fbpx

#ASTRO Spln v Býkovi – november 2022

Splnové energie na nás intenzívne pôsobia niekoľko dní pred a niekoľko dní po splne. Zvyčajne 2-3 dni ich naozaj bytostne cítime.

Opäť vám prinášame pohľad a vhľady k tejto udalosti od vedmy Svetlanky Oboňovej Göthovej, pretože vám iste objasnia mnohé veci, ktoré sa vám dejú (alebo diali), aby ste ich mohli pochopiť a spracovať.

Aby vo vašom vnútri aj vašom okolí nastal mier, radosť, pohoda.

Spln v Býkovi

V utorok, 8. novembra, jednu minútu po poludní nastane okamih Splnu – keď sa Slnko, aktuálne na návšteve v krajine Škorpióna, postaví oproti Lune, prechádzajúcej krajinou Býka.

V tomto roku sa tak stane uprostred oboch znamení, keď Slnko už poriadne preskúmalo škorpiónsku jaskyňu, má za sebou hlboké ponory do temných krajín nášho osobného, aj kolektívneho nevedomia, dostalo nás do silného kontaktu s našou Dušou, tým, že nás prinútilo, precítiť moc a silu emócií.

Pretože pozná silu, ktorú v sebe obsahujú a vie, že každý náš pocit je hlasom Duše, ktorým sa nám prihovára, preto nám kráľ Škorpión nedovolí, aby sme od svojich emócií, a tým od našej Duše, utekali, vzďaľovali sa.

V energiách obdobia Samhainu nás čaká oslava Splnu, v ktorej sa vo výnimočnom okamihu stretáva Slnko v Škorpiónovi s archetypálnou kvalitou Šivu – ničiteľa a Luna v Býkovi s archetypálnou kvalitou Hathor – veľkej kozmickej Matky.

Témy Škorpióna – prepúšťanie starého, smrť, odvaha, ponoriť sa hlboko do „stoky“ osobného aj kolektívneho nevedomia a uvidieť „nahú“ pravdu o sebe, ľuďoch, o živote, o smrti, o svete, ktorý sme vytvorili a tvoríme v každom okamihu – sa stretávajú s témami Býka – život, radosť, pôžitok, ocenenie, výživa v hmote.

V kódoch štyroch pevných znamení – Býk, Lev, Škorpión, Vodnár, ktoré tvoria pomyselné štyri piliere ľudskej bytosti – Býk zastupuje Telo a hmotu, Škorpión predstavuje Dušu.

Na krátke obdobie Splnu sa nám takto stretnú Telo a Duša, Šiva a Hathor, Ničiteľ a Tvorkyňa života, aby nás požehnali svojimi darmi múdrosti.

Zároveň sa obdarovávajú navzájom.

  • Šiva, zvyknutý na temnotu, ničenie a rozklad mŕtveho, objavovanie pokladov v tmavých hlbinách Duše, občas zabúda, že koniec môže nastať len tam, kde existoval začiatok, že smrti vždy predchádza život, že aj to najhlbšie poznanie má zmysel len vtedy, keď je realizované v hmote, že Duša potrebuje Telo, v ktorom sa môže realizovať.
  • Hathor, ktorá miluje privádzať na svet nový život, vyživovať ho, hýčkať v býčej „vatičke“, si potrebuje pripomenúť, že všetko, čo sme na tomto svete stvorili, hýčkali a vyživovali, jedného dňa skončí, umrie a zmení formu, preto potrebujeme spojenie s hĺbkou svojho vnútra, aby sme múdro tvorili a vyživovali to, čo je s Dušou v súlade.

To je jeden z dôvodov nepokoja, ktorý so sebou energia Splnu v Býkovi prináša – stretávajú sa dve protichodné energie, obyvatelia kráľovstiev, v ktorých vládnu zdanlivo úplne rozdielne zákony.

Keď však sedia za stolom, ktorý Luna v Býkovi krásne vyzdobila a naplnila dobrotami od výmyslu sveta a pozerajú sa jeden druhému do očí, na okamih si uvedomia, čo majú spoločné.

Objavujú a uctia si ten krehký bod, v ktorom sa ich kráľovstvá môžu stretnúť, jeden zákon, ktorý majú obe kráľovstvá spoločné – a to je absolútne a hlboké prežívanie prítomného okamihu.

Prežívanie prítomného okamihu

Každý po svojom – Luna v Býkovi, pohodlne uložená, obložená mäkkými vankúšmi, si vychutnáva prvotriedny čokoládový koláčik a kávičku s našľahaným mliekom, ako káže zákon krajiny Býka – akoby sa život v tomto okamihu zastavil a ona chce, aby to takto bolo naveky.

Kráľ Škorpión, drsný pustovník a filozof, pozerá na ten plný stôl a hovorí si „Márnosť nad márnosť a všetko je márne, nevieš dňa, ani hodiny, zajtrajšok možno nepríde…“

Býčie užívanie si v duchu Carpe diem – život je krátky oproti škorpiónskemu zdvihnutému prostredníku a výkriku „No future!“ nasledovaným ponurým „Memento mori“.

Pozerajú sa na život z oboch uhlov pohľadu a žiadajú od nás, aby sme si spolu s nimi položili dôležité otázky:

  • Čo ak je toto posledný okamih môjho života?
  • Som so svojím životom spokojný?
  • Ako prežívam tie jedinečné okamihy môjho života, z ktorých každý môže byť mojím posledným?

Práve teraz, v energii Splnu v Býkovi, sa dokážeme pozrieť na svoj život z pohľadu Býka, aj Škorpióna zároveň. Za aký život sa dokážeme postaviť aj v okamihu smrti? Žijeme práve taký život? Čo vyživujeme?

Do čoho investujeme seba, svoju životnú energiu, čo ňou vytvárame? A naopak – čoho sa potrebujeme pustiť, uvoľniť to zo svojho života, aby sme svojou životnou energiou neplytvali?

A Býk a Škorpión nám pripomínajú, že túto otázku si máme klásť každý deň, v každom okamihu života.

Rovnováha žitia

Žiť tak, akoby každý náš deň bol tým posledným – nájsť krehkú rovnováhu medzi užívaním si pôžitkov života a očistným pôstom, medzi potrebou tela a potrebou duše.

Precítiť radosť a pôžitok z Bytia a zároveň byť schopný, vzdať sa pominuteľných pôžitkov, ak nás zvádzajú z cesty.

Obaja majú potenciál, viesť nás k objaveniu tých skutočných a pravých hodnôt, oddeliť zrno od pliev, prijať život aj smrť ako rovnocenných partnerov a učiteľov.

Spln v Býkovi nám zo všetkého najviac dáva príležitosť, pochopiť tému HODNOTY – pretože to, čo považujeme za hodnotné, môžeme spoznať práve vďaka spojeniu múdrosti Býka a Škorpióna.

  • Býk nám hovorí, že hodnotné je pre nás to, čo vyživujeme, že množstvo investovanej životnej energie nás púta k projektu, do ktorého ju vkladáme, či už je to predmet, človek, vzťah, situácia.

  • Škorpión hovorí, že hodnotné je to, čo nechceme stratiť, čo v okamihu smrti najťažšie opúšťame.

Obaja nám spoločne pripomínajú, že najväčší poklad, aký na tomto svete máme, tá najväčšia hodnota zo všetkých, je náš čas a naša životná energia.

Učia nás, že je našou osobnou zodpovednosťou, poznať sa do hĺbky, aby sme svoju energiu a čas – seba – investovali v súlade s Dušou.

Ich spojenie nám pripomína, že Telo potrebuje Dušu, aby žilo a Duša potrebuje Telo, aby sa mohla realizovať v hmote. Jeden bez druhého sú ničím a každé narušenie ich rovnováhy narúša Život.

Spln v Býkovi je okamihom, keď Hathor, silná a múdra Matka, uctí Šivovo hľadanie múdrosti v hĺbkach, ale zároveň mu pripomenie, že na Zemi je účelom poznania, aj toho najhlbšieho, aby bolo realizované v hmote.

Ponoriť sa do hĺbky, dospieť k poznaniu a vynoriť sa múdrejší – to je úloha Šivu. Tvoriť v hmote to, čo bolo Svetlom múdrosti objavené v temných hlbinách a priviesť to na svet, zrodiť to a vyživovať, aby prinieslo úrodu, je úloha Hathor.

Každý máme v sebe svojho Šivu, aj svoju Hathor… U mňa je energia Býka oslabená Cheironom a Lilith, kdežto energia Škorpióna je veľmi silná.

Uvedomujem si, ako ľahko sa nechám zlákať hĺbkou, pretože ma fascinuje možnosť poznania seba v hraničných situáciách.

Že často podľahnem túžbe, nechať sa transformovať bolesťou, preto si potrebujem pripomínať, že niektorá bolesť netransformuje, iba bolí, dokonca, že niekedy je najsilnejšou transformáciou práve rozhodnutie, bolestivú situáciu opustiť.

Zároveň sa učím, že vynoriť sa z hĺbky, keď už nevládzem dýchať, nie je príznakom slabosti a oslavovať a uctievať radosti života, je pre harmonické prežívanie života rovnako dôležité, ako „fáranie do baní nevedomia“.

Škorpión si to občas potrebuje pripomenúť že najväčšie a najcennejšie poklady síce nájdeme v temných hĺbkach, ale je dôležité, vystúpiť s nimi na povrch a ukázať ich svetu – všetci vieme, ako dopadol Glum, keď si svojho „mijášika“ tajne hýčkal v tmavých hĺbkach.

Transformačnej sile tlaku a často aj bolesti sme v tomto období vystavovaní dostatočne a cítim, že práve teraz, v deň Splnu v Býkovi, je veľmi dôležité, uctiť si ŽIVOT, v jeho jednoduchosti, a kľudne si dovoliť aj trochu „povrchnosti“.

Lebo povrch a hĺbka sú úplne rovnocenné úrovne vnímania života. Cítim, že je čas, jednoducho len osláviť BYTIE, poďakovať sa za príležitosť k Tvoreniu, ktorú Duša dostane, keď sa narodí v Tele, na Zemi.

Mám to šťastie, žiť už takmer 10 rokov v prítomnosti najväčšej učiteľky, ktorá ma so svojou natívnou Lunou v Býkovi učí, ako vyrovnať prevahu môjho vnútorného Škorpióna.

Tam, kde ja sa ľahko vzdávam a odovzdávam, ona s ľahkosťou prijíma, tam, kde ja mám problém, užiť si jednoduché radosti života, ona si ich dopraje vrchovatou mierou.

Veta „JA SI DOPRAJEM“ patrí medzi jej najobľúbenejšie Nedávno ma pobavila, keď na „dobre mienenú radu“ od člena rodiny „Mala by si si zvykať na tlak a starosti, život sa s tebou maznať nebude“ odpovedala svojím býčím : „Nevadí, tak sa ja budem maznať so životom.“

Každý deň jej ďakujem za možnosť, učiť sa od nej ľahkosti Bytia a užívaniu si radostí života.

Jaskyňa nášho podvedomia

Spln Luny v Býkovi je príležitosťou, vniesť do jaskyne nášho podvedomia svetlo, krásu a radosť. Všetky tie aspekty nás, ktoré sme sa snažili vyhladovať tým, že im nevenujeme pozornosť a stále sa im otáčame chrbtom, posadiť k stolu a poriadne ich nakŕmiť.

Aj tak sú súčasťou nás, či ich vyživujeme, alebo ich trápime hladom a snaha, nechať ich umrieť, je stále boj proti sebe samým.

Objatie Uranu s Lunou v krajine Býka prináša príležitosť, hlbokých zmien v našom vnútri, v pochopení našej hodnoty, hodnoty tela, hodnoty daru Života.

A Slnko z opozície bude osvetľovať všetky aspekty, ktoré nás odvádzajú od uvedomenia si hodnoty seba, ako s-Tele-snenia Božskej tvorivej energie, tie, ktoré boli spo-chybnené a tým označené za „chybné“, až sme uverili, že nie sú „hodnotné“ – a my nie sme hodnotní, keď sú našou súčasťou.

V týcho dňoch zo všetkých techník na uzdravenie seba samých, môže najviac prospieť tibetská šamanská technika Chöd, ktorá nás učí, kŕmiť našich vnútorných démonov. Výborne ju opisuje Tsultrim Allione v knihe Pečuj o své démony.

Pretože Luna v Býkovi nám nedovolí hladovať – a to žiadnemu nášmu aspektu, jej úlohou je, naučiť nás, ako sa vyživiť, ako uctiť život, telo, dopriať si radosť a poriadnu oslavu.

Spln v Býkovi je nádhernou príležitosťou na oslavu života, uvedomenie si a prejavenie vďačnosti za každý okamih, ktorý máme v tomto živote k dispozícii.

Dovoliť si, prežiť svoj život, ako ten najkrajší Boží dar, vychutnať ho ako Býk a zároveň naplniť hlbokým pochopením Slnka v Škorpiónovi, že jedného dňa táto príležitosť skončí a jediné, čo si z nej odnesieme, je pocit z toho, ako sme Dar života využili, čo sme tu vytvorili.

Uctiť si vzácnu tvorivú energiu, ktorou nás Božstvo naplnilo v okamihu nášho stvorenia, tým, že ju múdro vložíme to tvorenia toho, čo milujeme.

Skúsme teda, iba na dnešný deň, dovoliť si, dôverovať veľkej Matke – Lune v Býkovi, aby nás objala vo svojom širokom náručí a oslávme dnešný deň… len ten dnešný, zajtrajší ponechajme zajtrajšku.

Silná energia zatmenia

Tento Spln však nie je tak úplne typický a možno mnohí cítite väčšiu ťažobu, než počas iných Splnov – bude ovplyvnený energiou silného zatmenia.

Čo je zatmenie? Je to jav, počas ktorého vstúpi medzi Slnko a Lunu planéta Zem a zabráni Slnku, aby svojimi lúčmi osvetlilo Lunu.

Keďže Slnko predstavuje našu vedomú vôľu a zdroj Života a Luna zosobňuje archetyp nášho podvedomia a potrieb, ktorých uspokojenie závisí práve na dostatku slnečného svetla, počas tohto Splnu sa môžeme cítiť nevyživení, nepochopení, nenaplnení… že nevidíme svetlo Vedomia, ktoré by nám pripomínalo naše skutočné potreby.

Môže sa stať, že „tieň hmoty, pozemského života“ sa postaví medzi naše Vedomie, našu vôľu a svetlo a naše hlboké, skutočné potreby a cez pocit „neuspokojenia“ dostaneme príležitosť, oveľa silnejšie si uvedomiť, čo SKUTOČNE potrebujeme, aké skutočné pocity sú ukryté za pocitmi, ktoré sme doteraz videli na povrchu.

Tiež dostaneme príležitosť, uvidieť, ako dovolíme „pozemským ťažkostiam“, aby ovplyvňovali naše vnímanie seba samých.

Kde a prečo prežívame naše osobné „zatmenia“, keď každodenný život neprináša dostatok svetla z vonkajšieho zdroja, alebo, keď si nemôžeme dostatok svetla, radosti a potešenia, dopriať svojím vlastným konaním a vedomým rozhodnutím.

Ak sa sústredíme na túto tému, môžeme dospieť k veľmi mocným a dôležitým odhaleniam a posunu v poznaní a pochopení seba samých.

Tento Spln, ovplyvnený zatmením, nám prináša aj možnosť, uvidieť, aké nevyžiadané a nechcené „darčeky“ v podobe presvedčení a programov o sebe vo vzťahu k životu, schopnosti vychutnávať si život, vnímať a užívať si radosť, dopriať si pôžitok, uvedomenia si a prijatia svojej hodnoty, dopriatia si toho najlepšieho, sme prijali od iných a máme nimi zasypanú celú našu mentálnu pivnicu.

A že je možno čas, namiesto úcty k „darcom“ prejaviť úctu k sebe a svojmu životu a dovoliť si, vyhádzať tieto nechcené darčeky, ktoré sú v skutočnosti len hromadou neporiadku.

A urobiť zo svojej vnútornej jaskyne posvätný priestor, v ktorom si môžeme uctiť život i seba, ako božskú Bytosť nesmiernej hodnoty.

A nabudúce, keď nám niekto bude chcieť darovať „nevyžiadaný dar“ v podobe presvedčenia, že „život sa s nami maznať nebude“ sme mohli s úsmevom a šarmom Luny v Býkovi odpovedať : „Nevadí, tak sa budem ja maznať so životom“.

Spln Luny má vždy potenciál, SPLNiť naše želania a aktuálny Spln v Býkovi má schopnosť, veľmi rýchlo premieňať myšlienku na hmotu.

Tým nás učí, starostlivo si vyberať myšlienky, ktoré práve dnes vysielame do sveta.

Prosím teda tých, ktorí si to prečítali, aby v utorok napoludnie, v okamihu Splnu, sa na okamih zastavili a vyslali spoločnú myšlienku bezpečia, lásky, úcty, radosti, hojnosti a mieru pre všetkých.

Nech plná Luna v Býkovi dodá tejto myšlienke a želaniu silu a podporí nás v ich zhmotnení do reality. Poďme sa, prosím, maznať so životom.

Nech sa stane.

Tento text napísala Svetlana Oboňová Göthová, autorka FB stránky Čarovné dary Zeme.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre