fbpx

Prežitkový Workshop

SPLN v kozorožcovi

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Vysielame 21.6.2024

9 izbových rastlín, ktoré čistia vzduch

To, že dobrá kvalita vzduchu môže ovplyvniť našu náladu aj energiu, je jasné.

Rozhodne si kvalitný vzduch v domácom či pracovnom prostredí nevytvoríme používaním rôznych vôní, ktoré podľa reklám maskujú každý smrad. To naozaj nie je správna cesta.

Látky znečisťujúce ovzdušie vo vnútri bytov, domov a pracovných budov patria medzi päť najväčších ekologických rizík pre verejné zdravie.

Zatuchnutý vzduch umožňuje množenie tých znečisťujúcich látok, ktorých prílišná koncentrácia už nie je na dýchanie ľudí vhodná.

Pobývanie a pracovné aktivity v miestach, kde nie je dobré vetranie, môže spôsobiť „syndróm chorých budov“, ktorý vedie k bolestiam hlavy, závratom, nevoľnosti a podráždeniu očí, uší a nosa.

Našťastie vedci z NASA sa snažia tento problém vyriešiť. Ich návrhom je jednoduché riešenie, ktoré môže využiť ktokoľvek:

Na čistenie vzduchu v interiéri použite izbové rastliny.

Rastliny absorbujú časť častíc zo vzduchu.

Čo je problém?

Vzhľadom na to, že niektorí ľudia trávia viac ako 90% svojho času v interiéri, na kvalite ovzdušia naozaj záleží.

Nábytok, čalúnenie, syntetické stavebné materiály a čistiace prostriedky v domácnostiach a kanceláriách môžu vydávať množstvo toxických látok, ako je napr. formaldehyd.

Znečistenie vnútorného ovzdušia môže byť tiež spôsobené peľom, baktériami a plesňami, ako aj vonkajšími príčinami znečisťujúcimi ovzdušie, ako sú výfukové plyny z áut, ktoré si nájdu cestu do budovy.

Všetko je ešte horšie v malých alebo zle vetraných priestoroch.

Ako už bolo spomenuté, existuje jednoduchý, cenovo dostupný a pritom k prírode šetrný spôsob, ako bojovať proti prítomnosti nepríjemných látok, ktoré môžeme vdychovať.

Áno, môžu nám pomôcť rôzne rastliny.

Bolo dokázané, že pridaním jednej rastliny v kvetináči do miestnosti, sa zníži množstvo nežiaducich častíc vo vzduchu.

A ako izbové rastliny čistia vzduch?

Rastliny absorbujú časť častíc zo vzduchu v rovnakom čase, keď vylúčia oxid uhličitý, ktorý je potom spracovaný na kyslík prostredníctvom fotosyntézy.

Ale to nie je všetko – mikroorganizmy spojené s rastlinami sú prítomné v pôde kvetináča a sú tiež veľmi zodpovedné za čistiaci účinok.

Okrem kvalitného vzduchu rastliny prinášajú ľuďom dobré pocity či radosť. Ukázalo sa, že nemocniční pacienti s kvetinami v izbách sú pozitívnejší a majú nižší krvný tlak aj úroveň stresu.

Kvety zároveň podporujú u ľudí pozornosť a znižujú mentálnu únavu.

Ako postupovať?

Niektorí ľudia majú strach z istého záväzku, ktorý obstaraním rastlín vzniká. Lenže faktom zostáva, že niektoré rastliny je takmer nemožné umoriť.

Nižšie preto nájdete pre inšpiráciu zoznam 9 nezničiteľných rastlín (inšpirované výskumom NASA).

Každý druh rastliny má svoje vlastné obľúbené podmienky životného prostredia, preto venujte pozornosť detailom, ktoré sú pri každej rastline uvedené. Ide hlavne o množstvo slnečného svetla a vody, ktoré rastlina potrebuje.

Chryzantéma

Podľa výskumu NASA je táto rastlina v čistení vzduchu šampiónom. Túto obľúbenú a lacnú rastlinu nájdete v záhradných centrách.

Rastlina preferuje svetlé a slnečné miesto. Potom, čo vám doma odkvitne, ju môžete vysadiť vonku. V zime jej stačí 5-10 °C.

Odstraňuje zo vzduchu: amoniak, benzén, formaldehyd a xylén.

Zelenec

Zelenec je trávovitá rastlina v našich domovoch veľmi obľúbená, pretože patrí medzi izbové rastliny s nenáročnou údržbou. Je to teda dobrá voľba pre začiatočníkov či zábudlivcov.

Potrebuje jasné nepriame slnečné svetlo. Na previsnutých kvetných výhonkoch postupne vykvitajú drobné biele kvety, na ktorých neskôr vznikajú mladé rastliny.

Obľúbená je najmä bielo alebo žlto pruhovaná odroda Variegatum, používaná často do závesných nádob.

Odstraňuje zo vzduchu: formaldehyd a xylén.

Dracena

Existuje viac ako 40 rôznych druhov tejto rastliny, a tak si môžete ľahko vybrať podľa svojich preferencií. Tieto rastliny majú dlhé, široké listy, ktoré sú často lemované bielou, krémovou alebo červenou farbou.

Majitelia psov a mačiek by sa tejto rastline mali vyhnúť, pretože práve pre tieto zvieratá je toxická. Rastlina vyžaduje svetlé, ale nie slnečné stanovište, s teplotou nad 18 °C.

Ideálna je mierna zálievka počas rastu, v zime takmer v suchu. Vhodná je aj pre hydropóniu.

Odstraňuje zo vzduchu: benzén, formaldehyd, trichlóretylén a xylén

Fikus benjamín

Hoci je vo svojom rodnom domove v juhovýchodnej Ázii fikus strom, keď ho pestujeme v interiéri, horko ťažko dosiahne 3 metre.

Táto na údržbu nenáročná izbová rastlina potrebuje jasné, nepriame svetlo a vyššiu vlhkosť vzduchu (často zvlhčujeme, zvlášť pri suchom prostredí).

Zároveň je nutné, aby pred každým ďalším zalievaním stihla rastlina vyschnúť. Napriek tomu, že táto rastlina má dobré vzduch-čistiace schopnosti, môžete ju koncom jari preniesť do vonkajšieho prostredia a späť do bytu či domu, než začne byť chladno.

Odstraňuje zo vzduchu: benzén, formaldehyd, trichlóretylén

Lopatkovec

Lopatkovec je relatívne malá rastlina v porovnaní s ďalšími v tomto zozname. Napriek tomu vykazuje veľmi dobré čistiace schopnosti vzduchu.

Ľahko rastie, kvitne počas leta. Len si buďte vedomí peľu ktorý tieto kvety vytvárajú. Ak ste na peľ alergickí, nebude lopatkovec tá správna rastlina pre vás.

Tejto rastline sa darí na tienistom mieste, je dobré ju občas zavlaživať a udržiavať jej pôdu vlhkú.

Odstraňuje zo vzduchu: amoniak, benzén, formaldehyd a trichlóretylén

Papraď

Táto rastlina najradšej čistí vzduch na chladnom mieste s vysokou vlhkosťou. Preferuje nepriame svetlo, aj tmavšie miesto jej bude vyhovovať.

Ide o pomerne ľahko pestovateľnú rastlinu, ale je potrebné, aby zostala vo vlhku. Teda nielen zalievanie ale aj rosenie táto rastlina ocení.

Preto vlhkosť pôdy kontrolujte častejšie. Najlepšie táto papraď vynikne v závesnej nádobe.

Odstraňuje zo vzduchu: formaldehyd a xylén

Sansevieria (svokrin jazyk)

Ide o jednu z najhoršie zahubiteľných rastlín. Napriek tomu, že ju nemusíte často zalievať, v zime zálievku ešte obmedzte. Premokrenie rastline škodí.

Nevyžaduje vzdušnú vlhkosť, dobre znáša suchšie podmienky. Doprajte jej aj trochu slnka. Celkom vzácne táto rastlina vykvitne – deje sa to obvykle v prípadoch, keď na ňu trochu dlhšie zabudneme.

Akoby na seba chcela upozorniť. Avšak pozor, pri požití je zdraviu škodlivá.

Odstraňuje zo vzduchu: benzén, formaldehyd, trichoretylén a xylén

Chamaedorea

Rastline sa darí na plnom slnku či jasnom svetle. Optimálna je pre ňu teplota medzi 18-24°C, ale znáša aj nižšiu teplotu (až 12°C).

Vyžaduje vysokú vzdušnú vlhkosť, ktorú môžeme docieliť častým zvlhčovaním alebo ju môžeme postaviť do misky s vlhkými kamienkami.

Ide o superstar v odstraňovaní formaldehydu zo vzduchu. Jedným z dôvodov, prečo môže táto palma filtrovať viac vzduchu je fakt, že dorastá do výšky až 120 cm. Zároveň je priateľská pre domácich miláčikov.

Odstraňuje zo vzduchu: benzén, formaldehyd, trichoretylén

Aloe vera

Okrem toho, že je aloe vera nenáročné na údržbu, je prospešné nášmu zdraviu.

Listy niektorých druhov obsahujú číru tekutinu plnú vitamínov, enzýmov, aminokyselín a ďalších zlúčenín, ktoré podporujú hojenie rán, majú antibakteriálne a protizápalové vlastnosti.

Táto tekutina môže významne pomôcť s odstránením kožných problémov ako je napr. lupienka (psoriáza).

Pokiaľ však budeme rastlinu pestovať pre jej okrasný účinok a schopnosť čistenia vzduchu, nemusíme hľadať tie druhy aloe vera, ktoré pôsobia veľmi liečivo aj vnútorne.

V rôznych obchodoch už nájdeme množstvo výrobkov z aloe vera, ktoré nám poslúžia lepšie. Avšak ako prvá pomoc napr. na porezanie stačí odrezať kúsok rastliny a priložiť na zranenie.

Pretože rastlinu aloe vera nájdete vo viacerých variantoch, vyberte si tú najokrasnejšiu. Rastlina sa zalieva len mierne, v zime dokonca úplne bez zálievky. V lete je pre ňu najlepšie plné slnko, v zime svetlé a chladné miesto (5-10 ° C).

Odstraňuje zo vzduchu: formaldehyd

S láskou

Miriam

(Spracované podľa: moje-pravdy.cz)

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre