fbpx

On-line kurz TELO AKO ZÁZRAK,otvárame len 1x ročne. 

Vydaj sa na najväčšie poznávacie dobrodrúžo tvojho života, kedy sa cestou bezhlavo a bezpodmienečne zamiluješ ......do svojho tela. Začíname 1.8.

#ZDRAVIE Rady na júl

Mesiac júl nesie vidinu krásnych slnečných a hlavne teplých dní. Pobyty pri vode a v prírode sú takmer nutnou súčasťou denného života.

Slniečko vychádza skoro a vnáša do júlových dní toľko potrebnej energie.

Radosť, snívanie, bezstarostnosť, ale aj žiarlivosť sú emócie, ktoré nás začínajú viac sprevádzať v našich životoch.

V júli je najviac ohrozený systém krvného obehu elementu ohňa.

Oheň, horúco, červená farba a vysoká fyzická aktivita vládne po celý mesiac.

Krvný obeh je uzavretý systém, ktorý je tvorený najmä srdcom a cievami.

Malý srdcový obeh cirkuluje krv medzi srdcom a pľúcami a naberá kyslík, zatiaľ čo vo veľkom krvnom obehu krv prúdi zo srdca do zvyšku tela a zásobuje kyslíkom a živinami bunky celého tela.

Zjednodušene – žily privádzajú krv k srdcu a tepny vedú krv od srdca.

Obehový systém teda pôsobí na všetky telesné orgány, a to ako systém, ktorý privádza do buniek potrebné živiny, kyslík, hormóny, enzýmy, teplo, a pod., tak aj ako pohlcovač splodín a nežiaducich látok, ktoré odvádza do detoxikačných orgánov, ako sú obličky či koža.

Udržuje stále vnútorné prostredie nášho tela v rovnováhe a to ako z pohľadu všeobecne živín či odpadov, tak aj z pohľadu termoregulácie.

Ako sa oslabenie krvného obehu prejavuje a ako nastaviť patričnú rovnováhu?

Medzi 19. – 21. hodinou je najsilnejšia energia krvného obehu, najslabšia potom ráno medzi 7. – 9. hodinou.

Oslabenie krvného obehu sa prejavuje predovšetkým zmenou srdcového rytmu či tepu, poruchami spánku, celkovou telesnou slabosťou, výskytom kŕčových žíl, poruchou zrážanlivosti krvi, kôrnatením ciev, tŕpnutím dolných končatín a najmä vysokým či nízkym krvným tlakom.

Ak trpíte tŕpnutím rúk, môže byť príčinou zablokovaná krčná chrbtica v najužšom mieste, ktorým pretekajú telesné tekutiny.

Vráťme sa ku krvnému tlaku. Ľudia s nízkym tlakom sú prevažne iní, majú chladné končatiny, trpia závratmi až sklonom k ​​omdlievaniu. Jangoví, majú tlak vysoký, trpia na bolesti hlavy a búšenie srdca.

Reflexné miesta krvného obehu predstavujú vlastne reflexné miesta všetkých orgánov, ktoré môžu krvný obeh nejako ovplyvňovať.

Sú to hlavne:

  • pečeň – krvotvorba,
  • slezina – lymfatický systém,
  • obličky – oddeľovanie vody od krvi a detoxikácia
  • nadobličky – regulácia krvného obehu.

Pri vzniku opuchov nie je vhodný dynamický šport, pretože sa pri ňom vytvára vo svaloch väčšie množstvo kyselín, ktoré ešte viac zaťažia lymfatický systém. Oveľa vhodnejšie sú dýchacie cvičenia (jóga, relaxácia atď.)

Krv je spolu s energiou čchi symbolom životnej energie

Osoby, ktoré trpia nízkym tlakom, majú málo životnej energie alebo lepšie povedané, energia prúdi veľmi pomaly a slabo.

Sú to ľudia pasívnejší, horšie zvládajú životné prekážky a výzvy a vyhýbajú sa konfliktom. Je nutné viac rozprúdiť krv a to ako pohybom, tak aj uvedomením si svojej zdravej hodnoty a dôležitosti.

Naopak osoby, ktoré majú vysoký krvný tlak, sú plné napätia (niekedy až veľkého duševného prepätia).

Vyžívajú sa v konfliktných situáciách, sú silne dominantné, ich energia je veľmi silná a rýchla, čo však tiež znamená, že veľmi skracujú životnosť svojho srdca.

Tu je namieste sa viac upokojiť, pripustiť, že aj názory či úlohy ostatných sú dôležité, prijať svoju postrádateľnosť a byť k sebe viac úprimní a viac sa zladiť so svojím duchovným srdcom.

Prijmite to, čo nemožno zmeniť a netrápte sa tým, čo nemôžete ovplyvniť.

Aké potraviny nám pomôžu posilniť krvný obeh?

Úplne zásadné je odľahčiť jedálniček, tzn. vyvarovať sa všetkým tučným pokrmom a obmedziť solenie.

Soľ krvnému tlaku skutočne neprospieva. V týchto horúcich dňoch je dôležité dostatočne zásobovať naše telo tekutinami.

Samozrejme bez cukru a alkoholu. Ideálna je voda, nie veľmi studená, s trochou mäty a citrónu, čaj rooibos alebo zriedené čerstvo vylisované šťavy z ovocia.

Je dôležité vyživiť svoje telo a podporiť kolobeh krvi. Z obilnín zaraďte najmä pohánku, ktorá je výrazným zdrojom rutinu, ktorý spevňuje cievy, ďalej obilné klíčky, kukurica a ryža.

Zamerajte sa na prísun omega 3 mastných kyselín (ľanový olej, rybí tuk, vlašské orechy, tekvicové semienka, ryby ako makrela, losos, pstruh, tuniak) spolu s antioxidantmi rozpustných v tukoch (vitamín E, karotény).

Omega 3 znižujú LDL cholesterol a zvyšujú HDL cholesterol, ktorý rozpúšťa usadeniny na stenách ciev.

Ako zdroj strukovín používajte mungo, sóju či červené fazuľky adzuki.

Čo sa týka mliečnych výrobkov, je lepšie sa viac zamerať na ovčie a kozie produkty v čerstvej forme.

V tomto teplom období konzumujte zeleninu v akomkoľvek veľkom množstve, najmä listovú, ktorá má super pozitívny účinok na krvotvorbu.

Ďalej potom paradajky, červenú repu, uhorky, špenát, brokolicu, karfiol, ľadový či hlávkový šalát, čínsku kapustu, hrášok, fazuľové struky, artičoky, akúkoľvek zeleninu, ktorá je teraz dostupná.

Podľa zásad zdravého taniera by zelenina mala zaujímať polovicu vášho taniera. Ovocie konzumujte sezónne alebo podľa lokality, v ktorej sa práve nachádzate.

Na krvný obeh pôsobí dobre aj množstvo korenín najmä škorica, farebné korenie, klinčeky, fenikel, koriander, majorán, rasca či rozmarín.

Z byliniek je vhodné zaradiť medovku, žihľavu, sedmokrásku, divozel, vres, kostihoj, rebríček, rakytník, ginko biloba, čbazu, a pod.

Na úpravu krvného tlaku dobre slúži výluh z medvedieho cesnaku alebo nálev z hlohu obyčajného. Strážte si dostatok minerálov, ako je vápnik, horčík, zinok a draslík.

Otvorme svoje srdcia – sebe, ostatným, novým príležitostiam i zážitkom.

S láskou

Miriam

(Spracované podľa moje-pravdy.cz)

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre