fbpx

#ASTRO Spln v Blížencoch – december 2022

Splnové energie na nás intenzívne pôsobia niekoľko dní pred a niekoľko dní po splne. Zvyčajne 2-3 dni ich naozaj bytostne cítime.

Opäť vám prinášame pohľad a vhľady k tejto udalosti od vedmy Svetlanky Oboňovej Göthovej, pretože vám iste objasnia mnohé veci, ktoré sa vám dejú (alebo diali), aby ste ich mohli pochopiť a spracovať.

Aby vo vašom vnútri aj vašom okolí nastal mier, radosť, pohoda.

Spln v Blížencoch

Dnes – 8.12., pár minút po piatej ráno, nastal okamih, keď sa Luna vo svojej plnej sile, plynúca kráľovstvom Blížencov, posadila za okrúhly stôl oproti Slnku v Strelcovi.

Spln v Blížencoch je posledným Splnom pred Zimným Slnovratom, teda pred symbolickým znovuzrodením Svetla po dlhom období tmy.

Tmavá časť roka pretrváva, vlastne dosahuje svoj vrchol práve v okamihu Slnovratu a aj príroda nám tým ukazuje, že okamih najväčšej temnoty je zároveň tou chvíľou, kedy sa rodí svetlo.

Podobne, ako pri pôrode, keď žena cíti najsilnejší tlak a bolesť, keď je jej myseľ paralyzovaná fyzickou bolesťou, sa táto bolesť v jedinej sekunde premení na extázu zrodenia.

Keď myseľ v panike kričí, že toto už nezvládne, že určite umrie, v tej chvíli sa rodí nový život.

Každý zimný Slnovrat sa tak stáva akýmsi pôrodom nášho nového Ja a Spln v Blížencoch je teda príležitosťou, zrekapitulovať svoj doterajší život, alebo prinajmenšom uplynulý rok.

Tohtoročný Spln uzatvára adventné obdobie, prichádza tesne pred Slnovratom, ako príležitosť, uvidieť, prijať, integrovať a uvoľniť z príbehu to, čo je potrebné, doslova vyčistiť stôl pred napísaním nového príbehu ďalšieho roka.

Slnko v Strelcovi, kraľujúce na nekonečných šírych pláňach, ktoré sú síce v tomto období zdanlivo pusté, niekde aj pokryté snehom, plní svoju úlohu.

Pozerá sa na svoje kráľovstvo a hovorí si: Aké je to čarovné, vládnuť tam, kde nič nerastie. Tam, kde nič nie je, je zároveň potenciál všetkého, pretože v prázdnote môže vzniknúť čokoľvek, čo si vysnívam.

To, čo tu rástlo, je už mŕtve, tráva uschla, stromy a rastliny sústreďujú svoju silu do koreňov, nechajú sa vyživovať tvorivou silou Matky Zeme.

Semienka, ktoré dozreli a spadli na zem, sú stále uzatvorené vo svojich šupkách a škrupinkách a snívajú svoj sen o tom, čím sa stanú, keď ich pobozká teplé jarné Slnko a v tichu prosia Zem, aby ich prijala a vyživila.

V tomto kráľovstve podporím ich sny, vieru, že môžu byť tou najsilnejšou rastlinou, vyživím ich svojím optimizmom a dôverou, ktorú potrebujú, aby prečkali zimu. Tie, ktoré sa mnou nechajú vyživiť, sa na jar zakorenia a vyrastú z nich nové, silné a zdravé rastlinky.

K Slnku, rozjímajúcemu nad potenciálmi budúcnosti, prichádza Luna z kráľovstva Blížencov – novinárka zverokruhu, zberateľka príbehov, sprievodkyňa, ktorá toho mnoho videla, počula, čítala i zažila.

Prichádza, aby nám priniesla knihu s naším osobným príbehom, necháva sa osvetliť Slnkom a spoločne listujú knihou nášho života. V archetype Blížencov sa ukrýva rozmanitosť každého príbehu, aj každej bytosti, ktorá tento príbeh zažíva.

Obraz blížencov – svetlý a tmavý aspekt

Obraz blížencov – dvojčiat, ktoré zobrazujú svetlý aj tmavý aspekt, túžiaci po spojení, sa nám počas Splnu ukáže práve v našom životnom príbehu.

Spoločne s Lunou obrátime jednu stránku za druhou a uvidíme svoj život taký, aký bol, uvidíme všetky svoje aspekty, ktoré tvorili jednotlivé kapitoly nášho príbehu.

Slnko v Strelcovi, so všetkou zhovievavosťou, vierou a optimizmom, nám bude pomáhať, aby sme sa na svoj príbeh pozerali bez súdov, s dôverou, že všetko, čo sme zažili, bolo v poriadku presne tak, ako sa to stalo.

Pretože, vďaka našej minulosti sme dnes tým, kým sme. Odmietanie nášho príbehu takého, aký bol a je, je prejavom nedôvery v dokonalý plán Stvoriteľa, ktorý však dokážeme pochopiť len vtedy, keď sa naň pozeráme z pohľadu dospelej bytosti.

Tej, ktorá DO-ZRELA.

Pretože tá dospelá, zrelá podoba nás najlepšie chápe, že nikto a nič sa na Zemi nerodí zrelé.

Že všetko je najprv semienkom, ktoré len čaká na svoj čas a vyživuje sa vierou, neskôr mladou rastlinkou, ktorá potrebuje mnoho sily a viery, aby prežila aj v náročných a nepriaznivých podmienkach, kvitnúcou kráskou, ktorá ukazuje svoje dary, a až v okamihu zrelosti chápe, že svoje plody musí odovzdať, aby kolo života mohlo pokračovať, bez ohľadu na to, či sa dožije ďalšieho roka.

Spln odkryje všetky naše podoby

Spln v Blížencoch je preto dňom, kedy sa pred nami v zástupe postavia všetky podoby nás, ktorými sme kedy boli, od okamihu počatia, až po dnešný deň a my uvidíme, ako spoločne vytvárali náš príbeh.

  • Ktorú stránku stvorilo odvážne dieťa, presvedčené o tom, že dokáže všetko, do čoho sa pustí?
  • Ktorú stránku stvorilo vystrašené bábätko, ktoré sa bálo, že nebude milované a ostane opustené?
  • Ktorú stránku napísal pubertiak, ktorý sa postavil na zadné a kričal „Veď ja vám ukážem!“?
  • Ktorú stránku napísala ukrivdená milenka, ktorú vášnivá divoška, vyživujúca matka, či múdra vedma… alebo ukrivdený chlapec, divý bojovník, či zodpovedný kráľ?
  • Ktoré stránky príbehu sme popísali okopírovanými myšlienkami, ktoré nielen neboli naše, ale možno sme im ani nerozumeli?
  • Ktoré kapitoly sú len nekonečnou recykláciou presvedčení, odovzdávaných v našom rode?

Možno sa pri niektorých stránkach budete chytať za hlavu a pýtať sa „Toto som už ako mohla povedať? Čo som to tu vyviedla?“

Možno niektoré stránky vyplavia na svetlo vášho vnútorného sudcu, ako sa to často deje mne. Niektoré vyplavia neistú obeť, ktorá má strach z následkov nášho minulého ja, aj to sa mi často deje.

Luna v Blížencoch nám dodá dostatok nadhľadu a schopnosť, nechať voľne prúdiť všetky naše myšlienky a pozorovať ich, bez toho, aby sme im uverili, bez toho, aby sme sa s nimi identifikovali.

Umožní nám, uvidieť, ktorými myšlienkami si tvoríme svoje reality, ale aj pochopiť, kde nie sme dostatočne priepustní, kde máme v mysli zaseknuté presvedčenia, ktoré sú v skutočnosti len zhustenou energiou myšlienok.

Myšlienky, ktoré sme nenechali voľne plynúť, ale zastavili sme ich, zaoberali sme sa nimi, rozvíjali ich, sa zahustili a vytvorili presvedčenie.

Takéto presvedčenie sa stáva veternou elektrárňou – keď myšlienka, nápad, informácia, narazí ako vietor do vrtule nášho presvedčenia a roztočí turbínu, ktorá vyprodukuje energiu, uloženú v presvedčení.

Keď máme, napríklad, presvedčenie, že nie sme dosť dobrí, stačí často jedna spochybňujúca myšlienka a kolesá turbíny sa roztočia veľkou rýchlosťou.

Slnko v Strelcovi, ktoré je majstrom viery, osvetľuje Lunu v Blížencoch, aby nám ukázal, že presvedčenia vznikajú vtedy, keď nejakej myšlienke, či informácii, uveríme.

Viera je kľúč, ktorý nám Slnko vkladá do rúk, aby sme odomkli dvere na našich vnútorných elektrárňach a z pozície dospelej bytosti, nášho súčasného JA, rozhodli, ktoré si ponecháme.

Dáva nám zároveň zhovievavosť voči všetkým našim minulým ja a schopnosť, prijať ich s otvoreným srdcom, ako súčasť nášho vývoja.

Môžeme sa na ne pozrieť so súcitom a láskou, otvoriť im náruč a povedať:

Práve vďaka tomu, že som v minulosti bola každou z vás, som dnes tou, ktorá som. Práve vďaka minulým úspechom som dnes sebaistá a vďaka minulým chybám som dnes pokorná a zodpovedná.

Často tie stránky môjho príbehu, ktoré priniesli najviac bolesti, mi ukázali moju najväčšiu silu.

Spln v Blížencoch však dáva príležitosť, uvidieť, ako svoj príbeh vnímame, či chápeme pokojné aj dramatické, príjemné aj nepríjemné, úspešné aj neúspešné kapitoly ako prirodzenú súčasť života, alebo sme si z príbehu urobili „trofej“, ktorú predvádzame svetu, alebo si na ňom budujeme svoju vlastnú hodnotu.

Nie je náhodou, že od dávnych čias si v tomto temnom období ľudia rozprávali príbehy – svoje vlastné príbehy, ale aj počuté, či vymyslené.

Cez vyrozprávanie príbehu zároveň očisťovali všetky emócie, ktoré ostali zaseknuté v energetickom tele a tým sa udržiavali zdraví, pri rozprávaní vzájomne zdieľali myšlienky a pocity, boli si navzájom oporou a utužovali vzájomné vzťahy.

Keď si skúsime prečítať náš osobný príbeh, aspoň sami pre seba, uvedomíme si, kde v nás ešte ostala uväznená emócia, ktorú sme v čase, keď sme príbeh zažívali, nemali čas alebo priestor „odžiť do konca“.

Všimneme si, ktoré epizódy z nášho príbehu v nás vyvolávajú príjemný a láskyplný pocit, pri ktorých ešte cítime zovretie a tuhosť, ktoré vyvolávajú radosť, ktoré smútok, či strach – dostaneme ďalšiu príležitosť, spoznať seba samých.

Prečítať si celý príbeh nášho života aspoň raz do roka, napríklad počas Splnu v Blížencoch, nám môže ukázať, v čom sme silní, ale aj, aké oblasti potrebujeme trénovať.

Ja som si, napríklad, silno uvedomila, že som na svet prišla s veľkou dávkou poznania, ale zároveň, s nedostatkom disciplíny a zodpovednosti.

Preto som počas života tak ľahko uverila ilúzii, ktorá nám bola predkladaná a zamieňala som si zodpovednosť za plnenie povinností a disciplínu za poslušnosť.

Riadila som sa presvedčeniami, ktoré sa odovzdávali v mojej rodine z generácie na generáciu, ktoré ma naučili v škole, v spoločnosti, jednoducho preto, že som im uverila.

Spln v Blížencoch je každoročnou príležitosťou, spochybniť všetky presvedčenia, ktorým veríme, považujeme ich za „pravdu“ a tvoríme si cez ne svoj príbeh. A nielen svoj vlastný – pretože cez náš príbeh sa odohráva príbeh nášho rodu, spoločnosti, ľudstva.

Luna v Blížencoch nesie archetypálnu kvalitu mýtického Thovta – božstva, ktoré rozpráva a zaznamenáva veľký Príbeh, napísaný Stvoriteľom, ktorý všetci spoločne spolutvoríme.

Mágia slova

Thovt poznal silu mágie slova, vládol jej a odovzdával učenia o tvorivej sily myšlienky a slova svojím nasledovníkom, bol bohom magických formuliek a zaklínadiel a v týchto dňoch nám pripomína, aké je dôležité, pracovať s našimi myšlienkami a slovami.

A aké je dôležité, nazývať veci a javy ich pravými menami, aby sme riadili proces, ktorým tvoríme svoj príbeh, aby sme ho tvorili s plným uvedomením si, že sa cez naše myšlienky a slová tvorí nielen náš príbeh, ale príbeh celého ľudstva.

Thovt nám pripomína, že čokoľvek, čo si myslíme, čo počujeme, čítame, sú len myšlienky a informácie, chápe ich dôležitosť, vie, že čokoľvek, čo je pomenované, je už tvorené.

A ak chceme, aby sme tvorili vedome, potrebujeme dávať každému javu, každému pocitu, to správne meno, vyjadrujúce jeho pravú podstatu.

Podľa mýtického príbehu bol Thovt ten, kto zadal prapôvodné kódy do buniek každého organizmu na Zemi, tým, že ich pomenoval a keď poznáme meno týchto pôvodných kódov, stávame sa skutočnými alchymistami života.

Naopak, ak používame nevhodné pomenovania, naše bunky nespolupracujú s vytvorenými pomenovaniami a namiesto tvorenia s-vedomím sa točíme v bezvedomom deštrukčnom a sebadeštrukčnom kolobehu.

Mimochodom, jedným z alchymických slov, zakódovaných v našich bunkách, je slovo Ego, ktoré je však všeobecne používané úplne nesprávne a preto slúži ako nástroj deštrukčného ne-tvorenia.

Luna v Blížencoch, stojaca oproti Slnku v Strelcovi, nám pripomína, že každá informácia je len vyslovenou myšlienkou dovtedy, kým jej neuveríme. Keď jej uveríme, stáva sa skutočnou IN-formáciou, teda tým, čo nás vnútorne formuje.

Viera, že je myšlienka, či názor „pravdou“, robí z akejkoľvek myšlienky presvedčenie, náboženstvo.

Luna v Blížencoch – Thovt – však vie, že každé náboženstvo sa môže veľmi ľahko stať sebestredným a ničivým fanatizmom, pretože nás oberá o objektívnosť a nadhľad.

Thovt nerobí rozdiel medzi náboženstvom a vedou, obe môžu byť rovnako povznášajúcou a obohacujúcou filozofiou, ako fanatickým presvedčením s deštruktívnou silou.

Súčasťou Thovtovho učenia vždy bolo majstrovstvo, udržať si objektívnosť a uvedomenie tvorivej sily myšlienky a informácie, preto, hoci bol pisárom a poslom mnohých božstiev, nikdy žiadnemu neslúžil, ani neprijal žiadnu vieru.

Naopak, svojich žiakov učil, spochybňovať každú svoju aj cudziu myšlienku, aby myseľ ostávala otvorená a čistá, ako nástroj tvorenia v prítomnom okamihu.

Ak prijmeme učenie Thovta, všetko, čo počujeme, vidíme, čítame, sa stane len filozofiou, informáciou, názorom, ktoré dnes môže a zajtra nemusí byť „pravdou“, alebo môže byť v tejto chvíli „pravdou“ pre mňa, ale nie pre niekoho iného.

Preto bol Thovt v mýtických príbehoch taký vážený – žiadny boh ho nedokázal získať na svoju stranu, presvedčiť ho o svojej „pravde“ a všetci bohovia vedeli, že iba skutočne silná bytosť, schopná naplno prevziať zodpovednosť za svoje tvorenie, nepotrebuje „pravdu“, o ktorú sa môže „oprieť“, ktorej môže veriť.

Obvykle ľudia hľadajú „pravdu“ práve preto, že potrebujú niečo, o čo sa môžu oprieť, čo im dá ilúziu, že keď budú konať v súlade s tým, čo je vydávané za „pravdu“, budú konať „správne“, udržia si vnútorný pokoj, sebaúctu a čisté „svedomie“.

Thovt však veľmi dobre pozná kód slova s-vedomie a vie, že žiadna „pravda“, ktorá je nám predkladaná zvonku, nás nemôže viesť s-vedomím, pretože s- Vedomím sa spájame v tichu, v našom vnútri.

Tohtoročný Spln v Blížencoch je vstupnou bránou do sveta dospelých, tých, ktorí preberajú plnú zodpovednosť za všetko, kým boli a kým sú.

Vždy, keď pochybujem, pripomeniem si vetu Willfrieda Nellesa:

Nepotrebujeme dospieť, potrebujeme si uvedomiť, že už dospelí sme. Zajac sa nepotrebuje stať zajacom, pretože ním už je… Ani my sa nepotrebujeme stať dospelými a múdrymi, potrebujeme si uvedomiť, že nimi sme a vtedy uchopíme zrelosť a múdrosť a môžeme sa nimi nechať viesť..

Keď akceptujeme svoj príbeh so všetkým, čo bolo a je jeho súčasťou, keď sa pozrieme na svoj vývoj a prijmeme do svojho srdca všetky podoby nášho minulého JA, so všetkou našou silou, aj so všetkými slabosťami, so všetkými úspechmi aj zlyhaniami, získame potrebnú pevnosť a stabilitu dospelého.

Keď si uvedomíme, kam nás náš doterajší príbeh priviedol, môže do nášho príbehu zasiahnuť Slnko v Strelcovi, podať nám luk a šíp, aby sme mohli zamieriť do budúcnosti, za ktorú sme schopní prijať plnú zodpovednosť a vytvárať ju postupne, krôčik po krôčiku.

Vládca Blížencov – Merkur – sa krátko pred Splnom presťahuje do krajiny Kozorožca a podporí nás v prijatí vlastnej dospelosti, v uvedomovaní si plnej zodpovednosti za naše myšlienky a slová.

Pomôže nám v pochopení toho, aké naše myšlienky, presvedčenia a „pravdy“ tvorili náš doterajší príbeh cez ukázanie a pochopenie praktických situácií z nášho života.

Ukáže nám, ako naše myšlienky a „pravdy“ formujú našu hmotnú realitu, nedovolí nám, uhnúť od zodpovednosti a tým nás privedie k uskutočňovaniu praktických zmien v realite.

Splnové bylinky

Hviezdy nás vedú a Mamička Zem nás podporuje svojimi darmi – v tomto období nám prospeje túžobník, ktorý naplní naše srdce láskou, aby sme prijali všetko, kým sme boli v minulosti a všetko, kým sme dnes.

Víziu budúceho príbehu nám pomôže stvoriť majster ľubovníkpamajorán naplní našu myseľ myšlienkami dobra, pokoja a s-pokojnosti.

Mäta dodá potrebný nadhľad a očianka Rostkovova zas schopnosť, opustiť staré postoje a presvedčenia a objaviť nové uhly pohľadu.

Vhodnými potravinami sú mrkva a lieskové oriešky, aby sme dokázali získať múdrosť z našich koreňov, a zároveň si udržali víziu plodov našej práce.

Tento text napísala Svetlana Oboňová Göthová, autorka FB stránky Čarovné dary Zeme.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre