učiteľka

Keďže v mojom horoskope je kráľ Škorpión silno zastúpený a jeho vládca Pluto drží za ruku a sprevádza moje Slnko, smrť je mojou celoživotnou sprievodkyňou a učiteľkou.

Hoci mi trvalo mnoho rokov, kým som ju ako sprievodkyňu uznala a otvorila sa jej učeniu.

Už niekoľko rokov mám vytvorený svoj osobný „škorpiónsky zoznam smrti“ – zoznam, ktorý neodmysliteľne patrí k tomuto Splnu a ktorý je mojím najdôležitejším kritériom spokojného života.

Vytvorila som si ho v čase, keď ma smrť navštívila ako osobná sprievodkyńa a „vygumovala“ všetky moje falošné túžby, moje strachy, hnevy, odpory, krivdy..

Prosto to, čo môj osobný Mára používal, aby narušil môj vnútorný pokoj a pocit spokojnosti v živote.

V okamihu, keď som v intenzívnom vedomí, že zajtra sa nemusím zobudiť, že dnešný deň môže byť môj posledný, som si uvedomila moje osobné hodnoty, tie skutočné, ktoré mám zapísané hlboko v srdci a zapísala som si ich nielen do mysle, ale aj každej bunky môjho tela.

Smrť mi položila dôležité otázky:

  • Keby bol toto posledný deň tvojho života, ako by si ho strávila?
  • Akými činnosťami by si ho naplnila a ktoré by si odsunula úplne bokom, hoci si ich možno doteraz považovala za dôležité?
  • S akými ľuďmi by si ho strávila a ktorým ľuďom by si, naopak, nevenovala ani minútu času?
  • Akými myšlienkami by si ho naplnila a akým by si nevenovala ani kvapku svojej energie?
  • Keby si vedela, že slová, ktoré dnes vyslovíš, budú tvoje posledné, ktoré tvoji milovaní budú od teba počuť, čo by si im hovorila a čo by si, naopak, už nikdy nepovedala?

Na mojom zozname ostali ľudia, činnosti a myšlienky, ktoré prešli sitom sprievodkyne smrti a tým venujem maximum svojho času, naopak, tým, ktoré sú na zozname toho, čo by som opustila, venujem absolútne minimum, alebo vôbec žiadny čas a energiu.

Vždy, keď ma moja myseľ presviedča, že by som niečo „mala“, že niečo „musím“, keď na seba vyvíjam tlak, alebo čelím vonkajšiemu tlaku, vrátim sa k svojmu zoznamu.

Ak by tá činnosť, ľudia alebo myšlienka nebola pre mňa dôležitá v posledných dňoch môjho života, viem, ako s ňou naložiť..

Ak by slová, ktoré chcem povedať mojim najmilším, nemali byť tými, ktoré chcem, aby odo mňa počuli ako posledné, nevyslovím ich a nechám myšlienky nespokojnosti odplynúť.

Odvtedy sa úplne zmenili aj moje vzťahy s ľuďmi, vymenili sa ľudia v mojom živote a tých, ktorí nie sú na mojom „zozname smrti“ je naozaj minimum.

Jednoducho preto, že im nevenujem pozornosť, naopak, s tými, ktorí na mojom zozname sú, mám vzťahy prekrásne, vyživujúce a láskyplné, pretože sú postavené na vzájomnej úcte, láske a pochopení a všetky zúčastnené strany tieto vzťahy hýčkajú a pestujú.

Preto, keď sa ma niekto opýta, ako sa mám, vždy odpovedám, že sa mám úžasne (moja obľúbená veta je: „Sama sebe závidím“ ).

Pretože kým mám v poriadku faktory, ktoré sú na mojom škorpiónskom zozname, mám všetky dôvody cítiť sa spokojná a šťastná a povedať, že sa nemám dobre, by bolo rúhanie.

Jedným z prvých uvedomení, ktoré mi sprievodkyňa smrť priniesla, bolo poznanie, že nemám nárok na život, že to, že som dnes na tomto svete, že som sa ráno mohla zobudiť, je dar najvyššej hodnoty a kým mám tento dar k dispozícii, mám všetky dôvody byť spokojná, šťastná a vďačná.

K tomuto daru, ktorý je sám o sebe dôvodom na vďačnosť a nekonečnú radosť, mám ešte dôležité bonusy – domček, strechu nad hlavou, teplú posteľ, hojnosť ob-ŽIVY, zdravé deti, milujúcu rodinu, podporujúcich priateľov.

Milión dôvodov, aby som v každom okamihu hovorila životu „DAKUJEM“.

Rozpoznanie svojich „Márov“

Rozpoznaním svojich „Márov“ môžeme využiť kvalitu, ktorou disponuje len majster transformácie – kráľ Škorpión. Kvalitu hlbokého pochopenia, precítenia a premeny.

Kvalitu, v ktorej môže zhorieť naše staré JA v obradnom ohni a zrodiť sa nové JA.

Býk v archetypálnej astrológii zobrazuje telo a Śkorpión dušu, je to okamih o-duševnenia, keď Duch vstupuje do hmoty, očistený od starého a znovuzrodený… a začína sa mystický Hieros Gamos – posvätné tvorenie.

K Splnu v Škorpiónovi preto neodmysliteľne patrí uzatvorenie minulosti a odhodlanie, tvoriť nový život v súlade s Dušou.

Pretože toto majú Býk a Škorpión spoločné, hoci stoja na opačných póloch zvieratníka – obaja chápu tvorivú silu, zosobnenú v sexuálnej energii, Býk vníma jej tvorivú silu v hmote, jej schopnosť, stvoriť nový život – a Škorpión vidí jej posvätnosť a príležitosť, aby cez hmotné telo prejavila Duša.

Uchopiť túto energiu a vložiť ju do služby Ducha, do rúk Božích, so zámerom, nech je použitá na tvorenie života, ktorý poslúži Božstvu na oslavu, svetu na úžitok a nám všetkým na radosť.

Veličenstvo Pluto – vládca Škorpióna – drží nad aktuálnym Splnom ochrannú ruku a poskytuje podporu práve v tom, aby sme dokázali rozlíšiť, ktoré faktory v našom živote sú život podporujúce.

Ktoré nás robia spokojnými, podporujú našu radosť, vďačnosť a odvahu tvoriť svoj život v absolútnej integrite a spojením so sebou samými a zároveň nám ukazuje, ktoré aspekty už môžeme zo života uvoľniť.

Pomáha nám, postaviť sa pred kostlivcov, ktorí vyskočili z našich pivníc, dodáva nám odvahu ich objať, poďakovať im a s úctou ich pochovať.

Ako pán podsvetia nedovolí, aby sme svojich kostlivcov tlačili do jeho kráľovstva s odporom a nechuťou, tých nám vždy vracia, pretože vie, že potrebujú byť uctení a pochovaní.

Ale tých, ktorých sme preľúbili a uznali ich dary, z ktorých sme už prijali potrebnú výživu, odvedie do svojho kráľovstva, aby už v našom živote „nestrašili“.

Dar života

Gaia nám počas tohto Splnu pripomína, že sme dostali dar života, dar nekonečnej hodnoty… že sa v našom tele zrodilo Božstvo, aby skrz nás žilo a tvorilo.

A Hekaté pripomína, že tento život, tento konkrétny a jediný život, ktorý máme v tejo chvíli k dispozícii, sa jedného dňa skončí, že na to, aby sa Božstvo mohlo prejaviť cez naše telo, cez naše ústa, aby mohlo tvoriť našimi rukami, máme vymedzený čas.

  • Ako s týmto časom zaobchádzame, ako ho využívame?
  • Keby dnešný deň bol naším posledným v tomto živote – ako by sme svoj život uvideli, čo by sme urobili rovnako, čo by sme zmenili?
  • Keby sme dostali príležitosť, žiť úplne od nuly, s čistým štítom, aký život by sme tvorili?
  • K akému životu nás volá naša Duša?

Spln v Škorpiónovi dáva priestor na veľký „reštart“, príležitosť, symbolicky uzatvoriť minulosť, ukončiť starý život a začať tvoriť celkom nový.

Pri Splnovom ohni si komunita navzájom splácala dlhy, uzatvárala minulosť, ľudia sa navzájom ospravedlňovali za všetky prehrešky a zároveň prejavovali veľkorysosť.

Ak, napríklad, dlžník nedokázal splatiť svoj dlh, na Spln v Škorpiónovi splatil to, čo dokázal a ostatné mu veriteľ odpustil.

Bol to symbolický akt, v ktorom všetci vyjadrovali dôveru, že Matka Zem bude k veľkorysému veriteľovi rovnako štedrá, ako bol on k svojmu dlžníkovi.

A dlžník sa učil úcte a vďačnosti a vyjadril záväzok, že oslobodený od minulosti, nebude vytvárať ďalšie dlhy a svojimi schopnosťami bude prospievať komunite.

Ak cítite, že ste niekomu niečo dlžní, do okamihu Splnu sa to pokúste uzavrieť, splatiť, dohodnúť si splátkový kalendár.

Ak cítite citový dlh, ak máte pocit, že ste niekomu spôsobili škodu svojimi myšlienkami, slovami a činmi, ospravedlňte sa mu, ak máte pocit, že niekto uškodil vám, buďte veľkorysí a urobte za jeho „previnením“ hrubú čiaru.

Najdôležitejšie je, prejaviť túto veľkorysosť sami voči sebe

Darovať si všetku tú pozornosť, láskavosť, štedrosť, úctu a pochopenie, ktoré sme si doteraz nedali, hýčkať sa a vyživovať tak, aby naše telo aj Duša kvitli a rástli, plne vyživené, tak, ako si zaslúžime.

Môžeme si dať zámer do tohto roka, nekráčať cestou, ktorú dláždi vina.

Z vlastnej skúsenosti s pocitmi viny (a že som si ich stvorila požehnane) viem, že táto cesta vedie len k väčšiemu a silnejšiemu pocitu viny.

A rovnako je to s vinou, ktorú pripisujeme niekomu inému.

Pôvodné európske národy nemali vo svojich jazykoch ani výraz pre vinu alebo hriech, ale v hebrejčine, z ktorej kresťanstvo prevzalo slovo „hriech“, tento výraz znamená doslova „zísť z cesty, netrafiť cieľ“.

Ak sme my, alebo niekto iný, „zišli z cesty“, ak sme sa stratili, urobme na Spln v Škorpiónovi pre seba aspoň to, že sa za to nebudeme obviňovať (ani navzájom) a prepusťme pocit viny, ktorý sme v sebe stvorili.

Tak, ako Ješua Nazarejský v evanjeliách, keď oslobodil „hriešnika“ slovami „Choď a viac nehreš“.

Netrestajme sa za to, že sme v minulosti zišli z cesty, ak to môžeme napraviť ospravedlnením, službou či darom, urobme to, ak nie, dajme si zámer, že ďalej budeme kráčať najlepšie, ako vieme.

Ak sme zo svojej cesty zišli príliš ďaleko a Spln v Škorpiónovi oslávime veľkorysosťou voči sebe, aj iným, s veľkou pravdepodobnosťou sa nám naša cesta znovu ukáže.

V tomto je práve mágia Splnu v Škorpiónovi, preto bol vždy považovaný za najmagickejší Spln v roku, s najväčšou tvorivou silou – prináša schopnosť absolútnej transformácie.

Je to okamih, keď vzdáme úctu všetkým tieňom, môžeme ich s úctou prepustiť a dovoliť, aby nám ukázali ponaučenie.

Často v tomto období vyliezajú z trinástej komnaty nášho podvedomia naši najväčší strašiaci – ak sa ich nebudeme snažiť zatlačiť späť, ale dovolíme si, pozrieť sa im do očí, s veľkou pravdepodobnosťou uvidíme aj cestu k ich uzdraveniu.

Čas škorpiónskeho Splnu praje meditáciám, systemickým konštaláciám, cestám do najväčších hĺbok nášho vnútra, je príležitosťou na získanie hlbokej múdrosti, uzdravenia a znovuzrodenia.

Spájame pozemský život, zosobnený kvalitami Býka, s potrebami duše, zosobnenými kvalitou Škorpióna. Tak, aby náš život v každom okamih, bol tvorený v súlade s potrebami Duše, a aby naša duša nezabúdala, že je malou čiastočkou Boha.

Počas tohto Splnu vo mne oveľa silnejšie, než inokedy, rezonuje veta

„Boh sa stal človekom, aby sa človek mohol stať Bohom“

Prišli sme na tento svet, ako plody Božskej tvorivej sily, aby sme stvorili svet, hodný Božích detí.

A práve preto je tento Spln okamihom, keď môžeme uvidieť svoje miesto v Stvoriteľovom obraze, načúvať piesni duše a tvoriť v súlade s ňou – každom čine v hmote… Alebo, ako spieva Kristínka Dubajová – dáme duši tvár.

Spln v Škorpiónovi je symbolickým začiatkom bylinkovej sezóny – všetkým bylinkárom preto pripomínam, že dary Mamičky Zeme, nazbierané v tomto čase, sú naplnené výnimočnou silou.

Škorpión vládne reprodukčným orgánom a močovým cestám – teda našej sexuálnej a tvorivej energii, schopnosti tvoriť a tiež, vylučovať a prepúšťať pocity.

Najväčšiu silu preto dáva bylinkám, ktoré nesú tieto kvality – zbierame a spracovávame alchemilku, malinový list, hluchavku, brezové listy, prasličku roľnú, žihľavu, listy nátržníka, kvet ružovej ďateliny..

Tento text napísala Svetlana Oboňová Göthová, autorka FB stránky Čarovné dary Zeme.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre