fbpx

Prežitkový Workshop

SPLN V strelcovi

Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.

Vysielame 22.5.2024. 

#VZŤAHY Láska očami budhistického mnícha

Legendárny učiteľ zen budhizmu Thích Nhất Hạnh o tom, že milovať znamená predovšetkým chápať druhého.

Prvá múdrosť

Ak rozmiešame hrsť soli v šálke vody, nedá sa tá voda piť. Ak však rovnakú hrsť soli vysypeme do rieky, budeme z nej ďalej môcť brať vodu na pitie, varenie aj umývanie.

Rieka je obrovská a dokáže prijímať, objímať a meniť. Ak je srdce maličké, potom jeho schopnosť chápať a vcítiť sa je obmedzená a my trpíme.

Nedokážeme prijať nedokonalosť druhých a vyžadujeme, aby sa zmenili. Keď však je naše srdce väčšie, potom nás úplne rovnaké veci k utrpeniu neprivedú.

Máme dostatok porozumenia a schopnosti vcítiť sa a dokážeme druhým otvoriť svoju náruč. Prijímame ich takých, akí sú, a oni tak dostávajú šancu sa zmeniť.

Druhá múdrosť

V skutočne hlbokom vzťahu hranice medzi nami a druhým človekom miznú. On je vy a vy ste on. Vaše trápenie je jeho trápením.

Keď si uvedomíte vlastné trápenie, pomáhate milovanému človeku, aby sa trápil menej. Trápenie ani šťastie už pre vás nie sú osobnými pojmami.

To, čo sa deje s milovaným človekom, deje sa aj s vami. Skutočná láska nepozná žiadne oddeľujúce medze ani diskrimináciu.

  • Jeho šťastie je vaše šťastie.
  • Vaše trápenie je jeho trápenie.

Teraz už nedokážete povedať: „To je tvoja starosť“.

Tretia múdrosť

Podstata hlbokej lásky spočíva v umení prinášať šťastie. Dokázať sa druhému stať lúčom svetla. Nemôžete niekomu dať šťastie, pokiaľ ho sami nepociťujete.

Preto si vo vnútri seba vybudujte útulný príbytok, v ktorom budete sami seba prijímať, budete sa v ňom učiť mať radi sami seba a sami sebe hojiť svoje trápenia.

Praktizujte zámernosť, aby ste dokázali sami pre seba vytvárať okamihy šťastia a radosti. Potom budete mať čo ponúknuť aj inému človeku.

Keď podporujeme a napájame svoje vlastné šťastie, pestujeme svoju schopnosť milovať. Práve preto milovať znamená vedieť napájať vlastné šťastie.

Ak máte dosť porozumenia a lásky, potom každá minúta, či už budete chystať raňajky, šoférovať auto, zalievať záhradu alebo sa zaoberať akoukoľvek inou dennou činnosťou, môže byť minútou radosti.

Ten najlepší darček, ktorý môžete druhému dať, je porozumieť jeho trápeniu. Porozumenie je len iné meno lásky. Ak nemáte porozumenie, nemôžete milovať.

Štvrtá múdrosť

Často sa zamilujeme nie preto, že naozaj milujeme a chápeme predmet svojej vášne, ale aby sme sami seba odviedli od svojich vlastných trápení, životných zádrhelov a nepríjemných emócií.

Keď sa učíme milovať, sami sebe naozaj porozumieť a vcítiť sa do seba, potom môžeme skutočne milovať a vcítiť sa aj do iného človeka. Milovať a neuvedomovať si ako milujeme, znamená zraňovať.

Aby sme vedeli, ako máme milovať, musíme druhému porozumieť. Aby sme porozumeli, musíme počúvať. Ak milujete, musíte byť schopní priniesť milovanému človeku úľavu v jeho trápení.

To je umenie. Ak nechápete korene jeho trápenia, nedokážete mu pomôcť, rovnako ako lekár nemôže vyliečiť váš neduh, ak nepozná jeho príčiny.

Je nevyhnutné pochopiť príčiny trápenia milovaného človeka, aby ste mu mohli uľaviť. Čím viac mu rozumiete, tým viac ho milujete; čím viac milujete, tým viac rozumiete.

Sú to dve strany tej istej reality. Schopnosť chápať a schopnosť milovať je v podstate jedno a to isté.

Piata múdrosť

Často hovoríme „Milujem ťa“ a zdôrazňujeme v tej vete vlastné JA, ktoré miluje. Nezamýšľame sa nad láskou, ktorú ponúkame, nad tým, aká hlboká je.

To všetko preto, že sme v zajatí vlastného ega. Pokladáme sa za niečo oddelené, na svete však neexistujú také veci, ako oddelené JA.

Kvietok sa skladá výhradne z nekvitnúcich prvkov, ako je chlorofyl, slnečné svetlo, voda. Keď z neho všetky tie nekvitnúce prvky odstránime, nezostane z kvetu nič. Nemôže byť sám o sebe.

Kvet môže existovať iba v spojení s nami, vo vzájomne prepojenej existencii.

Rovnako je to s ľuďmi. Nemôžeme existovať sami o sebe. Môžeme existovať iba vo vzájomne prepojenom bytí. Ja sám sa skladám iba z prvkov, ktoré nie sú mnou: zo zeme, slnka, rodičov, predkov.

Ak ste schopní vidieť podstatu vzájomne prepojeného bytia medzi vami a tým, koho milujete, potom cítite, že jeho trápenie je vaše vlastné trápenie a vaše šťastie je jeho šťastie.

S týmto videním lásky človek hovorí a koná inak.

A to samo o sebe môže uľahčiť mnoho trápení.

S láskou

Miriam

(Spracované podľa pronaladu.cz)

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre