fbpx

#KALENDÁRIUM Medzinárodný deň žien

Snežienky, tulipány, narcisy, ale hlavne – karafiát. To sú obrázky, ktoré sa mnohým vybavia v pamäti, keď sa povie MDŽ.

MDŽ, alebo Medzinárodný deň žien, nebol len socialistický výmysel, ako si mnohí dodnes myslia.

Je pravda, že za bývalého režimu sa tento sviatok slávil zaujímavým spôsobom: 

Na hromadnej podnikovej oslave ženy dostali kvietok (najčastejšie spomínaný karafiát), darček (najčastejšie bonboniéru, ale boli aj iné…menej použiteľné darčeky) a muži – sa na ich počesť opili.

Po zmene režimu sa tento sviatok akoby dostal na „čiernu listinu“ a nahradil ho „americký“ Deň matiek.

Medzinárodný deň žien sa pritom vo svete oslavuje už viac ako 100 rokov.

Prvýkrát ustanovili MDŽ na medzinárodnej konferencii žien v Kodani v roku 1910. Prvý raz sa oslavoval už v roku 1911 v Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, Švajčiarsku, Dánsku i Prahe.

Bol stanovený na 8. marca. Tento deň mal pripomínať štrajk robotníčok z krajčírskych dielní v New Yorku, ktoré bojovali za zrovnoprávnenie žien.

Organizácia Spojených národov uznala Deň žien ako deň medzinárodnej solidarity žien všetkých krajín za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj v roku 1975.

Či už sviatok žien „uznávate alebo zaznávate“, je tento deň skvelou príležitosťou všetkým ženám vo svojom okolí dať najavo svoju lásku, sympatie, poďakovanie.

Ženy robia tento svet krajším a slová ĎAKUJEM, ŽE SI, urobia radosť každej – od malej slečny po starenku.

Ak k tomu pridáte kvietok a darček, radosť bude dvojnásobná.

A aby to bolo dokonalé, môžete k darčeku priložiť vizitku s citátom či venovaním.

Tu je zopár citátov o nás – ženách.

A ešte posledný…môj najobľúbenejší:

Pravá krása ženy nie je v jej postave, v spôsove oblečenia, v šatách, ktoré nosí alebo v štýle jej účesu. Krásu ženy vidno v jej očiach, pretože sú oknom do jej duše, miestom, kde prebýva láska.

– Audrey Hepburn 

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre radostný život v láske a hojnosti. Cesta vedie tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre