Prežitkový Workshop
Nov v strelcovi
Poď sa spolu so mnou naladiť na aktuálny rytmus Luny.
Naživo v piatok 29.11. o 19 hod. Záznam ti zostane navždy.
Boooože, koľko som sa ho namaškrtila na tom Bali…aj na Lomboku…aj na Gilli! Indonézia je kolískou tempehu a je to tak tradičné a samozrejmé u nich, ako u nás halušky….teda…nie… asi ako kofola.
Tú majú úplne všade, že?
Kdekoľvek sme prišli do reštaurácie, dávali sme si ho ako zákusok 🙂 A niekede veru aj 2-3 chody.
Nedalo sa odolať. A mali ho úplne všade. Aj v najzapadlejšom bistre na konci sveta. Opekaný tempeh.
Odvtedy si ho kupujem aj doma. A robím ho jedným jediným spôsobom – nakrájam na plátky a opečiem na oliváči do zlatista a chrumkava.
Podávam buď ako náhradu mäsa k šalátom, prílohám…alebo ako delikatesu, namiesto čipsov a iných nezdravostí. Tak ako vidíte na fotke – táto je z Lomboku (to je ostrov vedľa Bali a tiež patrí do Indonézie).
Inak v tomto bistre sme si ho objednávali asi 3x po sebe… taký dobrý ho tam mali….a k tomu extrémne príjemná obsluha (a pani majiteľka chodila ku každému stolu osobne pozdraviť hostí, prehodiť pár slov a popriať dobrú chuť..)
Tak sme sa tam zdržali oveľa dlhšie ako sme pôvodne zamýšľali, lebo to bolo naozaj milé a cítili sme sa tam veľmi dobre.
Kým som nebola na Bali, netušila som, že nejaký tempeh existuje. Tofu som poznala už dávno, ale tempeh nie.
Hneď v prvých dňoch sme sa zoznámili a teda že láska na prvé ochutnanie. Kupovali sme si ho na trhu na váhu. Mali ho v takých valcoch väčšinou – vyzeralo to ako naše knedle.
A pán na trhu nám aj vysvetlil, ako sa vyrába a aký je rozdiel medzi tofu a tempehom.
A pamätám si ešte, že tam bol veľmi lacný…že sme vždy krútili hlavou nad tou cenou. Kecala by som…nepamätám koľko….ale v prepočte tak cca veľkosť 1 knedle asi za 1-2 €. Viac to isto nebolo.
U nás je tempeh pooodstatne drahší. A nemá takú tú origoš balijskú chuť. Napriek tomu odporúčam zaradiť občas do jedálnička, lebo je mega zdravý….a opečený je fakt dobrý.
U nás sa predáva v takých kockách/obdĺžnikoch podobne ako tofu. V bio predajniach ho isto majú (ja kupujem tam), možno aj v nejakých marketoch…. a rovnako ako tofu je vo forme natur – údený – marinovaný – ochutný.
Tofu sa tiež hovorí sójový syr alebo tvaroh. Pevná forma sójového mlieka. Čisté tofu nie je nič iné ako voda a sójové bôby so zrážacou látkou, ktorá funguje ako koagulant.
Tofu má nízky obsah tuku a cholesterolu a vysoký obsah bielkovín.
Pojmom tempeh označujeme výrobok zo sóje, ktorý sa spravidla pripravuje kultivovaním a kvasením celých sójových bôbov. Pri výrobe sú uvarené bôby naložené do ušľachtilej plesne (napr. Rhizopus oligosporus alebo Aspergillus oryzae). Pridaná kultúra prerastie bôby, spojí ich a vytvorí tvrdšiu konzistenciu bielej farby.
Výsledkom fermentačného procesu je hotový tempeh často prezývaný ako indonézske mäso, ale aj sójový hermelín.
A teraz o tom, prečo by ste ho mali vyskúšať….lebo je fakt mega zdravý!
V stogramovej porcii môžeme nájsť až okolo 20 g bielkovín, pričom potravina telu doplní dôležité esenciálne aminokyseliny, ktoré nie je schopné samo produkovať.
Práve preto je tempeh vítaný nielen v strave vegetariánov a vegánov. V tomto smere však má ešte jednu veľkú výhodu.
Vďaka spôsobu výroby a použitiu plesní je tempeh zdrojom vitamínu B12.
Tento vitamín skupiny B vie ľudský organizmus získať predovšetkým z potravín živočíšneho pôvodu (mäso, vajcia, mliečne výrobky), v rastlinných potravinách sa totiž až na pár výnimiek nenachádza.
V tempehu ďalej nájdeme:
Ďalšou výhodou tempehu je, že vďaka spôsobu prípravy a procesu fermentácie je veľmi ľahko stráviteľný pre ľudský organizmus.
Tempeh je vítaný v každom zdravom jedálničku, je odporúčaný nielen pre vegetariánov a vegánov, ale aj športovcov a pri diétach a redukcii váhy.
Vďaka svojmu zloženiu má priaznivý vplyv na trávenie, kvalitu kostí, kože, nechtov a vlasov, rovnako priaznivo pôsobí na krvotvorbu.
S láskou
Miriam
V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť a prosperita.
Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť. Do Školy hojnosti tadiaľto
Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?
Samé príjemnosti ?
“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”
Janka V.