fbpx

Prežitkový Workshop

SPLN V ŠKORPIÓNOVI

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Vysielame 23.4.2024. 

#ASTRO Spln v Kozorožcovi – júl 2022

Splnové energie na nás intenzívne pôsobia niekoľko dní pred a niekoľko dní po splne. Zvyčajne 2-3 dni ich naozaj bytostne cítime.

Opäť vám prinášame pohľad a vhľady k tejto udalosti od vedmy Svetlanky Oboňovej Göthovej, pretože vám iste objasnia mnohé veci, ktoré sa vám dejú (alebo diali), aby ste ich mohli pochopiť a spracovať.

Aby vo vašom vnútri aj vašom okolí nastal mier, radosť, pohoda.

Spln v Kozorožcovi

Slnečné obdobie Raka je v tomto roku veľmi mocné a výživné, vďaka vplyvu Lilith a rovnako mocný sa javí aj nadchádzajúci Spln.

V stredu večer o 20:37 sa Slnko, ktoré v okamihu Slnovratu vstúpilo do kráľovstva Raka, posadí za okrúhly stôl oproti Lune v Kozorožcovi, ktorá práve v tom okamihu dosiahne svoju plnú silu – a nastane okamih Splnu.

Spln v kardinálnych znameniach (Baran, Rak, Váhy, Kozorožec) býva vždy prelomový, sú to znamenia, ktoré samy znamenajú prelom, preto sa vstup Slnka do týchto znamení oslavuje ako najväčšie sviatky roka, Slnovraty a Rovnodennosti.

Tieto znamenia zobrazujú prelomové obdobia kola roka, ale aj nášho života.

 • Baran, to je zrodenie, nové začiatky.
 • Rak, to je obdobie, keď zakladáme rodinu, vyživujeme, staráme sa o najbližších.
 • Váhy sú obdobím, keď deti opustia domov a my si začneme uvedomovať dôležitosť širšej komunity a medziľudských vzťahov a prirodzene vkladáme svoje dary do služby spoločnosti.
 • Kozorožec, to je staroba, príprava na smrť, čas bilancie a úplnej vnútornej integrity.

Slnečné obdobie Raka je vyživujúce, láskavé, starostlivé, také, aký je Rak – vonku dozrievajú prvé plody, zem je štedrá, ako skutočná matka, zahŕňa nás hojnosťou a my oddychujeme na rodinných dovolenkách, lebo sa cítime ako milované deti Mamičky Zeme.

Všade okolo nás je hojnosť potravy, zvieracie matky sa starajú o mláďatá, v tejto chvíli nikto nemyslí na to, že sa táto hojnosť a vyživujúca sila slnka raz skončí.

Ani na to nechceme myslieť, vychutnávame si ju, sme naplnení dôverou a bezpečím, aké poskytuje náruč milujúcej matky.

V tomto pocite bezpečia si môžeme dovoliť naplno vnímať každý pocit, vychutnávať prítomný okamih, byť citovo spojení so svojimi najbližšími, ale aj sami so sebou, s naším vnútorným dieťaťom.

A do tohto času hojnosti a bezstarostnosti zasiahne Luna v Kozorožcovi, prichádza ako návštevník z krajiny, ktorá leží na opačnej strane vesmíru.

V krajine Raka o tejto cudzej krajine počuli, vraj tam žijú v zime, musia veľmi zodpovedne hospodáriť so všetkým, čo majú, jedlo je na prídel a každý musí plniť svoje povinnosti, na pocity, vľúdnosť a súcit im už neostáva čas ani priestor – inak hrozí, že neprežijú.

Aj v krajine Kozorožca počuli o tom, že existuje taká oblasť, v ktorej nemusia premýšľať o každom súste, nemusia dotiahnuť každú úlohu do konca, môžu sa vyhrievať na slniečku a užívať hojnosť prítomnosti bez toho, aby sa zaoberali budúcnosťou.

Môžu žiť večnú mladosť, bez toho, aby si uvedomovali, že raz budú starí. A teraz sa tieto dve krajiny na krátky okamih stretnú.

Matka Deméter a Frigg

Slnko v Rakovi zobrazuje mýtický archetyp Deméter. Veľká Matka – živiteľka, tá, ktorá štedro rozdáva svojim deťom hojnosť úrody, jej dary sú všade naokolo, stačí vystrieť ruku a odtrhnúť si, či sa zohnúť a zozbierať zo zeme.

Nemusíme robiť nič, len si vziať… Luna v Kozorožcovi zobrazuje iný materský archetyp – severskú bohyňu Frigg, manželku boha Odina.

Vie, čo je to sneh, mráz, jej ľud pozná nedostatok a nehostinné podmienky, ktoré však zoceľujú a vytvárajú odolných a silných bojovníkov.

Ak je Deméter matkou milujúcou a vyživujúcou, ale aj trochu ľahkovážnou, tak Frigg je matkou, ktorá jasne a nekompromisne organizuje rodinný život, je nesmierne zodpovedná, no na citové prejavy jej už neostáva priestor.

Keď dieťa pri prvých krokoch spadne a rozplače sa, matka Deméter pribehne k nemu, bude ho objímať, hýčkať, hojdať v náručí, nechá ho vyplakať a možno si poplače spolu s ním.

Matka Frigg skontroluje, či nie je zranené, pohladká a pomôže mu, postaviť sa na nohy, aby mohlo kráčať ďalej.

Obe matky – Deméter aj Frigg – zažili stratu milovaného dieťaťa.

Keď Deméter stratila Persefónu v podsvetí, jej žiaľ zasiahol celú Zem, zavládla zima, hlad a nedostatok.

Predstavuje matku, zmietanú emocionálnym uragánom, pri ktorom zabúda na zodpovednosť za seba, aj za okolie, zabúda na všetko a vníma len svoje pocity, zároveň je sila jej emócií nástrojom, vďaka ktorému dosiahne cieľ – návrat milovanej dcéry.

Keď Frigg stratila svojho syna Baldra, vybrala sa vyjednávať s predstaviteľmi všetkých svetov, jej nástrojmi boli racionalita, zodpovednosť a stratégia.

Keďže po celé slnečné obdobie Raka sa otvára téma vnútorného dieťaťa, dostávame príležitosť, pochopiť svoje vnútorné dieťa, hýčkať ho, vyživovať, aj uzdravovať, čo je potrebné, Spln v Kozorožcovi prichádza ako medzník, v ktorom dostáva naše vnútorné dieťa podporu od oboch archetypov Matky.

Máme možnosť, objaviť obe podoby našej vnútornej Matky.

Tú citlivú, vyživujúcu, láskavú, a zároveň silno emocionálnu a náladovú, ale aj tú, ktorá učí naše dieťa zodpovednosti a integrite, prísne ho napomenie, stanoví hranice a podporí ho v samostatných krokoch, avšak v citových prejavoch môže byť zdržanlivá.

Naše vnútorné dieťa potrebuje obe podoby rovnako.

Polarita počas najbližších dní

Počas týchto dní si môžeme všímať, aká polarita v nás prevažuje v našom správaní k vnútornému dieťaťu, ak s ním komunikujeme.

 • Keď sa cítime zranení, smutní, opustení, neschopní – dávame si dostatok priestoru, aby sme sa vyplakali, vykričali, poľutovali?
 • Alebo si rovno povieme „Nefňukaj a postav sa na nohy, ideme ďalej?“
 • Alebo, naopak, nechávame ho, utápať sa v sebaľútosti a pocite obete a ešte sa s tou bolesťou stotožníme?

Oba extrémy sú pre naše vnútorné dieťa škodlivé a práve počas Splnu v Kozorožcovi dostáva k dispozícii plnú podporu a oporu oboch Matiek, aby mohlo plnohodnotne dospieť, oplakať minulosť so všetkými boľačkami a s vedomím plnej zodpovednosti za tvorbu svojej budúcnosti, vykročiť na ďalšiu cestu.

Obe tieto dámy budú mať voľné javisko, tento Spln bude ich predstavením vo veľkom štýle.

Mne Novolunie v Rakovi ukázalo, že moja vnútorná matka nemá v sebe ani štipku nehy k môjmu vnútornému dieťaťu – možno preto je Demeter mojou obľúbenou mýtickou bytosťou.

Že dokonca moja vnútorná matka nemá rozvinuté ani prísno-láskavé kvality Frigg.

Respektíve, ona má možno kvality oboch, ale ja som s archetypom vnútornej matky v skutočnosti nikdy nekomunikovala, lebo som za matku mylne považovala „vychovávateľku“, či skôr „dozorkyňu“ vo mne, mýlila som si jej krutosť a tvrdosť s prísnosťou.

Zároveň som v týchto dňoch pozorovala moju dcérku na našich bylinkových potulkách – neustále vyjadrovala, čo cíti.

Prirodzene, ako plynuli pocity, stále ich verbalizovala „Juj, tie komáre ma hnevajú… som naštvaná, že ma uštipli… je mi horúco, idem si oddýchnuť pod stromy… mami, poď si sadnúť ku mne, nechcem tu byť sama… je mi smutno, keď nie si pri mne… mami, pozri, aký nádherný motýľ… ja sa tak teším… ja sa tak hnevám… je mi smutno… bolí ma nožička…“

Každú vetu opakovala tak dlho, kým svoj pocit dostatočne nevyjadrila.

Pozorovala som ju aj seba, svoje myšlienky.

Vynorila sa myšlienka „Buď už chvíľu ticho, kto to má stále počúvať, už by si mohla vydržať aj nejaké nepohodlie…“.

Hneď som vedela, že tá myšlienka nepochádza odo mňa, hoci si vôbec neviem spomenúť, či som kedysi aj ja bola takáto – či som dokázala prirodzene vyjadrovať všetko, čo som cítila.

Prežívala som pocity slobodne a nechávala som ich tiecť a vyjadrovala som pohybom aj slovom, čo cítim…? Už neviem, pretože moja vnútorná „vychovávateľka-dozorkyňa“ sa aktivovala príliš skoro.

Pretože pre niekoho (rodičov, učiteľov) to nebolo prijateľné, bolo to „príliš“, otravovalo ich to… „Veď už buď ticho, kto ťa má stále počúvať?

No tak ťa to bolí, niečo vydržíš… Ale netáraj, že sa hneváš, veď sa nemáš prečo… a keď sa hneváš, si zlé dievčatko… nesťažuj sa… nekrič toľko…“

Ako si to asi malé dieťa preloží?

Tvoje pocity sú pre mňa príliš… či, ešte horšie, tvoje pocity ma nezaujímajú, nikoho nezaujímajú, nikto o nich nechce počúvať… dobré dievčatko si len vtedy, keď „ani nevieme, že ťa máme“…

S každým nevyjadreným pocitom sa ale v našom tele zastaví energia, každý pocit, zdanlivo malicherný, ktorý neprejavíme cez hlas a telo, je ako malý konárik, spadnutý do potoka.

Jeden ešte odplaví prúd vody, ale keď padá jeden konárik za druhým, niektoré menšie, iné väčšie, postupne vytvoria hrádzu – a naša energia prestáva voľne prúdiť, cítime nespokojnosť, zaseknutia v prúde života a časom, možno aj fyzické choroby.

Nevyjadrené pocity

Pocity, nevyjadrené navonok, sa presúvajú do nášho vnútra, vedieme s nimi nekonečné dialógy, pridávame k nim myšlienky, v ktorých sa často točíme dookola.

Už nimi nikoho „neotravujeme“ – len sami seba, a to doslova.

Nevyjdarené pocity, zaseknuté v našom emocionálnom tele, sa stávajú jedom, ktorý postupne otravuje našu myseľ, mení sa náš vzťah k svetu, k sebe samým.

Až do chvíle, kým nepochopíme, že vo všetkých našich pocitoch je nekonečný energetický potenciál, nesmierna sila, ktorou môžeme tvoriť život taký, po akom túžime.

A rozhodneme sa, že SA opäť chceme cítiť (aj tak, ako sme sa nikdy nechceli a nemohli), aby sme sa spojili so sebou samými… a všetky tie pocity si s láskou prežijeme, precítime, preľúbime… a následne za ne prevezmeme zodpovednosť a použijeme ich ako hnaciu silu a žriedlo životnej energie na tvorbu života.

Úlohou Slnka v Rakovi – mýtickej Deméter – je, naučiť nás, ako byť láskavou, milujúcou, objímajúcou a vyživujúcou matkou svojmu vnútornému dieťaťu.

Ako vždy a za každých okolností byť sebe oporou, ako si dovoliť, použiť silu svojho hnevu na vytýčenie hraníc,

 • silu smútku na prepustenie minulosti,
 • silu hanby na lepšie porozumenie motívom nášho konania a tým aj pochopeniu našich skutočných potrieb,
 • silu žiarlivosti na ochranu dôvery,
 • silu závisti na túžbu po dosiahnutí našich snov a uspokojení dôležitých potrieb.

Lilith sa postará o to, aby žiadna z našich potlačených spomienok neostala nepovšimnutá, v tom je skutočná majsterka.

A ak to umožníme, celý mesiac nás Deméter môže sprevádzať svetom nášho vnútorného dieťaťa, učiť nás, ako ho vyživovať, objímať, hýčkať a milovať presne tak, ako to potrebuje.

Luna v Kozorožcovi nás núti postaviť sa do plnej vnútornej integrity

Úlohou Luny v Kozorožcovi je, postaviť nás do plnej vnútornej integrity.

Slúži nám tým, že položí dôležitú otázku:

 • Ako by si žil, keby si mal istotu, že ťa nikto za tvoje činy nepochváli, ani neodsúdi?
 • Ako by si žil, keby nebol nikto, kto by ťa pohýčkal, potúlil, poľutoval za tvoju bolesť?
 • Ako by si žil, keby si bol skutočne iba sám sebou, bez akejkoľvek opory zvonka?

Je to znamenie strohej jednoduchosti, cieľovým bodom je, aby naše myšlienky, pocity, slová a činy boli v dokonalom súlade, aby sme si boli plne vedomí svojich pocitov a prejavovali ich v slovách aj konaní, bez ohľadu na to, akou cestou nás chce smerovať naše okolie, bez ohľadu na to, koľko prekážok alebo lákadiel sa nám postaví do cesty.

Ak si dovolíme pozrieť sa na svoj vnútorný, emocionálny svet, absolútne racionálnym pohľadom, môžeme počas tohto Splnu oddeliť zrno od pliev.

Pochopiť, ktoré naše pocity môžu byť palivom a ktoré sú brzdou, ktoré nám v dosiahnutí nášho cieľa pomôžu a ktoré nám v ňom, naopak, môžu zabrániť.

A to všetko nekompromisným pohľadom Kozorožca, ktorý nedovolí, aby sme sa s akýmkoľvek pocitom stotožnili.

Bod rovnováhy

Aby sme dosiahli krehký bod rovnováhy, aby sme nelietali na kozorožcovsko-račej hojdačke hore a dolu, pozrime sa na život tak, ako ho vidia tieto dva zdanlivé protipóly. Oni vedia, že jeden bez druhého nemajú zmysel.

Rak si veľmi dobre uvedomuje, že bez schopnosti prevziať zodpovednosť za každý náš krok, by sme boli bábky, vláčené emóciami na vlnách života.

Kozorožec vie, že bez hlbokých a silných pocitov, bez láskavej starostlivosti jeden o druhého, bez milujúcich objatí… by svet bol rovnako pustým a nehostinným miestom, ako je jeho zimné kráľovstvo.

Rak vie, že bez schopnosti hospodáriť s úrodou, by sme sa ďalšej úrody nedožili.

Kozorožec vie, že bez schopnosti vychutnať si oddych a hojnosť, by sme nemali dosť síl, prežiť zimu.

Jeden nie je lepší, ani horší, ako ten druhý, ale spoločne udržiavajú život v takej potrebnej rovnováhe.

A tejto rovnováhe učia nás, práve počas Splnu v Kozorožcovi.

Magickom okamihu, keď môžeme s dospelou zodpovednosťou sľúbiť svojmu vnútornému dieťaťu, že sa o jeho potreby postaráme, že mu pofúkame boľačky, budeme ho chrániť a ľúbiť, rešpektovať všetky jeho potreby a pomôžeme mu, aby vyrástlo do zrelej osobnosti.

Takej, ktorá bude kráčať životom so vztýčenou hlavou, verná sama sebe, svojim princípom a prioritám.Tento Spln sa odohráva s veľmi silnou podporou Uranu, ktorý sa ocitá v presnom spojení so severným Lunárnym uzlom.

Chápem, že Uran nie je práve planéta, ktorej podpora by evokovala príjemné predstavy, ale prináša nám príležitosť na zmenu, ktorá bude skutočne v súlade so strelkou kompasu, ktorá určuje smer vývoja.

Veľký kozmický drak nasmeroval pred 6 mesiacmi svoju hlavu do kráľovstva Býka a svojím chvostom zametá v krajine Škorpióna, aby sme sa, ako kolektív, mohli nielen ponoriť do hlbín vnútorných procesov, ale aj vynoriť a vystúpiť z emocionálnych drám a vziať si na cestu pochopenie, ktoré nám magické hlbiny Duše prináša.

Hlava kozmického draka nás vedie k pevnému ukotveniu sa v kráľovstve Býka – v krajine, kde vládne absolútna hojnosť, bezpečie, kde vyživujeme a hýčkame svoje telo aj dušu.

Uran sa práve stretáva dračou hlavou, aby „dali hlavy dohromady“ a umožnili nám urobiť zmeny tam, kde cítime, že sa kvôli starým (získaným aj zdedeným) programom nedostatku a nedostatočnosti utápame v emóciách,

 • kde sa uchyľujeme k manipulácii,
 • projektujeme svoje programy do okolia,
 • kde hľadáme a vyžadujeme pozornosť okolia,
 • kde naše vnútorné dieťa odohráva svoje drámy a projektuje si rodičov do okolia,
 • kde potrebujeme „dosycovať“ a zapchávať emocionálne diery, cez ktoré uniká naša životná energia.

Uran nám už nedovolí, zotrvávať v emocionálnych žumpách, servírovať si na stôl „sra*ky“, ktorými sme sa ako jednotlivci, aj ako ľudstvo kŕmili – a očakávali sme, že nás nasýtia.

Anarchista Uran hádže šúľky dynamitu do všetkých presvedčení o tom, čo je to hojnosť, čo je to bezpečie, čo je výživa, čo je dostatok a dostatočnosť.

Rozbíja všetky reality, ktoré tvoríme na presvedčení, že hojnosť je závislá na vonkajších okolnostiach, že o naše bezpečie sa postará niekto iný (systém, vláda, zamestnávateľ…), kde hľadáme potvrdenie našej dostatočnosti vo vonkajších autoritách.

Proces rozbíjania starých hodnôt

Ak zažívame tento proces rozbíjania starých istôt, respektíve toho, čo sme považovali za „istoty“ a bezpečie, ak sú zatvárané staré cesty k hojnosti, znamená to, že naša doterajšia cesta nebola v súlade s Duchom, s cestou, ktorú nám cez kozmického Draka ukazuje ako cestu k skutočnej hojnosti, dostatku a bezpečiu.

Môžeme sa nechať viesť, pochopiť, že istotu, bezpečie a hojnosť nenájdeme vonku, že nikto a nič nie je zdrojom našej hojnosti a bezpečia, len my sami, naše vlastné Vedomie, si ich tvoríme vždy, keď vychádzame z presvedčení našej vlastnej dostatočnosti SEBA ako Stvoriteľa.

Môžeme fňukať nad troskami starého sveta, rúcať sa spolu s ním a utápať sa v drámach strachu a bezmocnosti, keď ho kozmický Drak rozmetá svojím chvostom.

Alebo môžeme vysadnúť na Draka a nechať sa ním odniesť do krajiny skutočného bezpečia, hojnosti a radosti, ktorý tvoríme z nášho vnútra.

Sľub vernosti sama sebe

K Splnu v Kozorožcovi pre mňa neodmysliteľne patrí sľub vernosti sama sebe (tento je môj, takže si ho môžete upraviť, ako to sami cítite):

V mene Boha-Otca Stvoriteľa a Bohyne Matky živiteľky, sľubujem, že budem chrániť svoju zraniteľnosť a citlivosť, rešpektovať svoje pocity.

Sľubujem, že sa budem ľúbiť a podporovať celým srdcom, celým telom a každou svojou myšlienkou, slovom a činom.

Sľubujem, že sa budem s láskou starať o svoje telo, ako božský chrám mojej duše, že sa budem starať o svoju myseľ, aby sa v nej rodili myšlienky lásky a mieru.

Sľubujem, že žiadneho človeka, situáciu, ani svoju myseľ, nezneužijem na to, aby som si ubližovala neláskavým a neúctivým správaním k sebe samej.

Sľubujem, že ostanem verná najvyšším princípom svojej duše, že budem tvoriť svoj život s úctou k sebe a všetkému stvoreniu. Nech mi Otec-Stvoriteľ a Matka Zem-živiteľka pomáhajú a sprevádzajú ma na mojej ceste.

Nech sa stane! Ďakujem.

Splnové bylinky

Spln samozrejme praje aj bylinkám, je vhodný čas na zber prasličky roľnej (vlastne už posledný vhodný čas v tomto roku), ale aj ľubovníka bodkovaného, ale tiež repíka, harmančeka, nechtíka, myšieho chvosta.

Všetky bylinky, ktoré použijete na podporu pohybovej sústavy, kostí, kĺbov, ale tiež pokožky a nechtov, dostávajú dnešným Splnom mimoriadne požehnanie.

Spln v Kozorožcovi (ako vo všetkých zemských znameniach) má silný zhmotňujúci potenciál – preto si buďme veľmi dobre vedomí toho, na čo myslíme, čím sa zaoberáme a čo si želáme.

Zároveň, ak máme dlhodobé želanie či túžbu, môžeme práve počas dnešného dňa precítiť, či sme schopní prevziať zodpovednosť za všetko, čo by nám vysnívaná situácia priniesla do života.

A ak túto zodpovednosť prijmeme, môžeme svoj sen odovzdať Vesmíru a Lune a požiadať o SPLNenie.

Požehnaný Spln všetkým želám, nech je naše vnútorné dieťa milované a podporované, nech obe podoby našej vnútornej Matky dostanú od Slnka i Luny silu a múdrosť.

Tento text napísala Svetlana Oboňová Göthová, autorka FB stránky Čarovné dary Zeme.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre