fbpx

#ZDRAVIE Rady na október

Najslabším orgánom v mesiaci október je žalúdok. Jeho výstupným orgánom je dutina ústna. Priamym „nadriadeným orgánom“ žalúdka je pankreas a slezina.

Na problémy v týchto orgánoch reaguje práve žalúdok. Najčastejšie sú to bolesti a pocity tlaku po jedle, premietajúce sa pod hrudnou kosťou.

Pálenie záhy je potom následkom výskytu helicobacteru v žalúdku a v pažeráku. Lekárskym vyšetrením je helicobacter často nepreukázaný, dôvodom je jeho zabalenie do hlienov, väčšinou z mäsa alebo mlieka.

Ďalej to môžu byť žalúdočné vredy, ktoré vznikajú predráždením a oslabením žalúdočnej steny, často vyvolané stresom a veľkou psychickou záťažou.

Pokiaľ detoxikujeme žalúdok, je nevyhnutné začať práve s materskými orgánmi – slezinou a pankreasom.

Mylná je tiež pevne zakotvená predstava, že na žalúdok robí dobre káva s mliekom. OMYL!!! Táto substancia je pre orgány trávenia najväčším problémom, trávi ju až 8 hodín a nemajú čas na nič iné.

Dvanástnik z kávy s mliekom môže byť v kŕči až 12 hodín a má priame prejavy v bedrovej chrbtici, často stačí prestať piť kávu s mliekom a je po problémoch s chrbtom.

Recept na žalúdočné a dvanástnikove vredy

 1. Biela kapusta z hlávok s minimálnou hmotnosťou 1 kg sa nakrája, dá do mixéra a rozmixuje.
 2. Šťava sa vytlačí a dá do chladničky na max. teplotu 5°C.
 3. Užíva sa 5 krát denne 10 – 20 dkg šťavy, čo je asi jeden bežný pohár.
 4. Je dobré pridať do každej dávky 5 dkg šťavy z zeleru.

Užíva sa 14 dní.

Odporúčané očistné kúry na žalúdok

 • odľahčiť telo od bieleho cukru a to aj v skrytej podobe
 • na prečistenie žalúdka je výborný nápoj z citróna a cibule (1 citrón a 7 dkg cibule, 8 minút zvariť a potom vypiť)
 • z byliniek je výborný ľubovník, mäta, púpava, nátržník, ľan, nechtík, zemežlč, fenikel a na celý okruh orgánov úplne bezkonkurenčný lastovičník
 • na čkanie je výborná propolisová tinktúra

Prejavy oslabenia žalúdka

 • pocit na zvracanie
 • chorobný hlad, ktorý neuspokojí takmer žiadne jedlo
 • nechutenstvo
 • afty, zápaly ďasien, dutín, opary, zatínanie zubov, hryzenie do jazyka
 • vytekaniu slín z úst
 • bolesti a zdúrenie prsníkov, zväčšovanie prsníkov u mužov
 • zmeny a opuchy na spodnom viečku
 • popraskané, suché a slabé pery

OKTÓBER v Tradičnej čínskej medicíne – žalúdok

Východné náuky vnímajú žalúdok ako kľúč k energii čchi, ktorú prijímame vo väčšej miere aj z potravy. Žalúdok je doplnkovým orgánom pre slezinu a pankreas. Strava sa dostáva do žalúdka z ústnej dutiny cez zuby.

Tak ako zuby pripravujú stravu pre ďalšie využitie, sú takou kontrolnou bránou, ktorá všetko roztriedi, tak aj v bežnom živote treba situácie, ktoré zažívame, najskôr nahrubo spracovať a až potom ich nechať na nás viac pôsobiť.

Symbolicky predstavuje žalúdok schopnosť prijímania a teda aj istú mieru otvorenosti voči vonkajšiemu svetu. Niektoré situácie v živote ťažko nesieme, mohli by sme povedať, ťažko trávime. Nedokážeme ich prijať a zvládnuť.

Ako sa oslabenie žalúdka prejaví?

Žalúdok je emočne najcitlivejší orgán nášho tela. Preto akýkoľvek stres, ktorý zažívame, nám postupne oslabuje jeho funkciu.

Pokiaľ dobre nestrávime (jedlo, ani myšlienky) začne sa po nejakej dobe prejavovať zápal žalúdočnej sliznice, pokiaľ to prehliadame (prehliadame aj svoje potreby) všetko sa začne viac zhmotňovať a objavia sa žalúdočné vredy.

Títo ľudia trpia ako na fyzickej úrovni, bolesťami a tlakom v oblasti žalúdka, tak aj na duševnej úrovni. Vo väčšine prípadov si túto cestu zvolili dobrovoľne „chcú byť trpiteľmi“, chcú k sebe pritiahnuť pozornosť a lásku okolia.

Je to také volanie o pomoc.

Pokiaľ trpíte častým nadúvaním, pálením záhy, zvýšenou kazivosťou zubov, paradentózou alebo len drobným krvácaním ďasien, zamerajte sa na vašu psychiku a zharmonizujte si žalúdok. Toto všetko totiž býva prvým varovným signálom.

Ako sa dostať do rovnováhy?

Aby sme mali zdravo fungujúci žalúdok, je potrebné k zdravej strave s láskou pozerať ako na seba samého, tak aj na všetko okolo nás.

Zastavme sa a položme si otázky:

 • Nazerám na seba a okolie s láskou
 • Vidím v sebe a ostatných ľuďoch prevažne to dobré?
 • Vysielam a prijímam dominantne lásku a radosť?
 • Žijem v harmónii?

Pokúsme sa vidieť svet z tej milšej strany a naše trávenie nám to s láskou vráti.

Čo sa týka tej fyzickej časti (stravy), pre oslabený žalúdok je najdôležitejšie raňajkovať, najlepšie medzi 7-9 hod., kedy má žalúdok najviac energie a je potrebné sa tiež zamerať na to, čo jeme a ako to jeme.

Čo teda jesť?

Čokoľvek, čo nám prirodzene rozpáli pomyselný tráviaci oheň na celý deň. Najvhodnejšie sú obilné kaše – kukuričné, jahelné, ovsené, pohánkové, ryžové – alebo teplé polievky (áno, aj ráno).

Káva, ktorá rozpáli náš tráviaci oheň veľmi umelo (ako benzín naliaty do ohňa), alebo naopak syry, jogurty, určité typy ovocia, ktoré nás ochladzujú a zvlhčujú (mokré drevo nechytí), nám z dlhodobého hľadiska výrazne škodia.

Zo strukovín zaraďme viac hrách či cícer. Pre lepšie trávenie ich varme s korením ako je saturejka, rasca, majorán či trochou morských rias.

Zeleninu môžeme začať pomaly ľahko prehrievať, ideálna je v tomto období tekvica, kaleráb, mrkva a všetka zelenina prirodzene sladko chutiaca.

Typické studené šaláty sa pokúsme s nastávajúcim chladným počasím udržiavať na hranici minima.

Najlepšie ovocie pre toto obdobie sú čerstvé hrušky a sladké jablká, s pribúdajúcim chladom je vhodné sušené ovocie a v menšom množstve (obsahuje veľké množstvo energie).

Ďalšie vhodné potraviny a ďalšie odporúčania sú zhodné ako pri posilnení sleziny a pankreasu.

Z byliniek je vhodné použiť na posilnenie žalúdka a celého trávenia nechtík, repík, žihľava, zemežlč či palina alebo ich vzájomnú kombináciu.

Ako jesť?

Naozaj v pokojnom prostredí, bez televízie, bez počítača, najlepšie tak, aby ste sa mohli sústrediť na jedlo, na jeho chute, farby, vnímať reakcie svojho tela.

Urobiť si z každej konzumácie jedla pokojný rituál. Najlepšia strava, ktorú ale zjete v zhone a strese, vám neprinesie žiadny úžitok – ale pravý opak.

S láskou

Miriam

(Spracované podľa moje-pravdy.cz)

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre