fbpx

Miriam Štolfová a Silvia Šuvadová ťa pozývajú na  webinár zdarma

Transformačná sila osmičky

Poď využiť jej silu a energiu pre svoj prospech!

Konope reguluje hormóny a odstraňuje zápaly

Ako prvé ti asi napadlo – mariška 🙂

Áno, marihuana a hašiš sa vyrábajú z konope. Konope indického, ktoré je zakázané u nás pestovať.

Toto je Konope siate (technické) a je to super food – teda potravina mimoriadne prospešná pre zdravie.

Okrem tohto „siateho“ sa u nás vyskytuje aj voľne rastúce (burina) Konope rumištné, ktoré sa k nám rozšírilo z Ukrajiny.

Technické konope

Indické obsahuje omamné látky. Technické…toto naše… obsahuje kopec fajnových vecí (vitamíny, minerály, enzýmy, zdravé mastné kyseliny) a v ostatných rokoch sa už aj (kooonečne) objavuje na pultoch predajní.

Najčastejšie vo forme semien, oleja, mastí, kozmetických výrobkov, pretože má preukázateľne pozitívne účinky na kvalitu pokožky, nechtov a vlasov.

Pomer omega-6/omega-3 mastných kyselín v konopnom oleji (2:1 až 3:1) je optimálny pre ľudské zdravie.

Pomáha liečiť zápaly, reguluje hladinu hormónov, je skvelý na nervy, obličky, akné, psoriázu, rakovinu a ešte asi 100 ďalších chorôb.

Je to potravina vhodná pre športovcov, vegošov, celiatikov…a všetkých, ktorí chcú svojmu telu dopriať kvalitu a výŽIVU.

Naši predkovia to vedeli a konope pestovali vo veľkom – semienka jedli na x-spôsobov, lisovali z nich olej, listy pridávali do jedla a zo stoniek vyrábali látky a povrazy. Viac o konope nájdete tu >>>

Ja už cca 10 rokov používam konope bežne v kuchyni a vyrábam si aj mastičky a olej, pretože – pred pár rokmi sme skúsili zasiať pár semienok a oni veselo vyrástli.

Odvtedy si každý rok vypestujeme 2-3 rastlinky (na použitie pre 1 rodinu bohate stačia).

Inak – priznávam, skúšali sme usušené listy aj ušúľať do cigarety, (najväčším skúmačom a bádateľom bola vtedy naša babka = moja mama :))) ale fakt je to technické konope – nemá mariškové účinky.

Zdravotné účinky konope siatej

  • je vynikajúci zdroj výživných látok
  • podporuje srdce
  • udržuje zdravú pokožku
  • je zdrojom rastlinných bielkovín
  • zmierňuje PMS a prejavy menopauzy
  • podporuje dobré trávenie

V akej forme konope používam ja:

Nelúpané semienka (kupujem v bio obchode) len tak požuť, alebo posypať nimi kašu – chrumkajú ako oriešky a je to…no pre mňa mega chutné.

– Nelúpané semienka nakličujem a používam do akéhokoľvek slaného alebo sladkého jedla na zvýšenie výživovej hodnoty (kaše, chlebíčky, jednohubky, pečená zelenina, polievky…hocikde.)

Lúpané semienka (kupujem) chutia ako nasekané mandle, ale nechrumkajú. Tými posýpam napr. chlebíčky, alebo polievku už v tanieri.

CBD a CBG olej (kupujem na internete) si dávam, ak mám pocit stresu alebo nemôžem spať.

Teda – vyskúšala som ho, dobrý bol, ale teraz práve doma nemám – nemala som potrebu dokúpiť si, lebo rovnakú službu mi urobí čaj alebo olej vlastnoručne vyrobený.

– Z vypestovaných rastlín v jeseni nasušíme listy a používame ako čaj na ukľudnenie. Toto mi chutí  asi najmenej. Ale v zmesi s inými bylinkami je jeho chuť príjemná.

Sušené listy zalejem oliváčom a nechám lúhovať niekoľko mesiacov. Tento olej natieram na kožu namiesto telového mlieka….raz za čas, alebo keď som vytočená 🙂 Cez kožu upokojí okamžite.

Nervy aj kožu vylepší. ……A sem-tam použijem aj v kuchyni ako bežný olej – akurát tento je vytunený. Takže do šalátov zn. ideál.

– Rovnako sa sá vyrobiť aj tinktúra  – zalieva sa bielou pálenkou. Ale obsahuje alkohol a ten mi nerobí dobre, tak som tinktúry vyrábať prestala.

– Každoročne si vyrobím aj trochu konopnej masti – buď zo sušených listov, alebo z už vylúhovaného oleja. Pomáha na upokojenie aj na akékoľvek kožné neduhy.

Máte aj vy skúsenosti? Chutí vám? Podeľte sa do komentu.

S láskou

Miriam

V škole hrou pre dospelákov sa naučíte veci, ktoré vás v škole NEnaučili a potrebujete ich pre šťastný život. Celý rok 2024 ideme v školičke tému hojnosť  a prosperita.

Aby ste aj vy žili v takej hojnosti všetkého druhu, akú si len viete predstaviť.  Do Školy hojnosti tadiaľto

Čo o nej hovoria tí, čo už vyskúšali jej účinky?

Samé príjemnosti ?

“Ďakujem Ti veľmi pekne za vedenie, za to ako mi s citom pomáhaš odhaľovať, čo potrebujem poliečiť v sebe. Už som bola na tejto ceste, takto s vedením mi to ide ľahšie. Sama som sa strácala a veľakrát som nevedela spracovať to ťažké, čo som nachádzala a vzdala som to, v obave, že ma to bude príliš bolieť a nezvládnem to.”

Janka V.

Miriam Štolfová
Motivátorka, lektorka, autorka Školy hrou pre dospelákov.

Učí dospelákov veci, ktoré nás v škole NEnaučili a sú potrebné k šťastnému životu v láske, radosti a hojnosti. Viac na miriamstolfova.sk.

Komentáre